Saturday, March 15, 2025
Home / Kuchnia  / Karp zatorski z bryndzą według przepisu Magdy Gessler

Karp zatorski z bryndzą według przepisu Magdy Gessler

Najlepszy karp to jak wiadomo karp zatorski, którego hodowlę założył przed wiekami Bolesław Krzywousty. Magda Gessler połączyła go z innym regionalnym specjałem – bryndza podhalańską.

Karp zatorski z bryndzą według przepisu Magdy Gessler

Karp zatorski z bryndzą według przepisu Magdy Gessler / fot. Smaczna Polska. Regionalny przewodnik kulinarny, Magda Gessler

Chociaż próbuje się go w niektórych domach zastąpić inną rybą, to dla większości Polaków nie ma wigilii bez karpia. W tym roku proponujemy przyrządzić go wg przepisu Magdy Gessler z książki Smaczna Polska. Regionalny przewodnik kulinarny. Pozycja ta jest pochwałą regionalnej tradycji, uświadamia, że jedzenie najlepiej smakuje tam, skąd pochodzą produkty, z którego zostało przygotowane. Najlepszy karp to jak wiadomo karp zatorski, którego hodowlę założył przed wiekami Bolesław Krzywousty. Magda Gessler połączyła go z innym regionalnym specjałem – bryndza podhalańską.

Karp zatorski z bryndzą według przepisu Magdy Gessler

Karp zatorski z bryndzą według przepisu Magdy Gessler / fot. Smaczna Polska. Regionalny przewodnik kulinarny, Magda Gessler

Składniki dla 4–6 osób:

– 1 karp zatorski o wadze około 1 kg

– sok z 1 cytryny

– sól

– 3 ząbki czosnku

– 1 l oleju rzepakowego do smażenia i bejcowania

– 20 dag bryndzy podhalańskiej

– kilka gałązek natki

– mąka

– 2 jajka

– 1 łyżka masła, najlepiej jędrzejowskiego

– ½ szklanki bułki tartej

Przygotowanie:

Najtrudniejsze zadanie: wyfiletować karpia. Do tego potrzebny będzie długi, cienki i bardzo ostry nóż. Odcinamy głowę. Zaczynając od strony brzucha, zdejmujemy mięso z ości, dochodząc do kręgosłupa. Teraz nadchodzi najtrudniejszy moment. Trzeba odciąć kręgosłup, tak aby filet trzymał się na skórze grzbietu. Staramy się jej nie uszkodzić.

Zraszamy karpia cytryną, posypujemy solą, nacieramy zmiażdżonym czosnkiem i skrapiamy olejem. Odkładamy na parę godzin.

Bryndzę mieszamy z posiekaną pietruszką i wkładamy do wnętrza ryby. Teraz tniemy karpia w poprzek na 3–4 kawałki (zależy od wielkości ryby).

Musimy bardzo starannie spanierować rybę. Najpierw obtaczamy ją w mące, potem w rozmąconym jajku, a na końcu w bułce tartej. Dokładnie dociskamy panierkę. Żeby bryndza nie wypłynęła podczas smażenia, musimy zrobić to naprawdę precyzyjnie.

Następnie smażymy w głębokim tłuszczu. Kładziemy na każdym kawałeczku ryby orzeszek masła.

Serwujemy ze schłodzonym lekkim miodem pitnym.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ