Wednesday, October 9, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Kiedy pije kobieta

Kiedy pije kobieta

Według badań kobiety uzależniają się łatwiej niż mężczyźni i szybciej ulegają zatruciu alkoholowemu.

Kobiety łatwiej uzależniają się od alkoholu niż mężczyźni, fot. Fotolia

Kobiety łatwiej uzależniają się od alkoholu niż mężczyźni, fot. Fotolia

Kobieta alkoholiczka? Jeszcze kilkanaście lat temu stereotyp nakazywał sądzić, że panie uzależnione od alkoholu to zaprzeczenie „kobiety porządnej”. Stąd ostracyzm społeczny, podejrzenia o niemoralne prowadzenie się alkoholiczek.

Kobiety łatwiej uzależniają się od alkoholu niż mężczyźni, fot. Fotolia

Kobiety łatwiej uzależniają się od alkoholu niż mężczyźni, fot. Fotolia

Dziś trudno jednak o podobne uproszczenia: w izbach wytrzeźwień, w placówkach prowadzących odtrucia alkoholowe i odwyki odsetek pań dramatycznie wzrasta. Często są młode, inteligentne, niezależne finansowo. I piją.

Kobieta szanująca się nie upija się do nieprzytomności. Kobiecie nie wypada pić na równi z mężczyznami. Kobieta pije co najwyżej wino – nigdy wódkę. To, co dziś uznamy za tanie frazesy, jeszcze 20-30 lat temu było podstawą tzw. dobrego wychowania. W dobie walki o równouprawnienie, wyzwolenie obyczajowe, alkohol także stał się jednak demokratyczny. W sobotnie wieczory widać zarówno panów, jak i panie na chwiejnych nogach. W akademikach dziewczyny pijące na równi z kolegami uznawane są za te, które nie mają kompleksów. Mocna głowa to powód do dumy dla obydwu płci. Ale piją także kobiety na wysokich stanowiskach – dla złagodzenia stresu, gospodynie domowe, czy emerytki. Badania pokazują, że dziewczynki w okresie dorastania i kobiety przechodzące na emeryturę są szczególnie podatne na uzależnienie od alkoholu. Statystyczna alkoholiczka jednak to mieszkanka miasta powyżej 50 tys. w wieku 20 – 39 lat. Alkohol łagodzi napięcie przedmiesiączkowe, pozwala na rozluźnienie, ułatwia zasypianie i ucieczkę od wyzwań codzienności.

Babski wieczór przy plotkach? Odpowiednie będzie wino. W pubie panie znajdą kolorowe drinki z niemal niewyczuwalnym posmakiem alkoholu. Wystarczy spojrzeć na półki sklepowe – piwo z sokiem, estetyczne i ładne opakowania, niewielkie pojemności (takie bowiem najczęściej kupują panie)– producenci alkoholu dostrzegli możliwość dotarcia do nowych odbiorców, a właściwie – odbiorczyń. Akcja współczesnej reklamy piwa nie rozgrywa się na kanapie przed telewizorem, tylko w miejscach spotkań ludzi młodych, uśmiechniętych, korzystających z życia. Piwo wydaje się już nieodłącznym elementem stylu życia, który nakazuje cieszenie się chwilą, relaks po ciężkim dniu pracy. W tej wizji występują zarówno panowie, jak i panie.

Kiedy w 1994. roku w kinach pojawił się film When a man loves a woman, nastąpiło przełamanie tabu – alkoholizm zdarza się także kobietom pięknym i zamożnym. Ujawnił jeszcze jeden fakt dotyczący specyfiki alkoholizmu kobiet, często uzależnienie rozwija się latami niezauważone przez najbliższych. W związku z silnym poczuciem wstydu, kobiety piją często w samotności, z niewielkich butelek, które można łatwo wyrzucić, na przykład w drodze do domu. Taka ilość alkoholu nie pozwala na upicie się, daje za to uczucie odprężenia i lekkiego rauszu.

Według badań kobiety uzależniają się łatwiej niż mężczyźni. Sprzyja temu także sposób picia alkoholi, sączenie, czy picie przez słomkę, które sprawiają, że alkohol wchłania się już w ustach. Panie szybciej ulegają zatruciu alkoholowemu – metabolizm alkoholu nie przebiega u nich równie sprawnie, co u mężczyzn, a estrogeny sprzyjają łatwiejszemu jego wchłanianiu. Ponadto mają mniej niż mężczyźni mają wody w organizmie, co powoduje wyższe stężenie alkoholu w tkankach po spożyciu podobnych dawek alkoholu. Typowa choroba wieloletnich alkoholików, marskość wątroby u kobiet pojawia się średnio po 14 latach intensywnego picia, podczas gdy u mężczyzn dopiero po 20 latach. Panie nadużywające alkoholu miewają zaburzenia hormonalne, częściej są zagrożone osteoporozą, wzrasta u nich prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka. Alkohol odciska swoje piętno także w sferze seksualnej przez osłabienie libido. Statystyki wskazują, że częściej niż mężczyźni alkoholicy doświadczają przemocy seksualnej.

Kobiety pijące potrzebują szczególnie wiele wsparcia ze strony najbliższych, żeby poradzić sobie z nałogiem. W społeczeństwie, w którym dość silne są nadal stereotypy, nadal o nie trudno.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 토토사이트 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More here to that Topic: miastokobiet.pl/kiedy-pije-kobieta/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ