Saturday, January 18, 2025
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Kazimir – Opowieść o kulturach na krakowskim Kazimierzu

Kazimir – Opowieść o kulturach na krakowskim Kazimierzu

Kazimir to aplikacja mobilna, która daje możliwość szczegółowego poznania Kazimierza, historycznej żydowskiej dzielnicy Krakowa.

Kazimir to aplikacja mobilna, która daje możliwość szczegółowego poznania Kazimierza, historycznej żydowskiej dzielnicy Krakowa. Przewijasz ekran w prawo i poznajesz przedwojenny Kazimierz, przewijasz w lewo i oglądasz to miejsce dzisiaj. Kazimir opowiada niesamowite historie – dawne i współczesne – za pomocą nowoczesnych narzędzi.

Aplikacja będzie bezpłatna dla każdego użytkownika iOS i Android, dostępną w języku polskim i angielskim. Jest to projekt open-source i powstaje na zasadach non-profit.

Kto i dlaczego tworzy aplikację?
Kazimir to 10 osób – pasjonaci projektów społecznych, nowych technologii i kultury żydowskiej. Łączy ich miłość do krakowskiego Kazimierz: ciekawią ich synagogi na Szerokiej, delektują się hummusem z Bożego Ciała, odkrywają, że w restauracji Klezmer Hois, kiedyś była łaźnia rytualna. Do tej pory nie znaleźli przewodnika, który pokazywał by “ich” Kazimierz, wiec sami postanowili go stworzyć. Wierzą, że pokazanie korelacji kultur żydowskiej i polskiej na przestrzeni lat pozwoli
1) pokazać wspólny dorobek, bez podziałów my <–> oni
2) przypomnieć o pozytywnych wydarzeniach ze wspólnej historii (w odróżnieniu od wielu trudnych i dramatycznych –> Holocaust)
3) uczyć się od siebie nawzajem, tak jak to się działo przez wiele wieków
4) zaprezentować głos młodych, którzy szanują historię i politykę i chcą mówić przede wszystkim o tym co łączy a nie dzieli.

4

Jak powstał projekt?
Wszystko się zaczęło parę lat temu kiedy Emilia Maj – pomysłodawczyni projektu, pracowała nad identyfikacją dzielnicy Kazimierz, który był jej projektem dyplomowym na krakowskiej ASP. Znalazła zapomniane zdjęcia Susanne Guzei-Taschner z końca lat 70-tych., który pokazał jej Kazimierz zupełnie z innej strony. Zdjęcia i historie ludzi sportretowanych są dowodem, że historia Kazimierza to coś wymykającego się z ram: polskie – żydowskie a jego obecny kształt to wynik nagromadzenie przez wieki przeróżnych warstw kulturowych i społecznych.

Jak aplikacja będzie działać?
Wyobraź sobie, ze jesteś na Placu Nowym, otwierasz aplikację i czytając o tym jak wyglądało to miejsce przed wojną widzisz: “libuszhof – targ najwyższej jakości produktów, gdzie gospodynie najlepszych krakowskich domów zaopatrują swoje spiżarnie. Pod koniec XIX w. władze miasta zastępują drewniane kramy murowaną halą targową. Funkcjonuje tu rytulana ubojnia drobiu, bo tak nakazują religijne rygory czystości spożywania pokarmów. Spójrz na okalające plac domy modlitwy: Bne Emuna i Chaim Halberstam…” Następnie za pomocą jednego kliknięcia, dowiesz się gdzie obecnie może zobaczyć ciekawą wystawę, posłuchać najlepszego jazzu czy wypić wyśmienitą kawę na Placu Nowym.

2

W części przedwojennej Kazimira wprowadzona została odwrotna nawigacja – od prawej do lewej, co nawiązuje do kierunku czytania języka hebrajskiego. Twórcy uważają, że warto ‘wejść w buty’ nieznajomego aby zobaczyć jak świat wygląda z innej perspektywy. W ten sposób chcą łączyć ludzi – bez względu na wiek, religię czy rozmiar stopy.

Gdzie możesz o nas usłyszeć?
Działa strona internetowa Kazimira i profile na Facebooku. Tam możesz znaleźć informacje nie tylko o projekcie i postępach pracy nad aplikacją, ale także nowinki o kulturze żydowskiej. 23 maja projekt będzie prezentowany na TEDx Kazimierz w Krakowie a w czerwcu aplikacja będzie miała swoją premierę na Festiwalu Kultury Żydowskiej. W trakcie jego trwania – 25 czerwca – wspólnie z Centrum Cyfrowym i ich projektem Otwarte Zabytki, będą prowadzone warsztaty promujący aplikację oraz zachęcający mieszkańców do tworzenie jej treści.

Więcej informacji o projekcie:
Kampania na Polak Potrafi: link [ruszy 22 maja]
Strona: http://kazimirapp.pl/
Profil na Facebooku:https://www.facebook.com/pages/Kazimir/802311003180902
Zdjęcia Susanne Guzei-Taschner: http://kazimierzkrakow.org/

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ