Thursday, May 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Co kryje kawa w kapsułce? Sprawdź!

Co kryje kawa w kapsułce? Sprawdź!

Kawa w kapsułkach to recepta na dobry początek dnia. Można ją zaparzyć nawet przy pomocy

kawa-w-kapsulkach-miasto-kobiet

Nic tak dobrze nie robi o poranku, jak filiżanka dobrze zaparzonej kawy / fot. materiały prasowe

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wypicia choćby filiżanki kawy. Uwielbiamy ją nie tylko za wspaniały smak, ale także wyjątkowy aromat. Często pierwszą rzeczą, jaką robimy zaraz po przebudzeniu, jest uruchomienie ekspresu kapsułkowego. W kilka chwil przygotuje on dla nas porcję kawy ulubionego rodzaju. Czym wyróżnia się kawa w kapsułkach, która w krótkim czasie zyskała tak dużą popularność?

Skąd się bierze kawa w kapsułce?

Zanim wygodnie usiądziesz w fotelu z filiżanką ulubionego czarnego napoju i zaczniesz się delektować jego cudownym smakiem, kawa musi przebyć bardzo długą drogę. Gdy ziarna kawowca dojrzeją w gorącym okołorównikowym słońcu, zostają zebrane i poddane suszeniu. W jednych regionach nasiona suszy się razem z otaczającym je miąższem, w innych – już obrane. Różne metody zbioru oraz suszenia mają duży wpływ na smak i aromat przygotowywanego z nich napoju.
Wysuszone ziarna poddaje się paleniu. Jest to bardzo ważny proces. Siła wypalenia decyduje ostatecznie o smaku kawy. Im dłużej kawa jest palona, tym zmniejsza się jej kwasowość, a wzrasta goryczka. Ponadto istotna dla smaku słodycz i body kawy rozwijają się tylko do pewnego etapu palenia. Dlatego, aby uzyskać odpowiedni smak, ważne jest wypalanie ziaren tylko do określonego momentu. Ostatnim etapem przygotowania kawy jest jej zmielenie i spakowanie dokładnie odmierzonej porcji do hermetycznie zamykanych kapsułek.

Jak działa kapsułka?

Zadaniem kapsułki jest przede wszystkim ochrona znajdującej się w środku kawy. Ziarna kawowca są bardzo delikatne i pod wpływem czynników zewnętrznych szybko tracą pożądane walory smakowe. Powietrze przyczynia się do utraty lotnych aromatów, promienie słoneczne przyśpieszają utlenianie. Natomiast wilgoć prowadzi do wystąpienia pleśni, które sprawiają, że ziarna przestają być zdatne do użytku. Tymczasem kawa w kapsułkach jest chroniona przed tymi niebezpiecznymi czynnikami aż do momentu, kiedy trafi do twojej filiżanki.

A co znajduje się w kapsułkach? Wyjątkowe mieszanki kaw. Np. w ofercie NESCAFÉ® Dolce Gusto®, znaleźć możemy m.in. intensywne espresso, delikatniejsze i nieco lżejsze lungo lub specjalne zestawy kaw wraz z kapsułkami mleka. To jeden z powodów, dla którego kawa w kapsułkach zyskała tak dużą popularność. Przygotowując z nich np. cappuccino, latte maccchiato lub cortado masz pewność, że znajdująca się w nich porcja została idealnie odmierzona. Kapsułki dają też możliwość wyboru espresso czy ristretto barista w zależności od preferencji smakowych. Szeroki wachlarz różnych rodzajów arabiki lub innych mieszanek kaw sprawia, że na pewno znajdziesz wśród nich swoją ulubioną!

Przygotowanie kawy w kapsułce

Kawa w kapsułce jest nie tylko smaczna, ale również bardzo szybka i prosta w przygotowaniu. Do jej zaparzenia służy ekspres na kapsułki, należący do grupy automatów ciśnieniowych. Po włożeniu kawy w kapsułce do specjalnej komory, dochodzi do przebicia membrany kapsułki. Następnie do środka wtłaczana jest woda pod wysokim ciśnieniem (do 15 barów). Wydobywa ona ze zmielonych ziaren to, co najważniejsze – wyjątkowy smak i aromat, a napój przelewany jest natychmiast do podstawionej filiżanki.

Doskonale wiemy, że dla wielu z nas aromatyczna kawa to jedna z pierwszych myśli tuż po przebudzeniu. Nowoczesna technologia sprawia, że wykorzystując ekspres kapsułkowy, możemy jeszcze bardziej ułatwić sobie jej przygotowanie! Ciekawym przykładem są innowacyjne urządzenia, np. ekspres kapsułkowy Esperta, jaki znajdziemy w ofercie NESCAFÉ® Dolce Gusto®. Sprzęt wyposażony został w funkcję łączenia się ze smartfonem i można nim sterować poprzez zainstalowaną na urządzeniu mobilnym aplikację. Jego wybór to nie tylko wygoda, ale także prawdziwa uczta dla zmysłów i przepis na idealną pobudkę w jednym – w końcu co będzie w stanie skuteczniej wyciągnąć nas z łóżka, niż zapach ulubionej, świeżo zaparzonej kawy, która trafi do naszej filiżanki, zanim jeszcze pojawimy się w kuchni?

Ekspres na kapsułki jest urządzeniem, za pomocą którego przygotowanie kawy staje się prawdziwą przyjemnością. Automaty te są praktycznie bezobsługowe, nie wymagają większej uwagi, a zaparzenie ulubionego napoju jest dziecinnie proste. Dzięki systemowi kapsułkowemu ekspresy są intuicyjne w obsłudze, mają niewielkie rozmiary i bez problemu zmieszczą się nawet w najmniejszej kuchni. Ich nowoczesny design i możliwość wyboru różnych kolorów sprawia, że będą pasować do każdego stylu wnętrza, a ty, już po niespełna minucie od uruchomienia ekspresu, możesz się cieszyć wyjątkowym smakiem i aromatem ulubionej kawy.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ