Saturday, April 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Kiedy i gdzie stosować plafony LED? Praktyczne wskazówki

Kiedy i gdzie stosować plafony LED? Praktyczne wskazówki

Ile pomysłów, tyle możliwości

Plafony LED

fot. materiał Partnera

Plafony to lampy o wszechstronnym zastosowaniu. Obecnie bardzo popularne są plafony LED, które wyposażone są we wbudowane diody ledowe. Kiedy i gdzie sprawdzą się najlepiej? Sprawdź przygotowane przez nas wskazówki, które pomogą Ci podczas zakupów!

 

Jak zbudowane są plafony LED?

Plafony to lampy sufitowe i lampy ścienne, które wyróżniają się płaską, kompaktową budową. Najczęściej wykończone są za pomocą mlecznobiałego klosza wykonanego ze szkła albo z tworzywa sztucznego, chociaż w sprzedaży znajdziemy także wiele innych modeli. Ich podstawa zwykle wykonana jest z metalu, który zapewnia całej konstrukcji odpowiednią wytrzymałość i trwałość.

 

W tradycyjnych plafonach wykorzystuje się źródło światła w postaci żarówki. Z kolei plafony LED wyposażone są we wbudowane diody ledowe. Zastosowanie tego typu źródła światła powoduje, że plafony te uzyskują dodatkowe funkcje i są energooszczędne.

Pod względem wzorniczym plafony sufitowe LED to lampy, które można dopasować do wielu różnych aranżacji. Często kojarzone są one z nowoczesnymi wnętrzami, ale w sprzedaży bez trudu znajdziemy także modele, które będą pasowały do klasycznych i tradycyjnych przestrzeni.

 

Zalety plafonów LED

Ledowe plafony to lampy o wielu zaletach. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

 

Najważniejsze zalety plafonów LED:

 

Są energooszczędne – mogą pobierać nawet o 85% mniej energii w porównaniu z plafonami ze standardowymi żarówkami żarowymi.
Służą na lata – wbudowane w plafony diody LED są bardzo żywotne, ponieważ czas ich świecenia to najczęściej kilkadziesiąt tysięcy godzin.
Mają szerokie zastosowanie – plafony to lampy uniwersalne, które sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, także w różnych stylach.
Mogą być montowane na sufitach i ścianach – dzięki temu mogą spełniać funkcję lampy sufitowej oraz kinkietu.
Nie wymagają dużej ilości miejsca – nadają się również do mniejszych pomieszczeń, gdzie zamontowanie lampy o większych wymiarach nie jest możliwe.
Dodatkowe funkcje – plafony te mogą być wyposażone w funkcje zmiany barwy czy natężenia światła oraz w dodatkowe opcje, które powodują, że można łatwo dobrać ich tryb świecenia do własnych potrzeb. Można też kupić plafony z czujnikami ruchu.
Przystępne ceny – ze względu na swoją prostą konstrukcję plafony LED są dostępne w atrakcyjnych cenach.

Plafony LED – gdzie warto je zamontować?

Ze względu na swoją budowę plafon LED może być wykorzystany w wielu pomieszczeniach w całym domu oraz na zewnątrz niego.

Plafony LED doskonale nadają się do pomieszczeń o różnych metrażach – mogą być stosowane w nich jako oświetlenie główne, jak i dodatkowe.

 

1. Korytarze i klatki schodowe
Bardzo często plafony montowane są na korytarzach i klatkach schodowych. Sprawdzają się również w ciasnych pomieszczeniach. Umożliwiają oświetlenie całego wnętrza i można łatwo dopasować je do jego stylu.

Dobrym rozwiązaniem w tych przestrzeniach będą plafony z czujnikami ruchu. Gdy w zasięgu czujnika znajdzie się osoba, wtedy plafon włączy się automatycznie, dlatego nie trzeba już naciskać na włącznik. Po określonym czasie plafon wyłączy się automatycznie, co sprzyja zredukowaniu kosztów oświetlenia.

 

2. Łazienka
Popularnym rozwiązaniem jest również plafon LED w łazience. W tym wnętrzu może być on zamontowany na suficie, aby równomiernie oświetlać całe pomieszczenie.

Także można zdecydować się na plafony i półplafony do montażu ściennego, dzięki czemu mogą one służyć jako oświetlenie dodatkowe, na przykład przy lustrze.

Wybierając odpowiedni plafon do łazienki, warto zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do montażu w tym pomieszczeniu. Powinien spełniać on odpowiednią normę IP pod kątem szczelności. Najczęściej do łazienek zalecane są plafony o IP44 lub wyższym.

 

3. Kuchnia
Plafony sufitowe LED widywane są również w kuchniach. W tych pomieszczeniach ważne jest, aby lampa zapewniała ogólne oświetlenie ułatwiające ich codzienne użytkowanie.

Plafon w kuchni zamontowany centralnie będzie lampą funkcjonalną i przy tym estetyczną. Jest też bardzo łatwy w czyszczeniu, dlatego też wtedy, gdy zaczną osadzać się na nim zabrudzenia, można łatwo go umyć.

 

4. Salon
Czy plafon w salonie to dobry pomysł? Jak najbardziej! Plafon LED to również świetny wybór do tego wnętrza, a dzięki jego zróżnicowanym funkcjom będzie można łatwo tworzyć z nim efektowne scenerie świetlne.

ekskluzywny plafon sufitowy z kryształkami

fot. materiał Partnera

 

Do salonu warto wybrać plafon LED, który wyposażony jest w funkcję zmiany natężenia światła. Gdy potrzebne będzie całościowe oświetlenie wnętrza, na przykład podczas rodzinnego spotkania, źródło światła może działać z pełną mocą, natomiast wtedy, gdy zamierzamy oglądać telewizję, można zmniejszyć natężenie, by stworzyć odpowiednią do tego scenerię.

 

5. Sypialnia
Montaż plafonów LED sprawdzi się też w sypialni – podobnie jak w przypadku salonu warto pomyśleć o zakupie modelu z opcją regulacji natężenia światła.

 

6. Strefa wejściowa do domu
Warto też pomyśleć o zamontowaniu plafonu w strefie wejściowej do domu, gdy jest ona wyposażona w ganek, daszek.

oświetlenie strefy przydomowej

fot. materiał Partnera

 

Podsumowanie

Plafony sufitowe LED to lampy o wszechstronnym zastosowaniu, które doskonale nadają się do wielu wnętrz. Właśnie dlatego warto wziąć je pod uwagę przy aranżacji całego domu – będą funkcjonalnym dopełnieniem różnych przestrzeni.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ