Thursday, May 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Kiedy szlifierka kątowa może nam się przydać?

Kiedy szlifierka kątowa może nam się przydać?

Nie tylko profesjonaliści powinni ją mieć w swojej skrzynce z narzędziami

pan w typie bad boya posługujący się szlifierką kątową. Tak że iskry lecą

Szlifierka kątowa to przydatne narzędzie / fot. Canva

Szlifierka kątowa, jest bardzo wszechstronnym narzędziem, które służy do cięcia i szlifowania metalu oraz innych twardych materiałów. Może nam się przydać w wielu sytuacjach, dlatego nie tylko profesjonaliści powinni ją mieć w swojej skrzynce z narzędziami. Co warto wiedzieć o tym narzędziu?

 

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jak działa szlifierka kątowa?
  • Jakie jest zastosowanie szlifierki kątowej?
  • Na co zwracać uwagę kupując szlifierkę kątową?

Na rynku znajdziemy różne szlifierki kątowe o różnych parametrach technicznych. Na co zwracać uwagę wybierając własną szlifierkę dla siebie?

Jak działa szlifierka kątowa akumulatorowa?

Szlifierka kątowa jest napędzana silnikiem elektrycznym, za pomocą sprężonego powietrza lub silnika hydraulicznego. Przekładnie w niej napędzają wrzeciono ustawione pod kątem 90° w stosunku do osi obrotu silnika. Do wrzeciona przymocowane są różnego rodzaju tarcze, które obracają się z wybraną prędkością. 

Szlifierka kątowa ma podłużną obudowę, chroniącą silnik i przekładnię, która z boku obudowy ma uchwyt. Dzięki wykorzystaniu różnych tarcz, szlifierka kątowa umożliwia wykonywanie różnych czynności, takich jak cięcie, szlifowanie, a także polerowanie. Szlifierki kątowe są zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Wybór odpowiedniej szlifierki kątowej zależy od konkretnych zastosowań. Szlifierki kątowe akumulatorowe są zdecydowanie bardziej mobilne. 

Jakie zastosowania mają szlifierki kątowe?

Szlifierki kątowe są niezastąpione przy pracach ślusarskich, prowadzeniu robót budowlanych i instalacyjnych oraz naprawach maszyn i urządzeń. Wykorzystywane są do przecinania prętów zbrojeniowych, blachy, cięcia betonowych i ceramicznych elementów, a także do szlifowania twardych powierzchni. 

Szlifierka doskonale sprawdzi się w takich zastosowaniach jak wygładzanie powierzchni spawanych czy przecinanie płytek.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szlifierki kątowej?

Przy wyborze szlifierki kątowej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników takich jak średnica tarczy czy system mocowania materiału ściernego. Szlifierki kątowe mogą współpracować z wieloma rozmiarami tarcz, jednak najpopularniejsze są te o średnicy 125 mm oraz 230 mm. Pierwsze są uniwersalnymi szlifierkami o kompaktowych rozmiarach i małej wadze, dlatego są najczęściej spotykane w podstawowych zastosowaniach. Równie istotna jest moc silnika. Wpływa ona na wydajność szlifierki. Większa moc oznacza, że szlifierka będzie w stanie szybciej i skuteczniej przecinać i szlifować twarde materiały.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze szlifierki kątowej jest system mocowania tarcz. Niektóre modele wymagają specjalnych tarcz lub adapterów, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak łatwo jest zmienić tarczę i czy wymagane są do tego dodatkowe narzędzia.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szlifierki kątowe mogą być zasilane sieciowo, akumulatorowo lub pneumatycznie. W zależności od naszych warunków pracy możemy potrzebować innego modelu. 

Podczas korzystania ze szlifierki ważne jest bezpieczeństwo. Szlifierki nieużywane prawidłowo mogą być zagrożeniem dla korzystającego. Dlatego ważne jest, aby szlifierka miała odpowiednie funkcje bezpieczeństwa, takie jak osłony tarczy, blokady wrzeciona i systemy antywibracyjne. Dobrze zaprojektowana szlifierka kątowa powinna być także wygodna w użyciu przez dłuższy czas. Kształt, wagę i rozkład masy narzędzia powinien być tak dobrany, aby nie czuć dyskomfortu podczas dłuższej pracy.

Podczas wyboru szlifierki powinniśmy również zwracać uwagę na jakość wykonania i renomę producenta. Markowe szlifierki to dobrze wykonane narzędzia, które będą trwałe, niezawodne i posłużą nam przez lata. Łatwiej będzie również dostać do nich części zamienne. Niektóre szlifierki kątowe mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak regulacja obrotów, co może być przydatne w niektórych zastosowaniach. Jeżeli prędkość obrotowa ma dla nas znaczenie powinniśmy wybrać szlifierkę z regulacją obrotów.

Rodzaje szlifierek kątowych jakich będziemy potrzebować w dużej mierze zależą od naszych potrzeb. Dlatego jeśli interesuje nas profesjonalne zastosowanie, powinniśmy wybrać sprzęt najwyższej jakości. Profesjonalne szlifierki marki Makita, Dewalt czy Metabo będą doskonałym wyborem.

Szlifierki kątowe. Sklep internetowy Electromag

Szlifierki kątowe. Sklep internetowy Electromag

Szlifierki kątowe. Sklep internetowy Electromag / fot. materiały Partnera MK

Adres firmy:
ul. 11 listopada 73, 17-300 Siemiatycze

Telefony:

+48 519 779 378
+48 797 741 458

Strona WWW:
https://electromag.pl/

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ