Wednesday, May 29, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Co z tym pożądaniem

Co z tym pożądaniem

Rozmowa z Karo Akabal, licencjonowanym sex coachem i założycielką Sex & Love School.

Karo Akabal / fot. Magdalena Trebert

Rozmowa z Karo Akabal, licencjonowanym sex coachem i założycielką Sex & Love School – pierwszej w Polsce szkoły oferującej kursy online dla kobiet, które chcą od życia więcej.

Karo Akabal / fot. Magdalena Trebert

Karo Akabal / fot. Magdalena Trebert

To gdzie się podziewa to nasze pożądanie?
Karo Akabal: Umyka gdzieś w codziennym pędzie. Przez natłok obowiązków zapominamy o swoich prawdziwych potrzebach, pielęgnowaniu sfer związanych z przyjemnością i życiem seksualnym. Spójrzmy, jak to jest z roślinami: kiedy nie dbamy o nie naprawdę szczerze, najpierw stopniowo żółkną im listki, następnie łodyga, aż w końcu całkiem usychają. Nawet jeśli podlewamy je raz na jakiś czas, bez prawdziwej opieki, ścierania zgromadzonego na liściach kurzu nigdy prawdziwie się nie rozwiną. To samo dzieje się z nami. Jeśli nie dbamy o siebie, nie odżywiamy się prawidłowo, nie darzymy miłością – tracimy kontakt z ciałem, zagłuszamy sygnały, które codziennie nam wysyła, także (lub przede wszystkim) te związane z seksem!

A może po prostu zmieniły się zadania i wymagania kobiet? Ich dzisiejsze otoczenie znacznie odbiega od tego sprzed kilkudziesięciu lat.
Karo Akabal: Przede wszystkim na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się rola kobiety. Wciąż oczywiście rodzimy dzieci i dbamy o utrzymywanie ciepła domowego ogniska, jednak dochodzi nam jeszcze cała niekończąca się lista rzeczy do zrobienia. Każda z nas ma głęboką potrzebę rozwoju. Chcemy być wykształcone, dobrze zarabiać, wyglądać fit i piąć się po szczeblach kariery. Kobiety obejmują coraz wyższe stanowiska i mają coraz bardziej odpowiedzialne zadania, a co za tym idzie – mnóstwo stresu. Stale towarzyszący nam podwyższony poziom kortyzolu, hormonu stresu, sprawia, że gospodarka hormonalna, która jest silnikiem naszego popędu, jest zupełnie rozregulowana. Właśnie to jest przyczyną zaniku naszego pożądania.

Jak zanik pożądania wpływa na całe nasze życie?
Karo Akabal: Energia seksualna jest źródłem całej naszej życiowej energii. To ona zasila wszystkie inne obszary życia – zdrowie, karierę i relacje z bliskimi. Brak pożądania oznacza, że gdzieś zatraciliśmy swoje indywidualne potrzeby i przełączyliśmy się na tryb zadaniowy. Odczuwanie pożądania wiąże się z umiejętnością dbania o siebie. Dokładnie wiem, jak wiele z nas ma z tym problem, dlatego stworzyłam koncepcję Treningu Przyjemności, którą szczególnie promuję w swojej szkole Sex & Love School.

Czym jest taki trening? Czy może go zacząć każda kobieta, w każdym wieku?Karo Akabal: Moja idea jest taka: najpierw przyjemność – potem obowiązki. Tworząc Trening Przyjemności, chciałam opracować codzienny rytuał, na który znajdzie czas każdy zapracowany człowiek. Wyzwanie polega na tym, aby znaleźć w ciągu dnia zaledwie 15 minut i poświęcić ten czas na drobne przyjemności. Nie mam jednak na myśli przyjemności typowo konsumpcyjnych. W tym wypadku mówię o prawdziwej, głębokiej przyjemności, z której płynie energia otwierająca nam drogę do pożądania. Co to będzie za przyjemność – zależy od nas samych, od tego, na co mamy ochotę akurat w tym momencie. Może to być np. wypicie pysznej kawy z pięknej filiżanki, spacer po parku albo chwytanie ostatnich promieni słońca. Istnieją też pewne szybkie i sprawdzone techniki, które pomagają pobudzić organizm do produkcji oksytocyny, czyli hormonu szczęścia. Jest to np. masaż piersi, o którym wspominam w jednym z odcinków Sex & Love TV (,,O metodzie relaksu, która pobudza”). Trening Przyjemności to regularna, po- budzająca praktyka, która z czasem staje się pozytywnym nawykiem. Każda kobieta może, a nawet powinna (!) codziennie go wykonywać. Przyjemność nie jest uwarun- kowana metrykalnie. Prawdziwe spełnienie można osiągnąć niezależnie od wieku, trzeba tylko naprawdę tego chcieć!

Trzy rady, których udzieliłabyś współczesnej kobiecie?
Karo Akabal: Znajdź swoje źródło przyjemności, pozwól mu się codziennie odnawiać i pielęgnuj tę przyjemność przez całe życie. Osoby, które chciałyby się dowiedzieć, jak regularnie dbać o przyjemność, zapraszam do mojej szkoły Sex & Love School. To miejsce, w którym można przejść gruntowną edukację seksualną dla dorosłych, odzyskać radość i pasję w życiu oraz nauczyć się odczuwania namiętności na co dzień! 

Rozmawiała Klara Mirska 

Więcej o Szkole Seksu i Miłości dowiesz się tu: www.school.karoakabal.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ