Friday, March 1, 2024
Home / PARTNER MK  / Kaszel u niemowląt – co warto o nim wiedzieć i jak go leczyć domowymi sposobami?

Kaszel u niemowląt – co warto o nim wiedzieć i jak go leczyć domowymi sposobami?

Dowiedz się więcej o kaszlu u niemowląt oraz poznaj bezpieczne, domowe sposoby na radzenie sobie z tym przykrym objawem.

fot. fotolia

Kiedy u kilkumiesięcznego maleństwa pojawia się kaszel, jego rodzice zwykle czują się tym zaniepokojeni i bardzo zatroskani. W istocie, niemowlęta są bardzo delikatne, ich organizmy dopiero się kształtują, dlatego w przypadku najmłodszych dzieci wystąpienie i leczenie nawet najdrobniejszych objawów choroby, zawsze jest dla ich opiekunów sporym wyzwaniem. Nawet wspomniany na samym początku zwykły kaszel, u takich maluszków wymaga podjęcia szczególnej opieki, opartej na wykonywaniu bardzo ostrożnych i przemyślanych kroków. Jeśli zatem jesteśmy rodzicami kilkumiesięcznego bobasa, powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej o kaszlu u niemowląt oraz poznać bezpieczne, domowe sposoby na radzenie sobie z tym przykrym objawem, który potrafi spędzać sen z powiek nie tylko naszym maluszkom, ale także nam – jako ich opiekunom.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Rodzaje kaszlu u niemowląt

Jeśli nasza pociecha nie ukończyła jeszcze czwartego miesiąca życia, każdy przypadek pojawienia się u niej kaszlu, powinniśmy skonsultować z lekarzem pediatrą. Jeśli natomiast objaw ten wystąpił u starszego malca, możemy spróbować określić rodzaj dręczącego go kaszlu i na tej podstawie zdecydować o naszym dalszym postępowaniu. Kaszel u niemowląt pojawia się pod różnymi postaciami. U maluszków bardzo często możemy spotkać się z kaszlem suchym i mokrym, a znacznie rzadziej z kaszlem szczekającym czy też napadowym. Różne rodzaje kaszlu u dziecka sygnalizują różne choroby. Kaszel może być zarówno oznaką zwykłego przeziębienia, jak i astmy, krztuśca czy krupa wirusowego. Kaszel suchy u niemowląt zazwyczaj wiąże się z podrażnieniem gardła lub też spływaniem nadmiernej ilości śluzu po tylnej ścianie tego narządu. Taki rodzaj kaszlu może zwiastować zarówno alergię, jak i zwykłe przeziębienie. Jeśli kaszel suchy jest spowodowany infekcją, u naszego dziecka oprócz kaszlu wystąpią również inne objawy, takie jak: katar lub zatkany nos, podrażnione gardło i niewielka gorączka (szczególnie w nocy). Z kolei kaszel towarzyszący astmie, pojawia się zazwyczaj w nocy i współwystępuje z świszczącym oddechem oraz gorączką. W zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się także problemy z oddychaniem. Warto również wspomnieć, iż astma dotyka szczególnie dzieci, w których rodzinach zdarzały się już przypadki tego schorzenia. Natomiast kolejny rodzaj kaszlu, czyli kaszel mokry, wiąże się z odkrztuszaniem przez maluszka wydzieliny z dróg oddechowych. Proces ten zazwyczaj jest oznaką zwykłej infekcji bakteryjnej. Innym typem kaszlu jest kaszel szczekający. Towarzyszy on krupowi wirusowemu, zwanemu także podgłośniowym zapaleniem krtani. Choroba ta jest bardzo częsta u dzieci, które ukończyły trzeci miesiąc życia i nie mają jeszcze trzech lat. Kaszel szczekający jest niezwykle charakterystyczny. Towarzyszy mu świst podczas oddychania, duszności, niepokój, trudności z oddychaniem. Symptomy te pojawiają się najczęściej w nocy. Kolejnym rodzajem kaszlu jest kaszel napadowy. Kaszel ten jest bardzo wyczerpujący i potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Tym co wyróżnia atak kaszlu napadowego jest mocne zaczerwienienie twarzy dziecka i trudności z zaczerpnięciem przez nie powietrza. Po ataku takiego kaszlu, maluch często wymiotuje. Pamiętajmy, że w takich przypadkach konieczna jest już pomoc specjalisty. Dlatego też nigdy nie bagatelizujmy zarówno kaszlu szczekającego jak i napadowego.

Domowe sposoby na kaszel u niemowląt

fot. fotolia

fot. fotolia

Jeśli nie istnieją ku temu żadne medyczne przeciwwskazania, a nasz maluch walczy z kaszlem spowodowanym zwykłą infekcją, oprócz środków zaleconych przez lekarza, możemy wykorzystać w jego przypadku sprawdzone, domowe sposoby na leczenie tego typu objawów. Jednym z nich jest zastosowanie inhalacji, które są ważnym elementem leczenia wspomagającego w infekcjach – zarówno górnych jak i dolnych – dróg oddechowych. Podając dziecku sól fizjologiczną za pomocą tej metody, skutecznie możemy nawilżyć jego drogi oddechowe. Możemy także zaaplikować mu w ten sposób zapisany przez lekarza preparat medyczny. Na początku do inhalacji wykorzystuje się specjalną maseczkę. Jeśli natomiast nasze dziecko współpracuje z nami przy tym zabiegu, maseczkę warto zastąpić ustnikiem, co dodatkowo zwiększy skuteczność tej metody. Kolejnym sposobem – szczególnie przydatnym podczas kaszlu mokrego – jest oklepywanie plecków dziecka za pomocą opuszków palców. Takie oklepywanie ułatwia usuwanie zalegającej w układzie oddechowym bobasa wydzieliny oraz poprawia ukrwienie w jego płucach, co z kolei wspomaga penetrację przyjmowanych przez niego leków. Zabieg ten powinniśmy wykonywać u swojego niemowlaka 15 minut po każdym przyjęciu przez niego leku. Podczas choroby dziecka, warto także nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, w którym bobas przebywa (rozwieszając mokre ręczniki na kaloryferach lub włączając nawilżacz powietrza). Naszemu maluszkowi pomoże także częste podawanie płynów oraz regularnie wietrzenie mieszkania, w którym się znajduje.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ