Saturday, May 25, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Kiedy warto pomalować beton?

Kiedy warto pomalować beton?

Przyczynek do wiedzy budowlanej

Malowanie betonu w hali

fot. EFAFLEX_Schnelllauftore / Pixabay

Do zabezpieczania betonowych posadzek, kostki brukowej, elewacji budynków, dachówek cementowych i ligno-cementowych, ogrodzeń betonowych i innych elementów wykonanych z betonu wykorzystuje się różne rodzaje impregnatów oraz farb. Jeśli chodzi wyłącznie o ochronę powierzchni betonowej przed wietrzeniem, zwykle stosuje się bezbarwny impregnat. Farba do betonu stosowana jest natomiast wówczas, gdy chcemy nie tylko chronić beton, ale także nadać mu atrakcyjniejszy wygląd

 

Ochronne malowanie betonu

Do zabezpieczenia powierzchnie betonowych, w tym przede wszystkim posadzek i kostki brukowej wykorzystuje się różne rodzaje impregnatów i specjalistycznych farb do betonu. Materiały tego typu wiążą się z betonem, tworząc na jego powierzchni specyficzną warstwę ochronną charakteryzującą się zmniejszoną chłonnością. Dzięki zastosowaniu tego typu produktów beton staje się mniej wrażliwy na działanie warunków atmosferycznych i w związku z tym wolniej wietrzeje, mniej się kruszy i nie pyli. Specjalistyczny impregnat lub farba do betonu, zwłaszcza gdy jest to produkt stworzony z myślą o ochronie posadzek betonowych, zwiększa również odporność tego typu powierzchni na wycieranie i działanie niektórych substancji chemicznych. Właśnie dlatego w halach magazynowych, warsztatach i zakładach przemysłowych posadzki betonowe są niemal zawsze impregnowane lub malowane specjalnymi farbami.

Malowanie dekoracyjne

Dodatkową korzyścią z zastosowania kolorowej farby do betonu jest możliwość modyfikacji wyglądu zabezpieczanej powierzchni. Przy pomocy tego typu farby można nie tylko zabezpieczyć posadzkę, elewację czy dach wykonany z dachówek cementowych lub ligno-cementowych, ale również nadać im pożądany przez użytkownika kolor. Dekoracyjna farba do betonu działa podobnie jak każdy inny impregnat, ale dzięki zawartości pigmentów dodatkowo pozwala zmienić wygląd określonej powierzchni betonowej. Tego typu farb używa się przede wszystkim na zewnątrz budynków, do zabezpieczania i dekorowania elewacji oraz pokryć dachowych, a także do malowania betonowych płotów i betonowej galanterii. Do malowania posadzek betonowych używa się specjalnych farb o dodatkowych właściwościach antypoślizgowych.

 

Beton warto malować zawsze, gdy jest on odsłonięty i wystawiony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, środków chemicznych i wody. Warto malować również wewnętrzne posadzki betonowe, by zredukować pylenie i zwiększyć trwałość takich powierzchni. Stosując profesjonalną farbę do betonu, do posadzek, można również sprawić, że gładka posadzka będzie mniej śliska.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ