Thursday, June 20, 2024
Home / Kultura  / Katarzyna Kozyra: skandal w sztuce

Katarzyna Kozyra: skandal w sztuce

Szum medialny, który zawsze pojawia w kontekście jej szokujących prac, Katarzyna Kozyra wykorzystuje do promocji sztuki. Jak Kraków zareaguje na ostatnie łamiące tabu dzieła artystki?

katarzyna kozyra laznia meska

Katarzyna Kozyra, wideoinstalacja Łaźnia Męska

Co: Katarzyna Kozyra. Wystawa
Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, al. 3 Maja 1
Kiedy: 15 listopada 2011 – 15 stycznia 2012
http://muzeum.krakow.pl

 
Gdzie przebiegają granice tabu?
Stereotypy społeczne i religijne oraz kody związane z cielesnością człowieka to sfera, w której Katarzyna Kozyra porusza się wyłącznie po to, aby je złamać. Ale Muzeum Narodowe w Krakowie nie boi się skandalu. Po Skarbach Korony Hiszpańskiej i wystawie Turnera nadszedł czas na polską sztukę i to w możliwie najbardziej kontrowersyjnym wydaniu. Katarzyna Kozyra zaprezentuje swój dorobek artystyczny z ostatnich 20 lat. W krakowskim gmachu pojawi się między innymi Łaźnia, Łaźnia męska czy Święto Wiosny, a także najnowsze filmy artystki: W sztuce marzenia stają się rzeczywistością (krwawa ballada o niebezpiecznych karlicach) oraz Casting (odpowiedź Kozyry na zjawiska typu Idol czy Mam Talent). Na wystawie nie zabraknie też obrazoburczego cyklu Więzy krwi, w którym nagie modelki pozujące na tle krzyża i półksiężyca wzbudziły kontrowersje nie tylko wśród Chrześcijan, ale też w środowiskach muzułmańskich, naruszając tym samym godność dwóch największych religii monoteistycznych na świecie.

katarzyna kozyra laznia meska

Katarzyna Kozyra, wideoinstalacja Łaźnia Męska

Czy wiesz, że… wideoinstalacja „Łaźnia męska”, którą Katarzyna Kozyra tworzyła spacerując nago po łaźni męskiej z zarostem i silikonową protezą penisa, zdobyła honorowe wyróżnienie na 48. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji?

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ