Kiedy przeziębienie się przedłuża – co robić?
Latem borykamy się z nim z powodu klimatyzacji, jesienią ‒ kaprysów aury

fot. Pormezz / Adobe Stock
Jeśli obawiasz się, że Twoje przeziębienie trwa zbyt długo, nie lekceważ swoich odczuć. Powikłania po zwykłej infekcji potrafią być uciążliwe, a nawet zostawić uszczerbek na zdrowiu. Jak należy postąpić w obliczu przedłużającego się przeziębienia?
Ile powinno trwać przeziębienie?
Początkowo, choć wirus już funkcjonuje w organizmie, chory nie zdaje sobie sprawy z nadchodzącego osłabienia. Wraz z pierwszymi objawami wszystko staje się jednak jasne. Kaszel, ból gardła, uczucie zmęczenia, gorączka — wystąpienie tych symptomów lub choćby części z nich potwierdza pojawienie się infekcji. Przeziębienie na ogół trwa około tygodnia. Oczywiście każdy przypadek jest inny, dlatego nie warto wyciągać wniosków wyłącznie na podstawie samodzielnej obserwacji. Jednocześnie należy pamiętać, że niektóre objawy, takie jak kaszel przy przeziębieniu, potrafią utrzymywać się nawet po powrocie do normalnego samopoczucia.
Co zrobić, gdy przeziębienie trwa zbyt długo?
Uważasz, że Twoje przeziębienie utrzymuje się zbyt długo? Jedyny skuteczny sposób na zweryfikowanie swojego stanu zdrowia to wizyta u lekarza. Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy specjalisty w każdej chwili. Przeziębienie nie musi trwać określonej ilości czasu, abyś otrzymał prawo do skorzystania z konsultacji lekarskiej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że rzadko zdarza się, aby intensywne symptomy infekcji utrzymywały się dłużej niż 7-10 dni. Tak przedłużająca się choroba może więc być pierwszym ostrzeżeniem wysyłanym przez osłabiony organizm. Prawdziwą czerwoną flagę stanowią jednak nasilające się objawy, takie jak stała i ciężka gorączka, silny ból głowy lub duszności. Jeśli osoba przeziębiona doświadcza takiego scenariusza, istnieje duża szansa na to, że nie zadbała ona o swoje zdrowie w pierwszych dniach infekcji. Chorobę tę z reguły da się opanować bez większego wysiłku, lecz w tym celu konieczny jest odpoczynek i odpowiednia troska o swoje ciało. Jeśli Twoje przeziębienie przybiera na sile, natychmiast zwolnij obroty, spędź czas w łóżku i rozpocznij leczenie.
Ryzyko powikłań
Do najczęstszych powikłań po infekcji zalicza się bakteryjne zapalenie zatok, utrzymujący się kaszel, napady duszności oraz zapalenie ucha środkowego. W niektórych przypadkach nieodpowiednio potraktowane przeziębienie może doprowadzić nawet do zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Żadnej z tych dolegliwości nie jest łatwo się pozbyć, choć można łatwo im zapobiec.
Jak załagodzić uciążliwe objawy?
Przedłużającemu się przeziębieniu z reguły towarzyszy uciążliwy kaszel 3 . Jeśli Ty również go doświadczasz, życzymy Ci jak najszybszego powrotu do zdrowia. Nie warto jednak pozostawać na życzeniach, prawda? Jeśli chcesz poradzić sobie z kaszlem, wypróbuj lek Flavamed. Dzięki zawartości ambroksolu preparat ten rozrzedza gęsty śluz i ułatwia odkrztuszanie. Flavamed jest dostępny niemal we wszystkich aptekach w Polsce bez recepty. Możesz nabyć go w każdej chwili, a efekty obserwować już 30 minut po zażyciu. Co ciekawe ambroksol, substancja czynna Flavamedu, pomaga ludziom leczyć kaszel od setek lat! Zaufaj sprawdzonym metodom i poczuj upragnioną ulgę.
Rekomendacje:
Gallardo R., A., Infectious coryza: persistence, genotyping, and vaccine testing, Avian diseases 64.2, 2020.
Wunderink R., G., Waterer G., Advances in the causes and management of community acquired pneumonia in adults, Bmj, 2017.
Malesker M., A., Pharmacologic and nonpharmacologic treatment for acute cough associated with the common cold: CHEST Expert Panel Report, Chest 152.5, 2017.