Thursday, May 30, 2024
Home / Kultura  / Muzyka  / Keyboardy podstawą współczesnej sceny muzycznej

Keyboardy podstawą współczesnej sceny muzycznej

Grającemu keyboard na myśli

instrumenty klawiszowe

fot. Canva

Na rynku dostępnych jest wiele różnych keyboardów, od bardzo tanich po dość drogie. Ale cena nie jest jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze ‒ trzeba też pomyśleć o funkcjach, wyglądzie i ergonomii. W tym wpisie przyjrzymy się różnym rodzajom dostępnych klawiatur i pomożemy Ci wybrać odpowiednią dla Twoich potrzeb. Nieważne, czy szukasz podstawowego modelu, czy czegoś bogatego w funkcje ‒ mamy dla Ciebie odpowiednie informacje

 

Różne rodzaje instrumentów klawiszowych

Instrumenty klawiszowe są podstawą współczesnej sceny muzycznej, a ich różne rodzaje wykorzystuje się w wielu gatunkach. Jest klasyczny fortepian, ulubiony przez pokolenia kompozytorów i cenionych śpiewaków, ale jest też jego odpowiednik o krótszej oktawie ‒ klawesyn ‒ oraz elegancki klawinet, rodzaj klawiatury elektrycznej, którą do dziś można znaleźć w nagraniach funkowych i soulowych.

 

Oczywiście żadna rozmowa o instrumentach klawiszowych nie byłaby kompletna bez wspomnienia o bogatych teksturach wytwarzanych przez keyboardy czy nawet o orkiestrowych brzmieniach organów. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i może być wykorzystany do tworzenia różnych nastrojów i atmosfery w utworze muzycznym. Wszystkie keyboardy otwierają świat dźwiękowych możliwości; od uroczystej muzyki kameralnej po hałaśliwy rock’n’roll ‒ dają każdemu, od amatorów po profesjonalistów, niezwykłe możliwości muzyczne. Podsumowując, keyboardy są doskonałe do generowania niemal każdego rodzaju dźwięku, jaki można sobie wyobrazić ‒ musisz tylko wiedzieć, którego typu użyć, kiedy!

Historia muzyki klawiszowej

Klawiszowe instrumenty muzyczne istnieją od czasów starożytnych i przez wieki przybierały różne formy. Prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym historycznym instrumentem klawiszowym są organy piszczałkowe, które prawdopodobnie powstały w III wieku p.n.e. i zostały zaadoptowane przez kościoły w XII wieku naszej ery. Mniej więcej w tym samym okresie zaczęły pojawiać się inne instrumenty klawiszowe, takie jak klawikord i klawesyn. Oba te instrumenty były dość popularne w całej Europie, dopóki nie zostały względnie przyćmione przez wynalezienie fortepianu w 1709 roku.

 

Nowoczesny fortepian był rewolucyjnym krokiem naprzód w produkcji muzyki i pomógł wielu kompozytorom stworzyć ich arcydzieła. Jednak wciąż było wiele do zrobienia, by naprawdę udoskonalić ten instrument – dodatkowe klawisze zwiększające jego zasięg pojawiły się dopiero w 1925 roku. Od tamtej pory instrumenty klawiszowe zostały udoskonalone, np. syntezatory, które dzięki swoim różnorodnym dźwiękom przyczyniły się do rozwoju takich gatunków jak elektronika i hip-hop. Niezależnie od tego, czy używa się ich w utworach klasycznych, czy współczesnych, instrumenty klawiszowe są istotną częścią historii muzyki, która rozwija się nawet dzisiaj.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ