Wednesday, May 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Przygotowanie idealnej kawy – polecane ekspresy do kawy

Przygotowanie idealnej kawy – polecane ekspresy do kawy

Kawa doskonale pobudza i mobilizuje mózg do pracy. Jak zaparzyć tę idealną?

Ekspres do kawy

Ekspres do kawy / fot. materiały prasowe

Przygotowanie filiżanki idealnej kawy to coś więcej niż zwykła czynność, z którą mamy do czynienia na co dzień. Jest to prawdziwa sztuka, która wymaga zwrócenia uwagi na szereg istotnych elementów, takich jak chociażby rodzaj kawy, intensywność jej smaku czy pora dnia, o jakiej chcemy ją spożywać. Najważniejsze znaczenie ma jednak wybór właściwego ekspresu.
Na rynku znajdują się bowiem urządzenia niezwykle zróżnicowane, które wyróżniają się między innymi ceną, sposobem działania oraz typem kawy, jaką są w stanie przygotować. Chcąc wybrać więc produkt właściwy, należy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań

Ekspres do kawy

Ekspres do kawy / fot. materiały prasowe

Jaki typ działania?

Kwestia sposobu funkcjonowania naszego ekspresu nierozerwalnie łączy się również liczbą z jego funkcji i ostateczną ceną. Podstawowy podział związany jest z urządzeniami ręcznymi oraz automatycznymi. Pierwsze z nich polecane są zwłaszcza osobom, które poszukują taniego, poręcznego ekspresu do przygotowania maksymalnie dwóch napojów jednocześnie. Jego obsługa będzie wymagała naszej ingerencji, jednak z pewnością zrekompensuje to dużo niższa cena. W tej kategorii godne uwagi są ekspresy takich firm jak Zelmer oraz. W przypadku producentów włoskich (DeLonghi, La Pavoni), musimy przygotować się na nieco większy wydatek. W skład ekspresów ręcznych wchodzą również produkty kolbowe.

Jeżeli chodzi natomiast o ekspresy automatyczne, wyróżniają się one przede wszystkim większą pojemnością, dodatkowymi funkcjami (m.in. spienianie mleka, wyświetlacze LCD, parzenie wstępne) oraz prostotą użytkowania. Kawa przygotowywana jest bowiem praktycznie bez naszej ingerencji. Oczywiście za tego typu usługi trzeba nieco więcej zapłacić. Producenci Saeco, DeLonghi czy Krups z pewnością jednak zrekompensują nam taki wydatek.

Jaki rodzaj kawy?

Ekspres do kawy może przygotowywać napój z kawy mielonej, z ziaren, z saszetek bądź kapsułek. Biorąc pod uwagę dwie pierwsze kategorie, należy podkreślić fakt, iż ekspresy ciśnieniowe umożliwiające zaparzenie kawy ziarnistej będą z reguły droższe. Dlaczego? Posiadają one bowiem specjalny, wbudowany młynek, który jest najważniejszym elementem całego procesu tworzenia czarnego napoju.

Najlepsze modele takich producentów Philips, Miele czy Nivona posiadają ponadto dodatkowe funkcje regulacji stopnia zmielenia ziaren kawy, co pozwala nam na dopasowanie jej smaku do naszych upodobań. Tego typu urządzenia polecane są przede wszystkim koneserom kawy i tym osobom, dla których smak jest priorytetem. Kawa ziarnista jest bowiem dużo smaczniejsza od tej mielonej. Jeżeli jednak nie chcecie wydać na ekspres sporej sumy i nie uśmiecha się wam poszukiwanie odpowiedniego rodzaju ziaren, wybierzcie ekspresy przeznaczone do kawy mielonej.

Ekspresy parzące kawę z saszetek i kapsułek są polecane natomiast ze względu na wygodę użytkowania. Wystarczy bowiem włożyć do urządzenia wybrany pojemniczek z kawą i gotowe. Żadnych problemów z dawkowaniem kawy.

Wartość ciśnienia i dodatkowe funkcje

W przypadku ekspresów, ogromne znaczenie ma to, pod jakim ciśnieniem pracują. Główną cechą tego typu urządzeń jest bowiem to, iż woda jest wtłaczana do pojemnika z kawą pod określonym ciśnieniem, które umożliwia kontrolę całego procesu zaparzania napoju. Ciśnienie pozwala rozpuścić wszystkie pożądane substancje, odseparowując te szkodliwe. Aby przygotować klasyczne espresso, potrzeba ekspresu pracującego co najmniej w wartości 9 barów ciśnienia. Optymalnym wynikiem jest obecnie około 15 barów, pojawiających się w większości ekspresów.

Ostateczna decyzja związana z wyborem konkretnego produktu może zostać podjęta również w oparciu o dodatkowe funkcje, jakimi wyróżniają się ekspresy. Spośród urządzeń dostępnych na rynku, z pewnością polecić można te, które oferują opcję spieniania mleka bądź specjalny System Cappuccino. Zdecydowanie pomagają one w stworzeniu zróżnicowanych napojów. Nasze możliwości rozszerzy również funkcja regulacji dyszy pary.

Oceń artykuł
3 komentarze
  • test 29 czerwca, 2019

    test

  • Jonas 29 czerwca, 2019

    Jestem wielkim smakoszem kawy, dlatego zdecydowałem się na zakup ciśnieniowego ekspresu do kawy. Wybrałem sprzęt z firmy De’Longhi. W każdej chwili mogę przygotować sobie Latte, czy Ekspresso. Gościom też smakuje bardzo kawa z ekspresu.

  • Świat Ekspresów 30 sierpnia, 2019

    Nie ma to jak kawa z ekspresu. Chociaż przy niższym budżecie kawiarka również sprawdza się super.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ