Wednesday, March 26, 2025
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Kiedy i jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią?

Kiedy i jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią?

Praca w ogrodzie nie ustaje aż do śniegów

Kwiaty cebulowe

Które kwiaty cebulowe warto posadzić przed zimą? / fot. Pixabay

Okres jesieni nie musi kojarzyć się z końcem okresu wegetacyjnego ‒ to doskonały czas na rozplanowanie rozsad i umieszczenie przyszłorocznych cebul w gruncie. Przeprowadzenie tego działania przed nadejściem zimy pozwoli cebulom się ukorzenić i zachwycić różnorodnością kwiatów w okresie kwitnienia!

 

Co warto wiedzieć o kwiatach cebulowych?

W zależności od gatunku kwiaty cebulowe dzielimy na takie, które zimują w gruncie i na takie, które nie są mrozoodporne i lepiej jest je na zimę wykopać. Sadzenie przypada z reguły od kwietnia do maja, z kolei w przypadku jesiennych prac ‒ od września do października, przed nadejściem przymrozków. Te gatunki, które są mniej odporne na ujemne temperatury (np. Dalia) są sadzone później niż inne kwiaty cebulowe. Po jesiennym wykopaniu cebul niezimujących w gruncie należy je osuszyć i oczyścić, a następnie przechowywać w chłodnym i suchym pomieszczeniu.

Przed posadzeniem kwiatów cebulowych warto zaopatrzyć się w sprawdzone i zdrowe cebule kwiatów. Można je znaleźć w sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/, który oferuje zarówno cebulki kwiatów sadzonych jesienią jak i tych sadzonych wiosną.

Krokusy ‒ odmiany wiosenne i jesienne

W większości przypadków hasło “krokus” budzi skojarzenia jedynie z wiosennymi gatunkami. Istnieją jednak równie efektowne odmiany jesienne. Pomimo dość krótkiego okresu kwitnienia warto zainteresować się uprawą tych roślin. Będą one stanowić godne rozpoczęcie jak i zakończenie sezonu wegetacyjnego.

Co wyróżnia krokusy?

Większość odmian posiada intensywne kolory płatków ‒ żółte (np. Early Gold) lub fioletowe (Spring Beauty) oraz białe (Miss Vain). W naturalnych warunkach występują one na terenie Europy w okolicach Alp czy Tatr. Dzięki tej żywej barwie kwiatów skutecznie wyróżniają się na tle zarówno wiosennego, jak i jesiennego ogrodu czy rabaty.

Kiedy sadzić krokusy?

Wszystko zależy od odmiany. W przypadku jesiennych kwiatów, najlepszy termin przypada na przełom września i października. Z kolei krokusy wiosenne warto ulokować w podłożu wraz z końcem sierpnia lub we wrześniu.

Tulipany ‒ okazała ozdoba wiosennego ogrodu

Tulipany to kolejne kwiaty, które cieszą oko wraz z nadejściem wiosny. Aby to było możliwe – konieczne jest ulokowanie cebul w gruncie przed nadejściem zimy, aby zdążyły się ukorzenić przed przymrozkami. Warto sięgać tutaj wyłącznie po dorodne cebule z jędrną skórką – tylko takie mają szansę do prawidłowego wzrostu.

Jakie wymagania mają tulipany?

Przede wszystkim, najistotniejsze jest odpowiednio dobrane stanowisko. Musi być odpowiednio nasłonecznione – wówczas rośliny odwdzięczą się bujnym kwitnieniem oraz dorodnymi kwiatami. Źle znoszą zarówno nadmiar jak i niedobór wody.

Czosnki ozdobne z pewnością wywołają efekt WOW!

Czosnki alium (ozdobne) wyróżniają się okazałymi kwiatostanami w fioletowym kolorze. Kulisty kształt, długie zielone łodygi ‒ to wszystko sprawia, że te rośliny zyskują coraz większą popularność. Sprawdzą się zarówno solo, jak i postaci większych grup. Warto zainteresować się takimi odmianami jak np. wyjątkowo ozdobne czosnki Purple Rain.

Uprawa czosnków ozdobnych

Na uwagę zasługuje fakt, że te rośliny mają relatywnie małe wymagania względem uprawy. Przystosują się do gleb piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Warto kierować się tutaj prostą zasadą: im lepiej nasłonecznione stanowisko, tym kuliste kwiatostany będą bardziej okazałe.

Hiacynty ‒ drobne i efektowne kwiaty cebulowe

Hiacynty mogą osiągnąć nawet 40 cm wysokości. Między długimi, intensywnie zielonymi liśćmi kryje się okazały i gęsty kwiatostan w jednolitym kolorze. Najczęściej jest to barwa biała, błękitna, różowa czy też żółta. Dzwonkowaty kształt oraz liczne, drobne kwiaty to jednak nie koniec zalet ‒ na uwagę zasługuje także zniewalający zapach.

Jak uprawiać hiacynty?

W celu zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu – konieczne jest ulokowanie cebul w nasłonecznionym lub ostatecznie – półcienistym miejscu. Wysoce istotne jest też wybranie takiego stanowiska, które będzie osłonięte od wiatru – w przeciwnym razie może dojść do szybkiego uszkodzenia drobnych kwiatów. Warto sięgać po wieloskładnikowe nawozy oraz kompost i regularne nawadnianie.

Narcyzy ‒ delikatne kwiaty cebulowe

To kolejny przykład typowo wiosennych kwiatów, które sadzimy w okresie jesiennym. Zachwycają subtelnością zarówno kształtu kwiatów jak i ich odcieni. Na uwagę zasługuje np. narcyz pełny o biało-różowych płatkach czy typowy, żółty narcyz starodawny.

Narcyzy ‒ dobór stanowiska

Jak w większości przypadków, narcyzy dobrze odnajdą się w nasłonecznionych miejscach lub lekko zacienionych. Zaadaptują się do każdej gleby, choć najlepsze warunki otrzymają w przepuszczalnym i wilgotnym podłożu. Cebule warto sadzić na głębokości ok. 10-20 cm na przełomie września i października.

 

Powyższe zestawienie obejmuje najpopularniejsze kwiaty cebulowe, które sadzi się jesienią. Warto w tym okresie podjąć się planowania przyszłorocznego ogrodu, aby cieszyć się zachwycającym widokiem w okresie wiosennym.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ