Kiedy najlepiej ubezpieczyć samochód?
Jesteś w trakcie zakupu całkiem nowego samochodu i zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem? A może masz już samochód, ale chciałbyś zmienić ubezpieczyciela?. Kiedy najlepiej usiąść do poszukiwań interesującego nas ubezpieczenia i kiedy powinniśmy zawrzeć umowę?

Kiedy najlepiej ubezpieczyć samochód / fot. fotolia
Jesteś w trakcie zakupu całkiem nowego samochodu i zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem? A może masz już samochód, ale chciałbyś zmienić ubezpieczyciela?. Kiedy najlepiej usiąść do poszukiwań interesującego nas ubezpieczenia i kiedy powinniśmy zawrzeć umowę?
Polisa OC – sztywny obowiązek
Ubezpieczenie OC zawierane jest na okres 1 roku, tj. 12 miesięcy. Niestety, nie ma możliwości wypowiedzenia umowy wcześniej, czyli przed okresem zakończenia terminu obowiązywania poprzedniej polisy, pomijając sytuacje wyjątkowe takie jak np. likwidacja towarzystwa ubezpieczeniowego czy fakt przeniesienie prawa własności do pojazdu lub też jego wyrejestrowanie.
Odpowiadając na pytanie: kiedy najlepiej ubezpieczyć samochód w przypadku kontynuacji obowiązkowego ubezpieczenia OC? Odpowiedź powinna brzmieć: zgodnie z końcem terminu upłynięcia ważności starej polisy OC. Nie warto czekać na ostatni dzień z wypowiedzeniem (obowiązek poinformowania TU na min. 1 dzień przed końcem) , ponieważ można jeszcze dać szansę dotychczasowemu ubezpieczycielowi na przedstawienie nowej, atrakcyjniejszej oferty. Warto wówczas mieć już na uwadze inne firmy i ich stawki. Pomocna w tym wypadku będzie porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl. Wielkim plusem ubezpieczeń online jest 30-dniowy okres karencji, dzięki któremu prawnie możemy wypowiedzieć zawartą już umowę (np. w sytuacji, gdy porównywarka ubezpieczeń OC wyszukała superpromocję, o której wcześniej nie mieliśmy pojęcia).
Polisa AC, ASS i NNW – dobrowolność i większe pole manewru
Warto na bieżąco śledzić wieści z rynku ubezpieczeń. W przypadku polis AC, choć umowa obowiązuje przez rok, w uzasadnionych przypadkach może zostać wypowiedziana wcześniej na warunkach przedstawionych w OWU (ogólne warunki ubezpieczeń). Daje to szersze pole manewru niż w przypadku ubezpieczeń OC z racji swej nieobowiązkowości.
Miejmy jednak świadomość rozeznania przysługujących możliwości w przypadkach, gdy oferta OC i AC i innych propozycji pochodzi od jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. W wielu wariantach firmy gotowe są obniżać stawki w myśl zasady: kupujesz u mnie więcej, więc należy Ci się rabat. Idąc tym tropem, najlepszy czas na szukanie atrakcyjnych ofert z zakresu ubezpieczeń dobrowolnych to właśnie okres „zamykania” twojej podstawowej polisy OC.
Czy to oznacza, że jesteśmy na stale przywiązani do jednego AC? Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń OC, warto wynegocjować rabat, sygnalizując zamiar odejścia od np. AC w trakcie trwania umowy, argumentując to lepszą stawką u konkurencji. Co ważne i istotne z punktu widzenia właściciela pojazdu, składka opłacona za okres od zerwania umowy do końca jej obowiązywania podlega zwrotowi.
Anna 17 września, 2015
Najlepiej wytłumaczone o ubezpieczeniu jest chyba tutaj : http://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-samochodu/ sama czytałam jak to przebiega i pomogli mi ludzie którzy się na tym znają to chyba najlepsza opcja dla kobiety która tego nie ogarnia