Sunday, June 23, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Karnawał w folkowym stylu w Krakowskiej Operze Kameralnej

Karnawał w folkowym stylu w Krakowskiej Operze Kameralnej

Zabawa iście po krakowsku!

Karnawał w folkowym stylu w Krakowskiej Operze Kameralnej

Folklor z klasą / fot. Paweł Zechenter

Piękno krakowskiej gwary i pieśni, barwna scenografia i pełne uroku kostiumy, ciekawy ruch sceniczny, bogate instrumentarium składają się na cieszące oko i ucho folkowe widowisko muzyczne ,,Krakowiany, Krakowiany!”. Pieśni miłosne, weselne, biesiadne, obyczajowe, pasterskie, dożynkowe przedstawione zostały w nowych, oryginalnych, jazzowych aranżacjach muzycznych. Współczesne chwilami akompaniamenty połączone z ludowym śpiewanym oryginałem współgrają w sposób smaczny i wyjątkowy

 

„Krakowiany, Krakowiany!”, czyli folklor z klasą

,,To pozycja, którą zobaczyć powinien każdy „Krakus”, a zwłaszcza młodzież coraz bardziej oderwana od krakowskich korzeni. Nareszcie powstał też spektakl, który w swojej klasie może być porównywalny z takimi atrakcjami turystycznymi, jak tańce irlandzkie w Dublinie, czy flamenco w Sewilli. Cudzoziemcy przyjeżdżający do Krakowa będą mieli możliwość spędzić niezapomniany wieczór w otoczeniu kolorytu krakowskiej tradycji. Widowisko, w którym wszystkie elementy (muzyczne, plastyczne, choreograficzne) harmonijnie ze sobą współgrają tworzy piękną, efektowną opowieść o ludowych zwyczajach krakowskich, którą ogląda się niczym baśń” (Anna Kańska-Małachowska, portal Na Scenie).

 

Karnawał w folkowym stylu w Krakowskiej Operze Kameralnej

Powieść o ludowych obyczajach / fot. Paweł Zechenter

Albośmy to jacy tacy?!

Na scenariusz widowiska składają się pieśni Krakowiaków Zachodnich i Wschodnich, z bogatego skarbca dawnych pieśni ludowych zawartych w zbiorze Oskara Kolberga oraz pieśni z muzyką Karola Kurpińskiego, Jana Stefaniego z librettem Wojciecha Bogusławskiego, Jana Nepomucena Kamińskiego oraz cytaty z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. To kultura dawnych mieszkańców Krakowa w muzycznej pigułce, obrazująca ważne momenty z życia naszych przodków z ich specyficzną obyczajowością, honorem i humorem. Niewątpliwego smaczku dodają, wykorzystane w spektaklu, gwara i regionalizmy, z których wymieńmy najsłynniejsze: idze, idze bajoku – powiedzenie skierowane do wiejskiego mitomana.

 

opera kameralna

Poczuj niebywały klimat / fot. Paweł Zechenter

Krakowska Opera Kameralna zaprasza na widowisko energetyczne, barwne i rozśpiewane w niedzielę, 24 lutego o godzinie 19. Czas na karnawał!

 

http://kok.art.pl/

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Pioter 4 lutego, 2019

    Żeś Grażyna popłynęła z tym tekstem. 😀

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ