Sunday, July 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak dobrać i jaki kupić kask jeździecki?

Jak dobrać i jaki kupić kask jeździecki?

Nowoczesne kaski jeździeckie gwarantują wygodę i bezpieczeństwo, no i świetnie wyglądają. Dowiedz się więcej o tym, jak dobrać najwłaściwszy

kask-jezdziecki-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Wielu początkujących jeźdźców zastanawia się, jaki kask jeździecki kupić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego postanowiliśmy wyjść Ci naprzeciw i udzielić kilku porad. Ważny jest nie tylko odpowiedni rozmiar kasku, ale także dopasowanie wszelkich dodatkowych funkcji do indywidualnych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć nie tylko wielkość, ale i kształt głowy

 

Jak zmierzyć kask jeździecki?

Idealny kask jeździecki nie może być ani za luźny, ani za ciasny. Właściwie dopasowany model nie powinien opadać na oczy czy zsuwać się do tyłu nawet w trakcie szybkiej jazdy. W przypadku za dużego nakrycia dostępna regulacja może się okazać niewystarczająca, aby zapewnić stabilne ułożenie. Zastanawiasz się, jak dopasować kask jeździecki do wielkości głowy? Kluczową wartością jest jej obwód, który mierzy się nad uszami. Do uzyskanego wyniku należy dodać 1 cm, a następnie sprawdzić zgodność z przedziałami rozmiarów, podanymi przez producentów. Na przykład wynik 54 cm pozwala sięgnąć po nakrycie głowy dla przedziału 52-56 cm.

Chociaż modele bez regulacji są doskonałym wyborem jeśli chodzi o wytrzymałość, to lepsze dopasowanie do obwodu i kształtu głowy zapewniają ich odpowiedniki z regulacją. Jednak jaki kask jeździecki kupić, mając na uwadze kształt czaszki? W przypadku głowy owalnej dobranie właściwego modelu jest znacznie łatwiejsze. Przy okrągłej głowie należy pamiętać o ryzyku ucisku skroni. Dlatego najlepiej poprosić o pomoc konsultanta zaufanego sklepu jeździeckiego, jakim jest na przykład rymarstwo-poznan.pl, który wskaże odpowiednie produkty.

kask-jezdziecki2-miasto-kobiet

Dobrze dobrany kask jeździecki to podstawowy składnik ekwipunku amatorów jeździectwa / fot. materiały prasowe

Wygoda jazdy – jaki kask jeździecki wybrać?

Akcesoria jeździeckie powinny być dopasowane tak, aby zapewniały komfort użytkowania. Ta zasada dotyczy również nakryć głowy. Nawet jeśli zamierzasz trenować jedynie kilka razy w miesiącu, musisz zadbać o poczucie wygody w każdej sytuacji. W przypadku kasków priorytetową kwestią jest jak najlepsza wentylacja. Dzięki efektywnym otworom cyrkulacyjnym można uniknąć nadmiernego pocenia się głowy. Dobrze wentylowane modele sprawdzają się nawet w upalne dni. Poza samymi otworami ważna jest także obecność specjalnej wyściółki, wykonanej z szybkoschnącego materiału. Renomowani producenci, np. Uvex, oferują wiele sprawdzonych rozwiązań. Stosują np. wkładki o właściwościach antyalergicznych, które spełniają swoją rolę nawet przy wzmożonej aktywności. Zazwyczaj wyściółki są demontowalne, co pozwala na częste pranie i zachowanie stuprocentowej higieny.

Jaki kask jeździecki kupić – pozostałe kwestie

Czynnikiem decydującym o wyborze kasku powinna być także jego waga. Cięższe modele nie są komfortowe w użytkowaniu, szczególnie przy dłuższej jeździe. Na szczęście producenci zwracają na tę kwestię szczególną uwagę. Dlatego sięgają po materiały lekkie i zarazem wytrzymałe. Istotny jest również rodzaj zapięcia. Obecnie coraz więcej modeli wyposaża się w zapięcia 4-punktowe, które pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie nakrycia do głowy. W wybranych produktach występują także dodatkowe udogodnienia,  jak na przykład miękka wkładka pod brodą dla uniknięcia nieprzyjemnych otarć.

Na zakończenie warto podkreślić, że nowoczesne kaski jeździeckie na Rymarstwo-poznan.pl są produkowane zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Przed wyborem konkretnego modelu należy sprawdzić, czy spełnia on aktualne standardy, w tym atest VG1 01.040 2014-12.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ