
fot. Pixabay
Jeśli masz kilka zobowiązań finansowych w różnych miejscach, ich spłata może być sporym obciążeniem, nie tylko finansowym, ale i organizacyjnym, bo trzeba pamiętać o wszystkich terminach spłaty. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być przeniesienie wszystkich zobowiązań do jednego banku. Kiedy warto to zrobić i na czym to polega?
Przeniesienie kredytu do innego banku – kiedy to dobry wybór?
Przeniesienie swojego zobowiązania do innego banku to dobre rozwiązanie, kiedy znajdziesz instytucję, która może ci zaproponować:
• niższe oprocentowanie,
• dłuższy okres spłaty zobowiązania,
• większą elastyczność w podejściu do spłaty (na przykład skorzystanie z wakacji kredytowych).
Jeśli jedna z tych opcji ma dla ciebie szczególne znaczenie, warto rozważyć zmianę kredytodawcy. Co ważne, do innego banku możesz przenieść jeden lub kilka kredytów. Druga opcja jest szczególnie polecana, ponieważ umożliwia zamianę wielu rat w jedną – wygodniejszą do spłaty. Taki produkt nosi nazwę pożyczki konsolidacyjnej, czyli łączącej różne zobowiązania.
Konsolidacja – co to jest?
Zastanawiasz się, co to jest pożyczka konsolidacyjna? (RRSO 13,2%, wyliczone na dzień 24.04.2023 r. na przykładzie reprezentatywnym)* Jest to produkt finansowy oferowany przez banki, który umożliwia połączenie kilku zobowiązań w jedno. Co ważne, zadłużenie może mieć różne formy. Mogą to być na przykład:
• kredyty gotówkowe,
• kredyty samochodowe,
• karty kredytowe,
• limity odnawialne na koncie.
O pożyczkę konsolidacyjną składa się wniosek w banku, a instytucja finansowa bada zdolność kredytową wnioskującego. Jak się to odbywa, skoro taki produkt jest z założenia skierowany do osób mających już inne zobowiązania? Analitycy bankowi oczywiście biorą pod uwagę to, że pożyczka konsolidacyjna ma specyficzny cel. Dlatego to, że masz inne kredyty, nie odbiera ci szansy na jej uzyskanie (w przeciwnym razie idea konsolidacji straciłaby sens).
Pamiętaj jednak o tym, że bardzo istotne jest terminowe spłacanie rat zobowiązań, które aktualnie masz. Opóźnienia w spłacie mogą spowodować, że bank odmówi udzielenia kredytu konsolidacyjnego. Będziesz dla niego niewiarygodnym klientem, który generuje spore ryzyko.
Czy konsolidacja kredytu zawsze się opłaca?
Pożyczka konsolidacyjna z pewnością ułatwia obsługę zadłużenia, ponieważ nie trzeba spłacać kilku rat w różnych bankach. Jednak to, czy warto podejmować taki krok, zależy głównie od tego, jakie są warunki zobowiązań, które masz i co proponuje bank w ramach konsolidacji.
Celem przeniesienia różnych zobowiązań do jednego banku jest to, by kredyt stał się tańszy i wygodniejszy. Musisz zatem dokładnie sprawdzić, czy faktycznie zmniejszy się rata i o ile. Jeśli różnica jest znaczna, warto z tego skorzystać.
Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych – czy to dobry pomysł?
Warto pamiętać, że pożyczka konsolidacyjna nie jest produktem dla osób borykających się z problemami finansowymi. Jest przeznaczona dla zadłużonych, jednak w tym rozumieniu, że mogą z niej skorzystać klienci mający już zobowiązania w innych miejscach.
Nie może jednak być traktowana jako remedium na utratę płynności finansowej czy problemy ze spłatą długów. Pamiętaj, że bank zawsze bada twoją zdolność kredytową. Jeśli nie możesz poradzić sobie z obecnymi zobowiązaniami i zalegasz ze spłatą rat, konsolidacja nie jest dobrym rozwiązaniem.
*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.