Wednesday, July 24, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Kasia Olubińska: Bóg jest trendy

Kasia Olubińska: Bóg jest trendy

Łatwiej się pyta czy opowiada o Bogu? Dziennikarka TVNu opowiada o tym „co ludzie powiedzą”

„Co to za pomysł, żeby z takimi czerwonymi pazurami fotografować się z różańcem?” – przytaczasz w książce komentarz jednego z czytelników twojego bloga. Inny oburza się na widok twoich przetartych jeansów. Wypada?

Kasia Olubińska: Ale to były dosłownie dwie osoby! Na dwa komentarze mam kilkanaście, ba, kilkadziesiąt wiadomości… Poczekaj, przeczytam ci…
„Witam panią serdecznie, przepraszam, że pozwoliłam sobie napisać, jednak poczułam, że muszę, bo to ważne. Dziękuję za każde słowo w książce. Bóg naprawdę ratuje życie. Moje życie. Wyzwala mnie z lęków i zaburzeń odżywiania, anoreksji. Chcę, żeby pani wiedziała, że ta książka była jedną z iskierek, które rozpaliły we mnie pragnienie życia. Dziękuję i do zobaczenia w Krakowie”.
Takich wiadomości przychodzi dużo więcej i dla mnie to jest ważniejsze, że ludzie się budzą do życia, że to im coś daje, coś im robi, że otwiera w nich chęć pójścia do kościoła po pomoc, do do spowiedzi, do pogodzenia się z kimś, że czują piękno w wierze. To jest dla mnie sukces i radość, a nie, że ktoś na mnie krzywo spojrzy. Tacy są ludzie, że są sami poranieni, mają trudne momenty – trzeba to zrozumieć.

Kasia Olubińska: Mało jest uwielbienia, dziękczynienia i radości w mówieniu o wierze. A przecież to jest samo piękno, dobro, czysta miłość. Coś, co niesamowicie przemienia nasze życie / fot. materiały prasowe wyd. WAM

Kasia Olubińska: Mało jest uwielbienia, dziękczynienia i radości w mówieniu o wierze. A przecież to jest samo piękno, dobro, czysta miłość. Coś, co niesamowicie przemienia nasze życie / fot. materiały prasowe wyd. WAM

 

Najmłodsza czytelniczka??Zoja? #bogwwielkimmiescie #wydawnictwowam #empik #rzeszów #piekniludzie #dobryczas #radosc

Post udostępniony przez Bóg w wielkim mieście (@bogwwielkimmiescie)

W książce jest dużo pytań o sens ludzkiego cierpienia. Chciałaś przekazać, że gwiazdy (czytaj: piękni i bogaci) są równi wobec śmierci, miłości, straty?

Kasia Olubińska:  No bo zobacz, że tak jest. Ekskluzywny Menel Kamil Pawelski mówi, że stał przed otwartym oknem, Marika opowiada podobną historię. Agnieszka Cegielska wspomina dorastanie z mamą, która jest niepełnosprawna. Iza Miko mówi o śmierci swojego chłopaka, którego ciało znaleziono w dniu jej imienin, a Ida Nowakowska o stracie ojca i o tym, jak po jego śmierci nie mogła się otrząsnąć. Życie, śmierć, choroba dotyka każdego z nas. W wielkim mieście gwiazdy nie są od tego wolne. Z tą różnicą, że przeżywają to na oczach ludzi. A te oczy i komentarze są różne. Ciągle jesteśmy oceniani ze wszystkich stron. Pisałam w kontekście wiary i zaufania. Kiedy się dzieje coś takiego, że nie rozumiemy, co jest trudne, co nas dotyka i rani naszych bliskich, to skąd wtedy znaleźć tę moc? Znajdujemy ją w Jezusie. W zaufaniu do Niego. Problemy są zawsze, czy jesteś osobą wierzącą, czy nie, czy jesteś bogaty, czy biedny, sławny, czy nie. Życie jest z grubsza takie samo. Marzymy o miłości, chcemy być spokojni, szczęśliwi, spełnieni. O tym są te opowieści.

Marika Marta Kosakowska, fot. Tola Martyna Piotrowska/Wyd. WAM

Marika Marta Kosakowska, fot. Tola Martyna Piotrowska/Wyd. WAM

Rozalia Mancewicz / fot. Paweł Grześ/Wydawnictwo WAM

Rozalia Mancewicz / fot. Paweł Grześ/Wydawnictwo WAM

Jesteśmy w galerii handlowej. Czy w takich miejscach łatwo o kontakt z Bogiem? Czy chcesz powiedzieć tą książką, że ludziom z mniejszych miast, miasteczek, wsi jest łatwiej o relację z Bogiem?

Kasia Olubińska: Jestem z małego miasteczka, dawno tam nie mieszkam, ale lubię wracać. Książka była też powrotem w rodzinne strony i do korzeni. Bóg jest wszędzie. To my zamykamy Go w pudełku. Jemu się nie da powiedzieć: „Ty działaj tylko w Kościele”. Bo tam, oczywiście, On jest, ale jest też poza nim. Jest wszędzie. On jest tam, gdzie ludzie na Niego czekają. Gdzie chcą Go usłyszeć. Gdzie mają otwarte na Niego serce. Dzisiaj pojechałam do Łagiewnik, bo są miejsca, w których szczególnie działa Jego łaska. Chodzę do galerii handlowych i robię zakupy, ale fajnie jest czasami pojechać w miejsca takie jak Łagiewniki albo do rodziców nad jezioro. Posiedzieć z ludźmi, przed którymi nie musisz niczego udawać. Być sobą, wyciszyć się i usłyszeć głos Boga, bo nie wiem, czy tu, w tym hałasie, mogłabym Go usłyszeć. Pewnie On jest też tutaj i w tej rozmowie; mam nadzieję, że jest i w ludziach, którzy tu są. Ja ostatnio bardzo szukam ciszy.

Czy nadal lubisz oglądać „Seks w wielkim mieście”?
Kasia Olubińska: Taak! Nadal uwielbiam oglądać „Seks…” i „Przyjaciół”! I wciąż tak samo się śmieję. Odkrywam w nich nowe rzeczy. Na przykład, że ten serial jest tak bardzo o przyjaźni. Mnie to najbardziej wzrusza i rozczula. O sile kobiet, o siostrzeństwie. Nie zmieniłam się. Nie jest tak, że teraz jestem jakąś inną osobą. Robię te same rzeczy, które niegdyś lubiłam. Moje kobiece słabości, które miałam kiedyś, mam i dziś. Po prostu jest jeszcze ktoś w moim życiu. Tym kimś jest Bóg i jest we wszystkim, co przeżywam.

Czyli wszystko na plus, nie stałaś się smutną dziewczyną w szarym swetrze?

Kasia Olubińska: (Śmiech) Jak ty dokładnie przeczytałaś tę książkę! Czy ja wyglądam jak smutna dziewczyna w szarym swetrze? Mimo różnych sytuacji chyba nigdy nie czułam się tak dobrze sama ze sobą jako kobieta, jako człowiek. To też nie jest tak, że Bóg daje jakąś czarodziejską moc. Wiara jest drogą do prawdy i poznawania samego siebie oraz dbania o serce. To jest klucz do wszystkiego. Najpiękniejszymi ubraniami nie załatwisz niczego, jeśli nie masz ułożonych relacji i spokojnego sumienia. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że to jest najważniejsze.

„Bóg w wielkim mieście” K. Olubińska / fot. materiały prasowe wyd. WAM

„Bóg w wielkim mieście” K. Olubińska / fot. materiały prasowe wyd. WAM

Agna Karasińska

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • play spades free 1 listopada, 2018

    According to the best performance you can look your points which always shown at the top of the screen and they all are for the who have interest in the online spades game. And for the make better points you can continue look and visit the previous performance.

  • Alina Olive 12 listopada, 2018

    Individuals graduate and understand the thousands they acquired from the administration weren’t a blessing and that they need to pay it back. Now, the vast majority are finished with school so changing educational cost costs won’t effectively encourage them. There are a not many that care, however this procedure has just truly been continuing for a couple of years. https://www.gethomeworkonline.com/do-my-college-homework

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ