Monday, April 15, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Katarzyna Bajaczyk rzuciła wszystko i wyjechała do Abu Dhabi. Jej klientki zamiast legginsów noszą abayę

Katarzyna Bajaczyk rzuciła wszystko i wyjechała do Abu Dhabi. Jej klientki zamiast legginsów noszą abayę

Katarzyna Bajaczyk prowadzi domowe treningi personalne dla Emiratek

Katarzyna Bajaczyk zajęła pierwsze miejsce na Ogólnopolskich Debiutach Kulturystyki i Fitness 2014 i zaraz po studiach przeprowadziła się do Emiratów / fot. archiwum własne

Katarzyna Bajaczyk częściej słyszy, gdy klientki nazywają ją „Kat Baja”. Trenerka personalna od ośmiu lat mieszka w Abu Dhabi, gdzie dba o kondycję Emiratek. Dowiedz się, jak wygląda kultura dbania o ciało w muzułmańskim kraju, gdzie przez większość dni w roku temperatura osiąga 50°C

 

 

Jak to się stało, że jako świeżo upieczona absolwentka AWF-u trafiłaś do Emiratów Arabskich?

Katarzyna Bajaczyk: W 2014 roku zajęłam pierwsze miejsce na Ogólnopolskich Debiutach Kulturystyki i Fitness, a rok później, po ukończeniu studiów, zaczęłam szukać pracy w Polsce jako trenerka personalna. Po szybkiej weryfikacji rynku i marzeń, postanowiłam spróbować swoich sił za granicą. Wysłałam swoje CV do znalezionych w Internecie siłowni w Abu Dhabi i po chwili dostałam odpowiedź z ofertą pracy w studio treningu personalnego dla kobiet. Po kilku miesiącach zrezygnowałam z etatu i postanowiłam otworzyć własny biznes – treningi personalne w domach klientek.

 

Przeczytaj koniecznie:
Danuta Bujok: Całe życie wstaję lewą nogą

Czy trudno ci było wejść do tak hermetycznego środowiska?

Trening personalny w domu jest bardziej popularny w tym kraju, niż na siłowni. Arabskie kobiety przykuwają dużą uwagę do prywatności. Większość z nich jest zamożna i ma swoją siłownię w domu. Paradoksalnie, dosyć szybko zjednałam sobie zaufanie Emiratek, które nie miały problemu by otworzyć przede mną drzwi do swojego domu.

Z wielu filmów wiemy, że Abuzabijki przykładają wielką wagę do wyglądu. Uwielbiają luksusowe zakupy.

To prawda, jednak „pokazy mody” odbywają się w towarzystwie kobiet, poza wzrokiem mężczyzn. Wszyscy Emiratczycy są Muzułmanami i restrykcyjnie przestrzegają religii.
Na co dzień, Arabki muszą chodzić w tradycyjnym stroju (abaya) w swoim domu, ponieważ żaden mężczyzna z rodziny jej męża nie może zobaczyć jej ciała i włosów.
Jedynymi mężczyznami, którzy mogą je zobaczyć bez lokalnego stroju są ojciec i bracia. Większość kobiet wychodzi za mąż za swoich kuzynów.

Katarzyna Bajaczyk ubrana w Abayę / fot. archiwum wlasne

 

Może też cię zainteresuje:
Nomada z pustyni i dziewczyna z wielkiego miasta

A poza ubraniem, czy równie ważna jest dla nich troska o zdrowy tryb życia?

Styl życia w tym kraju nie jest aktywny, ze względu na pogodę. Przez większość roku temperatury sięgają 45°C-50°C. Trudno lubić ćwiczenia, gdy pot leje się po twarzy.
Nic dziwnego, że skala otyłości jest bardzo wysoka, zwłaszcza że nikt nie musi wykonywać żadnych obowiązków domowych jak gotowanie, sprzątanie czy zajmowanie się dziećmi.

Jak to?

Po wyjściu za mąż, kobieta wprowadza się do domu rodzinnego swojego męża. Dostaje tam dużą osobną sypialnie z małym salonem i łazienką, gdzie później mieszkają razem ze swoimi dziećmi. W tym samym domu mieszkają rodzice i bracia ze swoimi żonami i dziećmi. W domu jest mnóstwo służby, która mieszka w specjalnie przeznaczonych dla nich pokojach. Każde dziecko ma swoją prywatną nianię. Są pracownicy odpowiedzialni za gotowanie, sprzątanie i prasowanie. Wszyscy Emiratczycy mają swojego prywatnego kierowcę – głównie kobiety, bo mężczyźni lubią prowadzić swoje własne auta. Oznacza to, że mieszkańcy Abu Dhabi ruchu nie mają niemal wcale.

Jak znalazłaś klientki?

Nie szukałam, to klientki znajdowały mnie! Podobnie jak u nas, w Emiratach najpopularniejszą metodą jest tzw. „poczta pantoflowa”. Kobiety żyją tam bardzo blisko siebie, dzięki temu sieć rekomendacji działa bardzo sprawnie. W każdym domu kobiety i mężczyźni przebywają osobno. Jeśli jest jakaś okazja, kobiety zapraszają tylko kobiety, a mężczyźni tylko mężczyzn. Nigdy nie świętują ani nie jedzą posiłków w mieszanym towarzystwie, a także nie organizują mieszanych wesel.
Na początku znałam tylko dwie osoby, a z czasem kontaktowało się ze mną coraz więcej kobiet zainteresowanych treningami. Dziś po 8 latach liczba moich klientek na pewno przekroczyła 100.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Certified Vegan Nutritionist 🌱 (@health_coach_kat)

 

Co cię zaskoczyło najbardziej?

Ciekawe jest to, że większość kobiet kontynuuje treningi personalne przez wiele lat. Większość klientek współpracuje ze mną od 8 lat i mimo to, że wiedzą jak same trenować, to i tak nadal potrzebują wsparcia i motywacji.

Lubisz ćwiczyć z Emiratkami?

Jestem bardzo zadowolona z pracy w Emiratach Arabskich, ponieważ ludzie są tu bardzo życzliwi, sympatyczni i hojni. W porównaniu do zarobków w Polsce, cena treningu personalnego za godzinę jest 3-4 razy wyższa, a trenerów jest znacznie mniej niż w Polsce.

 

Przeczytaj teraz:
Polka w Afryce. Przejechała Kenię i Tanzanię na rowerze

 

TAGI

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Ania 9 maja, 2023

    Proszę o sprostowanie – powinno być Abaya. Nie ma czegoś takiego jak Arabaya

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ