Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / „Kazimierz Kaczor. Nie tylko polskie drogi”

„Kazimierz Kaczor. Nie tylko polskie drogi”

Fascynująca książka o życiu aktora, któremu los pisał niejednokrotnie barwniejszy scenariusz niż granym przez niego postaciom.

Kazimierz Kaczor w dzieciństwie / fot. arch. prywatne

Kazimierz Kaczor w dzieciństwie / fot. arch. prywatne

Fascynująca książka o życiu aktora, któremu los pisał niejednokrotnie barwniejszy scenariusz niż granym przez niego postaciom.

"Kazimierz Kaczor. Nie tylko poslie drogi" Paweł Piotrowicz / fot. materiał prasowy

„Kazimierz Kaczor. Nie tylko poslie drogi” Paweł Piotrowicz / fot. materiał prasowy

Kazimierz Kaczor, wybitny aktor teatralny i filmowy, postać niezwykła nie tylko ze względu na aktorski talent, ale i barwne życie. Kochany przez miliony Polaków m.in. za role Leona Kurasia w „Polskich drogach”, Jana Serce czy dźwigowego Zygmunta Kotka z serialu „Alternatywy 4” dzieli się po raz pierwszy najskrytszymi tajemnicami swojego życia.

Wywiad-rzeka, który w listopadzie trafi do księgarń, to pasjonująca podróż przez życie aktora. W rozmowie z Pawłem Piotrowiczem Kazimierz Kaczor z wdziękiem, humorem, ale i nie bez refleksji opowiada o swojej karierze, przyjaźniach i miłościach, sukcesach i rozczarowaniach. W książce nie brakuje barwnych i zabawnych anegdot z planów filmowych i scen teatralnych, wciągających historii z działalności opozycyjnej czy relacji z dalekich wypraw.

Kim naprawdę jest Kazimierz Kaczor?

Aktor dzieli się smakiem wspomnień z dzieciństwa i wczesnej młodości, przeżytych w niepowtarzalnym klimacie krakowskiej bohemy. Mówi o zawodzie, w którym był cenionym od początku, mimo iż dwa razy nie został przyjęty do szkoły aktorskiej, o wierności zasadom w czasach wszechobecnej działalności UB oraz o tym, jak życie pisało swój własny scenariusz, rzucając go po różnych miejscach, od Rosji, Armenii po USA. Opowiada także o zauroczeniu pękną Maszą, małżeństwie z Anią i Joanną oraz wielkiej miłości do pięknej żeglarki Bożeny, która trwa już 33 lata. Niewielu wie, że Kazimierz Kaczor odbył niezwykłą, pełną niespodzianek podróż morską z Elżbietą Dzikowską i Tonym Halikiem na Karaiby. Aktor opowiada także o tym, co znaczy list od Fidela Castro, gdy podróżników „wita” zgraja uzbrojonych mężczyzn. Kazimierz Kaczor nie ucieka od żadnego tematu – po raz pierwszy zdradza, jak naprawdę wyglądały okoliczności słynnej burzy wokół ZASP-u.

Kazimierz Kaczor w dzieciństwie / fot. arch. prywatne

Kazimierz Kaczor w dzieciństwie / fot. arch. prywatne

Prywatne archiwum

Książka zawiera niepublikowane dotąd fotografie, które odsłaniają przed czytelnikiem najbardziej prywatne wspomnienia aktora. Pojawiają się na nich nie tylko członkowie rodziny, ale i najwybitniejsze postaci polskiego kina i teatru.

Książkę poleca wiele znanych postaci:

Kazimierz to oczywiście przede wszystkim mój miły i ciepły kolega z dawnych lat, czyli z czasów Polskich dróg. Ale to również człowiek wielkiego formatu, mający szeroką wiedzę nie tylko na temat swojego zawodu, lecz także świata, żeglarstwa czy komputerów. Do tego obdarzony jest dużymi zdolnościami menedżerskimi, dzięki którym jako prezes ZASP-u potrafił nieco inaczej niż wielu kolegów spojrzeć na sprawy naszego środowiska, choćby prawa twórców. Bardzo wiele mu, jako aktorzy, zawdzięczamy. [Karol Strasburger, aktor]

Kazik Kaczor to wyjątkowa postać. Wspaniały aktor, świetny żeglarz, szczery przyjaciel, doskonały towarzysz podróży, dobry człowiek. Miałam okazję przekonać się o tych wszystkich jego cechach. Cieszę się, że zechciał się podzielić z nami swoimi wspomnieniami i refleksjami. Pasjonująca lektura. [Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, reżyser i historyk sztuki]

Wielki, skromny aktor, wiarygodny w każdej roli. Jak chyba nikt inny w polskim kinie potrafi zagrać tak zwanego prostego człowieka, który staje się pełnowymiarowym bohaterem, zyskując podziw i sympatię widza. Szkoda, że ostatnio filmowcy rzadko sobie o nim przypominają. Ich strata. [Zdzisław Pietrasik, „Polityka”]

***

O autorze:

Paweł Piotrowicz (ur. 1976 w Głogowie) jest dziennikarzem muzycznym i filmowym, autorem blisko dwóch tysięcy publikacji, które pojawiły się między innymi na łamach „Filmu”, „Muzy”, „Premier”, „Machiny” i przede wszystkim portalu Onet.pl, z którym blisko współpracuje od 2007 roku.

Książka „Kazimierz Kaczor. Nie tylko polskie drogi” to niezwykła historia, niezwykłego człowieka. Zachęcamy do zamawiania egzemplarzy recenzenckich. Zapraszamy do recenzowania, przedruków i przygotowania materiałów redakcyjnych. Kazimierz Kaczor jest postacią kochaną przez kolejne pokolenia Polaków, dlatego umożliwiamy również przeprowadzenie wywiadu aktorem.

Podczas 17.edycji Targów Książki 27.10.2013 (niedziela), 11:00–12:30 – odbędzie się spotkanie z Kazimierzem Kaczorem na stoisku

Wydawnictwa SQN oraz podpisywanie książek.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ