Wednesday, April 24, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Karty debetowe ‒ jakie są ich limity?

Karty debetowe ‒ jakie są ich limity?

Z wysokością dziennego limitu wypłat z karty nie warto przesadzać

karty-debetowe-miasto-kobiet

fot. Adobestock

Karty debetowe są wydawane do każdego rachunku osobistego, dzięki czemu każdy może dokonywać wygodnych transakcji bezgotówkowych i gotówkowych. Aby jednak tego typu działania były w pełni bezpieczne, banki nakładają specjalne limity. Sprawdź, ile one wynoszą i dowiedz się, czy możesz dokonać zmian w tym zakresie

 

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, liczba kart debetowych wynosiła 42,168 mln (dane na II kwartał 2019 roku), zaś średnia kwota transakcji wynosiła 53 zł. Sprawą oczywistą jest, że każdego dnia wiele osób dokonuje operacji na znacznie wyższe kwoty – sięgające rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Czasami jednak okazuje się, że dana transakcja nie może dojść do skutku z powodu przekroczenia limitu.

Limity transakcyjne kart debetowych ‒ czyli co?

Mianem limitów transakcyjnych określa się maksymalne kwoty, które można wypłacić w gotówce, lub które można zrealizować za pośrednictwem karty płatniczej. Przy aktywowaniu karty limity ustawione są na domyślną wartość, ale nie po to, żeby uprzykrzyć życie osobie korzystającej z rachunku. Wszystko jest kwestią bezpieczeństwa. Limity te mają zapewnić ochronę przed dokonaniem nieautoryzowanych transakcji przez osoby niepowołane.

Przykład: Zgubiłeś kartę debetową. Zanim zgłosiłeś ten fakt do banku, ktoś wypłacił z Twojego konta maksymalną dostępną kwotę. Dzięki nałożonym limitom, nie może „opróżnić” rachunku całkowicie.

Przy sprawdzaniu limitów dziennych warto zweryfikować również wysokość limitów miesięcznych.

Czy można zmienić limity transakcyjne?

Karty debetowe mają różne limity, których wysokość ustanawiana jest indywidualnie przez każdego posiadacza rachunku. Wartości te można zmienić w dowolnym momencie – za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

 

Cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

‒ zaloguj się do bankowości elektronicznej,
‒ w zakładce dotyczącej kart debetowych, wybierz odpowiednią kartę płatniczą i kliknij w jej szczegóły,
‒ wybierz opcję dotyczącą zmiany limitów transakcyjnych,
‒ ustal odpowiednie dla Ciebie kwoty dotyczące wypłat gotówkowych, transakcji bezgotówkowych i płatności internetowych.
Po wprowadzeniu zmian zostaniesz poproszony o autoryzację dokonanej czynności.

Jak duże limity warto ustanowić?

Karty debetowe można dopasować do indywidualnych oczekiwań, zmieniając limity transakcyjne wedle własnego upodobania. Warto jednak pamiętać, aby bez potrzeby nie ustalać maksymalnych limitów. Pozwoli to uchronić przed niepowołaną wypłatą środków w razie utraty karty płatniczej.

Jeśli na co dzień nie potrzebujesz sporych kwot, ustal możliwie minimalne wartości dzienne. W razie potrzeby, jeżeli trzeba będzie dokonać zakupu na wyższą kwotę, możesz szybko dokonać modyfikacji.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ