Friday, September 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe?

Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe?

Korony zębowe pozwalają na uzyskanie bardzo ładnego, białego uśmiechu i odbudowę utraconych tkanek zęba

korony zębowe miasto kobiet portal dla kobiet

fot. materiały prasowe

Korony zębowe są dedykowane tym osobom, które chcą przykryć ząb zniszczony lub zaatakowany przez próchnicę. Korona zębowa jest więc specjalną nakładką, która poprawia kształt, barwę i położenie danego zęba. Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe i jakie są ich rodzaje do wyboru? Podpowiadamy

 

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe to uzupełnienie protetyczne, które stosowane jest, gdy naturalny ząb jest zniszczony lub też uległ złamaniu. Korony wyglądają jak niewielkie nakładki, czapeczki, które nakłada się na oszlifowany ząb. Warto wiedzieć o tym, że korony zębowe pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale także odbudowują utracone tkanki, wzmacniają ząb i poprawiają jego funkcjonowanie. Oczywistą zaletą koron jest poprawienie wyglądu zęba, a także jego kolorytu. Warto wejść na stronę niebodent.pl i sprawdzić dostępną ofertę w zakresie koron zębowych.

Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe?

Istnieje wiele wskazań do założenie koron zębowych. Stomatolog może zaproponować takie rozwiązanie w następujących przypadkach:

 

‒ rekonstrukcja zębów leczonych kanałowo,
‒ leczenie zębów z wrodzonym brakiem szkliwa,
‒ odbudowa starych lub uszkodzonych zębów,
‒ umocowanie mostu porcelanowego,
‒ pokrycie implantu,
‒ przykrycie zęba uszkodzonego, mocno przebarwionego, nieestetycznego,
‒ szybsze leczenie ortodontyczne, na przykład w sytuacji leczenia wad zgryzu.

 

Przed podjęciem decyzji o założeniu koron zębowych, stomatolog musi ocenić stan uzębienia. W sytuacji, gdy pozostałość zęba nad dziąsłem wynosi tylko 2-3 mm, lub gdy zęby są zniszczone przez próchnicę, założenie korony nie jest możliwe.

Przebieg zakładania korony zębowej

Pierwszym etapem w trakcie zabiegu jest opiłowanie zęba o 1-2 mm z każdej strony, aby nałożenie korony było możliwe. Całość zabiegu jest bezbolesna, zwłaszcza że stomatolog podaje znieczulenie miejscowe. Następnie wykonuje się wycisk szczęki i wysyła się go do laboratorium protetyki. Po otrzymaniu gotowej korony zębowej lekarz dopasowuje ją do zęba, a następnie cementuje na stałe. Po zabiegu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu, ponieważ konieczne jest przyzwyczajenie się do nowego kształtu w jamie ustnej. Dobrze wykonana korona zębowa zwykle służy od 10 do 15 lat.

Rodzaje koron zębowych

Istnieje kilka rodzajów koron zębowych:

 

‒ korony pełnoceramiczne, które są najbardziej estetyczne, a kolor takich koron nie odbiega od barwy naturalnego uzębienia; dodatkową zaletą jest wytrzymałość takiej korony i brak reakcji alergennych u pacjenta,
‒ korony metalowe, które są dosyć tanie, ale trwałe, jednak ich wadą jest niedostateczna estetyka,
‒ korony porcelanowe na metalu, które łączą w sobie trwałość i estetykę, chociaż w najcieńszych miejscach może prześwitywać metal, dając szarą barwę,
‒ korony akrylowe, czyli tymczasowe, zakładane tylko na krótki czas.

Zdecydowanie najdroższe są korony pełnoceramiczne, natomiast metalowe są tańsze. Można je założyć tylko w prywatnych gabinetach stomatologicznych i nie podlegają one refundacji.

 

Korony zębowe pozwalają na uzyskanie bardzo ładnego, białego uśmiechu, a także umożliwiają odbudowę utraconych tkanek. Warto się na nie zdecydować w wielu przypadkach, jednak zawsze należy swoją decyzję skonsultować ze stomatologiem.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ