Wednesday, April 23, 2025
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Festiwal Rok Kobiet  / Festiwal Rok Kobiet 2018: Karo Akabal

Festiwal Rok Kobiet 2018: Karo Akabal

Odpowiedzi na najtrudniejsze z pytań znajdziesz w swoim ciele

Karo Akabal podczas Festiwalu Rok Kobiet 2018

Karo Akabal podczas Festiwalu Rok Kobiet 2018 / fot. B. Majka

Co ułatwia nam znalezienie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania? Jaką wagę w tym wszystkim ma nasza seksualność? Karo Akabal, trenerka komunikacji intymnej, sex-coachka, w swojej Mowie Mocy na Festiwalu Rok Kobiet 2018 mówiła o polityce kobiecego ciała i o tym, dlaczego nie można o nim zapominać

 

Karo Akabal w Mowie Mocy „Polityka kobiecego ciała” podczas Festiwalu Rok Kobiet 2018

Karo Akabal w Mowie Mocy „Polityka kobiecego ciała” podczas Festiwalu Rok Kobiet 2018 / fot. B. Bogacka

 

Dzień przed Festiwalem. Zastanawiam się co mam założyć, wysyłam do koleżanki zdjęcie, czy ta spódnica pasuje do tej bluzki. Dostaję odpowiedź. Sięgam po telefon i przez przypadek wchodzę w zupełnie coś innego. Wyświetla mi się jakaś strona w Internecie, a tam informacja: „Saudyjski dziennikarz brutalnie zamordowany w konsulacie w Turcji. Najpierw obcięto mu palce, potem głowę”. Zobaczyłam to. Nie mogę tego już zmienić. Lęk, przerażenie, gniew, wstyd, a na końcu nawałnica. Czasami jest tego wszystkiego za dużo. Tego koszmarnego wewnętrznego konfliktu. Przestajemy przyswajać. Wtedy najczęściej cofamy się w naszych sposobach reakcji do tych bardzo pierwotnych etapów z naszej ludzkiej ewolucji. Mamy do wyboru: walcz, uciekaj, zastygnij. 3 ewolucyjne strategie, które uruchamiane są przez gadzią część naszego mózgu w obliczu ogromnego stresu albo skrajnego zagrożenia.

  • Walczę. Udostępniam tę wiadomość w mediach społecznościowych z jakimś piorunującym komentarzem.
  • Uciekam. Myślę sobie: to nie jest moja sprawa, ja występuję na Festiwalu i to na tym muszę się teraz skupić.
  • Zastygam. Nie robię nic, nie mam możliwości ruchu. Czekam, aż to wszystko przeminie, a ja się znajdę w jakiejś zupełnie innej sytuacji.

Żadnego problemu nie da się rozwiązać na tym poziomie świadomości, na którym on powstał. Odpowiedzi na pytanie jak to wszystko pogodzić też nie znajdziemy tu i teraz. Musimy gdzieś pójść, pomyśleć. I tam, gdzie pójdziemy szukać odpowiedzi na nasze pytania, pójdziemy z naszym ciałem. Zacznijmy od niego, bo ono jest najważniejsze.

 

Konflikt wewnętrzny jest tak dotkliwy, ponieważ nie jesteśmy w stanie pomieścić w ciele tych wszystkich emocji, które do nas przychodzą. Jest to niemożliwe. Dlatego ważne jest powiększanie naszej pojemności na czucie intensywności życia. Powiększanie pojemności naszego kobiecego ciała na wszystko to, co to życie nam przynosi. To jest pierwszy krok do tego, żebyśmy wiedziały co robić.

 

3 rzeczy, które pomagają nam wędrować w kierunku znalezienia upragnionej odpowiedzi:

  • Medytacja – znajdź jakąkolwiek duchową praktykę, która pozwala ci regularnie kontaktować się z przestrzenią, w której nie ma żadnych konfliktów, nie ma dualizmu.
  • Praktykowanie przyjemności – często nie jesteśmy w stanie znieść intensywności bardzo silnych, często zabarwionych negatywnie emocji, podobnie nie potrafimy otworzyć się na przyjemność, również w seksie. Praktyka powiększania pojemności ciała na odczuwanie przyjemności jest powiększaniem naszej przyjemności na wszystko. I właśnie to jest polityką kobiecego ciała.
  • Seksualność – zajmij się nią. Powiększaj pojemność swojego ciała na pożądanie, na kreatywność, na pasje. Zadbaj o swoją seksualność. Pomaga to przetrawić intensywność życia i tego, co się tutaj dzieje. Teraz, na naszym świecie. To jest polityka kobiecego ciała.

 

Zebrała: Klaudia Ziętarska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ