Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Kiedy dziecko powinno pójść do dentysty?

Kiedy dziecko powinno pójść do dentysty?

Jak się okazuje, o ząbki dziecka warto zadbać jeszcze zanim

fot. materiał prasowy

Spora ilość świeżo upieczonych rodziców zastanawia się nad tym, kiedy maluch powinien po raz pierwszy odwiedzić gabinet stomatologiczny. Jak się okazuje, o ząbki dziecka warto zadbać jeszcze zanim… zajdziemy w ciążę. Jak to możliwe?

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Przed i w trakcie ciąży

Niektórzy stomatolodzy są zdania, że choroby dziąseł kobiety ciężarnej mogą przyczynić się do wywołania przedwczesnego porodu. Z tego względu warto aby panie planujące ciążę, zadbały o stan wspomnianych dziąseł oraz rzecz jasna zębów. Przyszłe mamy powinny koniecznie zwrócić dużą uwagę na jakość i ilość spożywanych pokarmów, ponieważ to właśnie żywność jedzona w trakcie ciąży, stanowi budulec przyszłych zębów naszego dziecka.

Im wcześniej, tym lepiej

Wizyta w gabinecie dentystycznym jest w stanie wywołać strach nawet u osób dorosłych, nie mówiąc już o maluchach. Z tego względu ogromny wpływ na stosunek dziecka do stomatologa, mają pierwsze wizyty w gabinecie dentystycznym. W teorii pierwsze siekacze pojawiają się po ukończeniu 6 miesiąca życia i to właśnie wtedy warto udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa. W praktyce jednak im wcześniej pojawimy się w gabinecie, tym lepiej – zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Wbrew pozorom duży sens ma odwiedzenie lekarza już w okresie ząbkowania, czyli zanim pojawią się pierwsze ząbki. Dlaczego? Ponieważ stomatolog wytłumaczy, w jaki sposób należy dbać o dziąsła dziecka, pomoże wyborze odpowiedniego gryzaczka czy smoczka, a także ustali częstotliwość wizyt małego pacjenta. Co istotne to fakt, że podczas takiej wizyty dziecko oswoi się z widokiem fotela dentystycznego i nabierze zaufania do samego stomatologa. Dzięki temu kolejne wizyty nie będą kojarzone przez malca z bólem czy strachem. Fakt ten z pewnością zostanie doceniony przez rodziców, którzy choć raz byli świadkami histerycznych reakcji dzieci, jakie często mają miejsce przed gabinetem stomatologicznym.

Jeśli jednak nie uda się nam odbyć pierwszej wizyty w okresie ząbkowania, wówczas warto zadbać o to, aby kontakt ze stomatologiem miał miejsce w momencie, gdy ząbki są jeszcze zdrowe i nie wymagają leczenia. To niezmiernie ważne, gdyż często zdarza się, że pierwsza, bolesna wizyta, może wywołać paniczny lęk przed dentystą, który będzie towarzyszył dziecku nawet przez całe dorosłe życie.

Przygotowanie psychiczne

Zanim udacie się z córeczką bądź synkiem do lekarza, warto – chociaż w przybliżeniu – opowiedzieć dziecku o tym, jak będzie wyglądał przebieg wizyty. Zacznijmy od tego, że maluch usiądzie na specjalnym, wygodnym fotelu, a pan/pani doktor poprosi malca o szerokie otwarcie buzi. Następnie dentysta zapali lampkę i dokładnie obejrzy dziąsełka i/lub ząbki. Opowiadając o kolejnych etapach wizyty, warto podkreślać jej pozytywne cechy. Jeśli więc opowiadamy o fotelu dentystycznym, koniecznie dodajmy, że jest bardzo wygodny i miękki, a sama pani/pan doktor to osoba miła i sympatyczna, dzięki której ząbki zawsze będą śliczne i zdrowe.

Tych błędów warto unikać

Niestety, zdarza się, że nieświadomie popełniamy błędy wychowawcze, które mogą wpłynąć na negatywny odbiór stomatologa przez dziecko, jeszcze na długo przed pierwszą wizytą. Jak to możliwe? Niekiedy malec jest świadkiem sytuacji, w której dany członek rodziny skarży się na silny ból, jaki był spowodowany wizytą w gabinecie stomatologicznym. W ten sposób dziecko zaczyna utożsamiać dentystę z osobą, która krzywdzi mamę, tatę czy babcię. W żadnym przypadku nie należy straszyć malca… stomatologiem. Bywa, że rodzice – chcąc zachęcić malucha do umycia zębów – mówią groźnym tonem „jak nie umyjesz ząbków będziesz musiał iść do dentysty!” Jak łatwo się domyślić, jest to najszybsza i najskuteczniejsza metoda na wywołania lęku i ataku paniki, jaki może mieć miejsce jeszcze przed przekroczeniem progu gabinetu dentystycznego…

Kiedy wizyta jest konieczna?

Absolutnie konieczne jest odbycie pierwszej wizyty dentystycznej w chwili, gdy malec osiąga wiek 3-4 lat czyli posiada już wszystkie zęby mleczne. Poza tym należy natychmiast odwiedzić stomatologa, gdy zauważymy, że na ząbkach pojawiło się jakiekolwiek przebarwienie czy ciemna plamka. Pod żadnym pozorem nie bagatelizujmy zdrowia ząbków mlecznych, gdyż pewne jest, że obecna na jednym zębie próchnica, nie tylko zaatakuje kolejne mleczaki, ale także zostanie przeniesiona na zęby stałe.

*Artykuł powstał we współpracy z Dental Clinic Józefów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ