Monday, March 17, 2025
Home / PARTNER MK  / Karmienie noworodka – jakie mleko wybrać?

Karmienie noworodka – jakie mleko wybrać?

Pierwszy haust powietrza i już by się coś zjadło

Karmienie noworodka

fot. Adobe Stock

Jakie mleko dla noworodka? Jak karmić noworodka? Takie pytania zadają sobie często świeżo upieczone mamy. Spróbujemy rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania, które je nurtują

 

Karmienie noworodka butelką – ile porcji dziennie?

„Karmienie butelką – jak często to robić?” – to pytanie, które zadaje sobie wiele młodych mam. Odpowiedź, jak to zwykle bywa, nie jest wcale taka prosta i zerojedynkowa. Należy postarać się zachować co najmniej 2–3 godzinne przerwy pomiędzy karmieniami. Jednak jeśli widać, że dziecko wcześniej domaga się jedzenia, należy po prostu je nakarmić.

Mleko modyfikowane jest mniej lekkostrawne w porównaniu do mleka mamy, więc jego strawienie zajmuje maluszkowi więcej czasu. W pierwszych tygodniach optymalna liczba karmień mieszanką to około siedmiu na dobę.

Wielkość porcji mleka dla noworodka

Mleko dla noworodka powinno być podawane w odpowiednich dawkach. Są one następujące:

 

• W pierwszym miesiącu życia noworodek powinien otrzymywać siedem posiłków na dobę, każdy o wielkości 110 ml.
• Między drugim a czwartym miesiącem życia dziecko dostaje sześć posiłków, każdy o objętości 120 – 140 ml.
• W piątym i szóstym miesiącu życia niemowlę je pięć posiłków na dobę, które zawierają po 150 – 160 ml mleka modyfikowanego.
• W siódmym i ósmym miesiącu podaje się dziecku pięć posiłków, każda porcja zawiera 170 – 180 ml mleka. Dziecko otrzymuje również pokarmy uzupełniające.
• Od dziewiątego do dwunastego miesiąca życia niemowlę jest karmione cztery lub pięć razy, każdorazowo w butelce powinno znajdować się po 190 – 220 ml mleka. Ponadto maluch dostaje w ciągu dnia kilka posiłków zawierających warzywa, owoce, zboża, mięso lub ryby.

 

Powyższy schemat żywieniowy określa jedynie orientacyjną ilość i wielkość porcji mleka. Rodzic musi obserwować dziecko i odpowiadać na jego potrzeby. Głodnemu dziecku należy podać dodatkową porcję pokarmu.

Karmienie noworodka ‒ jak to robić butelką?

Karmienie dziecka

fot. Adobe Stock

Na początku karmienie noworodka butelką wymaga od rodziców nabrania wprawy. Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Gdy zaczyna ssać paluszki i kręci główką w poszukiwaniu smoczka, jest to znak, że miałoby ochotę coś zjeść. Właśnie wtedy, po dokładnym umyciu rąk, należy rozpocząć przygotowywanie mleka modyfikowanego. Producenci piszą, jak należy to zrobić i ile wody wlać do mieszanki. Następnie potrząsamy zamkniętą butelką tak długo, aż mleczny proszek rozpuści się w wodzie.

 

Noworodka i mniejsze niemowlę zawsze karmimy w wygodnej pozycji, unikając pośpiechu. Jeśli dziecko zjadło swoją porcję i nadal domaga się mleka, warto dorobić mu jeszcze jedną porcję. Dzieci – tak jak dorośli – raz mają mniejszy, a raz większy apetyt. Nie można zakładać, że jeśli niemowlę zje trochę więcej, to od razu przytyje, a jeśli przez kilka dni je mniej, będzie niedożywione.

Wybór mleka modyfikowanego dla niemowlaka

Wybór mleka modyfikowanego dla noworodka jest kolejnym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się młodzi rodzice. Na rynku dostępne są różnego rodzaju mleka modyfikowane, jednak każdy producent zobowiązany jest do spełnienia określonego kryterium. Jeśli maluch nie ma alergii, warto wybrać to, w składzie którego poza standardowymi składnikami znajdziemy coś jeszcze – przykładowo probiotyki.

Decyzję o wyborze najlepiej skonsultować wcześniej z lekarzem pediatrą lub doradcą laktacyjnym. Warto także pamiętać, by w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak uporczywe kolki czy śluz w kupce, zmienić mleko modyfikowane na inne.

Jakie jest najzdrowsze mleko modyfikowane? Takie, którego skład jest jak najbardziej zbliżony do składu mleka mamy, a tym samym dostarcza maluszkowi jak najwięcej składników odżywczych. Ponadto musi dziecku smakować i nie może powodować problemów żołądkowych – bólu brzuszka, kolki, wzdęć czy nieprawidłowego wypróżniania.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ