Thursday, December 5, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Karolina Cicha nominowana do Fryderyków wystąpi podczas Podgórskiej Parady Teatralnej

Karolina Cicha nominowana do Fryderyków wystąpi podczas Podgórskiej Parady Teatralnej

Etno i teatr korzeni na krakowskim Podgórzu

Karolina Cicha

Karolina Cicha/ fot. Michał Heller

W tym roku Teatr KTO po raz kolejny zaprosi wszystkich mieszkańców Krakowa na Podgórską Paradę Teatralną, zorganizowaną w ramach projektu „Cztery odcienie teatru”. Nie zabraknie folkloru, muzyki etnicznej, tradycyjnych brzmień i mieszanki różnorodnych kultur. 19 sierpnia 2021 na Rynku Podgórskim widzowie będą mogli posłuchać koncertu Karoliny Cichej, wokalistki nominowanej w tym roku do Fryderyków, zobaczyć występ znanego na całym świecie Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” oraz wziąć udział w organizowanych przez nich warsztatach. Ale to nie wszystko. Tego dnia Teatr Migro zaprezentuje również dwa spektakle: „DROM – ścieżkami Romów” i „Ławka”

 

Program Podgórskiej Parady Teatralnej

Podgórska Parada Teatralna to idealne wydarzenie dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Każdy kto lubi muzykę, w szczególności „world music” lub po prostu jest otwarty na różnego rodzaju kultury znajdzie podczas niej coś dla siebie. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny

•godz. 16.00 – Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – występ Zespołu
•godz. 17.00 – Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – warsztaty tańców łemkowskich
(Zapisy: rezerwacja@teatrkto.pl)
•godz. 18.00 – Teatr Migro – spektakl „DROM – ścieżkami Romów”
•godz. 19.30 – Teatr Migro – spektakl „Ławka”
•godz. 20.00 – Koncert pieśni tatarskich – Karolina Cicha TRIO

–Aktywność sceniczną w nowej siedzibie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50 będziemy uzupełniać wpisaną od zawsze w nasze geny działalnością plenerową. Nie ma lepszej sceny niż Rynek Podgórski, legendarny, nasączony historią, kulturą, a także zwyczajami miejscowej ludności dawnego miasta Podgórza. Takie miejsce nadaje się idealnie, by prezentować przedstawienia, koncerty, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Chcemy, aby Rynek Podgórski tętnił dynamiczną energią. – tak o organizacji Parady Podgórskiej mówi Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO w Krakowie

Karolina Cicha TRIO „Koncert pieśni tatarskich”

Już 19 sierpnia na Rynku Podgórskim w Krakowie pojawi się Karolina Cicha – wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka zafascynowana tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Od swojego debiutu w 2009 r. Cicha podąża w kierunku muzyki etnicznej, specjalizuje się w grze na różnorodnych instrumentach ludowych, łącząc ją ze współczesnymi brzmieniami. W Krakowie podczas Podgórskiej Parady Teatralnej Karolina Cicha TRIO o 20:00 zagra „Koncert pieśni tatarski”.

Poszukiwania materiału związanego z dziedzictwem muzycznym polskich Tatarów trwały ponad trzy lata. Oryginalna muzyka tych, którzy przybyli do Polski w XV wieku nie zachowała się. W późniejszych latach ich potomkowie kultywowali orientalną kuchnię, łucznictwo, obyczaje i odrębność religijną, jednak muzyka nie była ich domeną. Prawdopodobnie zamilkła wraz z ich rodzimym językiem. Tymczasem tatarskie tradycje muzyczne, które przetrwały na terenie Azji są bardzo bogate. I te właśnie ślady stały się dla Karoliny Cichej pomocą w rekonstrukcji tego gatunku.

„Koncert pieśni tatarski” to niezwykła wędrówka przez kulturę i tradycję. Usłyszymy na nim archaiczne skale stepów azjatyckich oraz turecko brzmiące melodie krymsko-tatarskie. Aby zrozumieć te specyficzne melodie warto sięgnąć po utwory z dwóch krążków Karoliny Cichej & Barta Pałygi: „Wieloma językami” i „Płyta tatarska”.

Karolina Cicha ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Wraz z zespołem SPÓŁKA zdobyła GRAND PRIX i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2021 została nominowana do Fryderyków za płytę „Tany” nagraną wraz z Kayah.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”

Mogę o sobie powiedzieć, że jestem Łemkiem czystej krwi. Urodziłem się w łemkowskiej rodzinie, gdzie tradycje łemkowskie były bardzo żywe, gdzie posługiwaliśmy się językiem łemkowskim i gdzie o łemkowszczyźnie ciągle się mówiło i ciągle się za nią tęskniło

– tak rozpoczyna reportaż w DDTVN Jerzy Starzyński, założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”.

„Kyczera” działa od 1991 roku. Członkowie zespołu od pokoleń dbają o zachowanie pamięci i tradycji łemkowskiej oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń narodowościowych. Starsi duży nacisk kładą na edukację, w szczególności najmłodszych pokoleń potomków Łemków. Organizują spotkania i warsztaty, przede wszystkim na łemkowszczyźnie, w miejscu skąd pochodzili ich przodkowie. Pokazują stroje, prace, codzienne zajęcia, uczą języka, historii, pieśni i kultury, chcąc zachować tożsamość, która wciąż pozostała żywa.

„Kyczera” od lat z powodzeniem występuje na całym świecie, m.in. w Meksyku, Chinach, Indonezji, Iraku, Indiach czy Peru. W Krakowie na Rynku Podgórskim o godz. 16:00 zaprezentuje pokaz tradycyjnych tańców łemkowskich, a następnie o godz. 17:00 poprowadzi warsztaty otwarte dla wszystkich – dorosłych i dzieci, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w sztuce ludowej i nauczyć się podstawowych kroków tanecznych.

Łemkowie to jedna z 4 prawnie uznanych mniejszości etnicznych. Zamieszkiwali historycznie obszar Beskidu Sądeckiego i Niskiego, a także część Pienin. W 1947 roku zostali wysiedleni, głównie na ziemie zachodnie. Dziś największe skupisko Łemków znajduje się na Dolnym Śląsku, w okolicach Legnicy. Stąd też pochodzi Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, który jest jedną z 6 głównych organizacji łemkowskich w Polsce. Kyczera to nazwa góry. W tradycji łemkowskiej była ona miejscem spotkań i zabaw całej społeczności.

Teatr Migro

Grupa powstała w 2019 roku w Krakowie, z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Artyści Migro, od lat związani zawodowo z Teatrem KTO i zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą tak zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami i poszukiwaniami artystycznymi. Sceną Teatru Migro są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. W przedstawieniach teatru nie ma słów; jest gest, taniec, mimika – język teatru czytelny dla każdego widza.

Spektakl „DROM – ścieżkami Romów” godz. 18:00
Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… Czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś, a jak dzisiaj? DROM to poetycko-filozoficzna opowieść o wędrówce i historii Romów: grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Niezwykle ważną częścią tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata.
Czas trwania: 50’

SPEKTAKL „Ławka” godz. 19:30
Kameralny spektakl łączący teatr ruchu z tańcem współczesnym. Tytułowa ławka symbolizuje miejsca przypadkowych spotkań, codziennych, choć często niechcianych – w autobusie, tramwaju, pociągu czy restauracji. Spektakl z przymrużeniem oka opowiada o niepozornych pojedynkach i małych bitwach, które toczymy każdego dnia.
Czas trwania: 25’

Cztery odcienie teatru / plakat materiały prasowe

Podgórska Parada Teatralna realizowana jest w ramach projektu „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

CO: PODGÓRSKA PARADA TEATRALNA
KIEDY: 19 sierpnia 2021 r.
GDZIE: Rynek Podgórski, Kraków
Organizator: Teatr KTO / teatrkto.pl
WSTĘP WOLNY

Zobacz też: Szatański projekt – Biesy Polskie

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ