Tuesday, June 18, 2024
Home / Rozwój  / Karma wraca – co to znaczy? Dobra i zła karma

Karma wraca – co to znaczy? Dobra i zła karma

Jak sprawić, by zła karma nie wracała?

karma wraca

Czy usłyszałaś kiedyś od kogoś, że "karma wraca"? Co to właściwie znaczy? / fot. Adrian Swancar / Unsplash

„Karma wraca” czy też „Pamiętaj, karma wraca” to sformułowania, które często padają podczas rozmów czy nawet kłótni – często z nadzieją, że drugą osobę spotka sprawiedliwość. Co dokładnie oznaczają? Czym jest karma i kiedy właściwie wraca?

Co oznacza powiedzenie karma wraca? – co to jest karma i skąd pochodzi

Wiele osób, nawet tych, które używają tego powiedzenia nie zdaje sobie sprawy z tego, co to właściwie jest karma i co oznacza powiedzenie karma wraca. Karmą w dosłownym znaczeniu nazywane są czyny lub działania – czyli wszystko to, co robimy, zarówno dobrego, jak i złego. W buddyzmie, hinduizmie i religiach dharmicznych karma jest przyczyną. Co oznacza karma? Według filozofii, czyny tworzą przyszłe doświadczenia. Oznacza to, iż każdy jest odpowiedzialny za za swoje życie. To od nas samych zależy więc, czy będziemy smutni czy szczęśliwi oraz jakie doświadczenia sprowadzimy na naszych bliskich.

 

Co to więc znaczy, że karma wraca? Filozofia karmiczna zakłada, iż wszystkie nasze uczynki wracają do nas – jeżeli czyniliśmy dużo dobra, prędzej czy później wróci ono do nas – niekoniecznie w takiej postaci, w jakiej sami wcieliliśmy je w życie. Jeżeli jednak czynimy dużo złego – to także do nas wróci w postaci cierpienia, nie wiadomo jednak kiedy. Liczą się także nasze intencje, ponieważ jeżeli nie czynimy dobra bezinteresownie, a w nadziei na nagrodę, dobra karma nie wróci. Skoro jednak mówimy, że karma wraca, to skąd pochodzi? Niektóre wyznania uważają, że jest ściśle związana z postacią Boga, inne – że jest niezależnym prawem przyczyny i skutku.

 

Przeczytaj koniecznie: Pokora – co to jest i jak się jej nauczyć?  

 

Kiedy karma wraca – Jak i dlaczego wraca karma?

Jak wraca karma? Osoby wyznające hinduizm uważają, iż karmą jest zrobienie złego uczynku, który trzeba odpracować – a więc karma jest dla nich tożsama z karą. Nieodpracowane złe uczynki wracają do nas w różnej postaci. Nie wiemy jednak, kiedy karma wraca, ponieważ wtedy moglibyśmy się na nią przygotować. Samostanowienie karmy polega jednak na tym, że możemy zadośćuczynić za zło, którego dokonaliśmy – czyniąc dobro. W ten sposób wyrównujemy poziom karmy i przechylamy szalę dobrych i złych uczynków na jedną ze stron.

 

Czasami wydaje nam się, że karma nie wraca i zastanawiamy się dlaczego. Nie zawsze nasze wyobrażenie karmy jest zgodne z tym, co dzieje się w rzeczywistości. Karma wraca pod różnymi postaciami i czekając, aż karma się na kimś zemści sami pokutujemy, żyjąc w żalu i stresie. Karma to ciąg pewnych decyzji, które podejmujemy. Dlaczego karma wraca i czy zawsze wraca? Karma rządzi się kilkoma prawami, takimi jak prawo przyczyny i skutku, pokory czy wzrostu. Większość z nich sprowadza się do tego, iż należy zaakceptować, że to, co robimy i jak kierujemy swoim życiem przynosi owoce, a jeżeli nie chcemy, by to, co złe do nas wróciło – musimy zmienić swoje postępowanie, czyli kierować swoje życie w stronę dobrych uczynków. Mamy wpływ jedynie na siebie, dlatego ważna jest samoakceptacja i próba wpływania na swoje zachowanie.

Zła karma – co to jest i czy wraca do zdradzającego?

Co to znaczy, że zła karma wraca? Co to jest zła karma? To inaczej odpowiedź na uczynki, które popełniamy. Jak najłatwiej sobie to wyobrazić? Według prawa przyczyny i skutku, każda czynność jaką wykonujemy, każdy uczynek – ma swoje konsekwencje. Jeżeli wierzymy w karmę, pomoc drugiemu człowiekowi może odpłacić się nam tym samym, jednak bycie przez całe życie ślepym na problemy innych osób najprawdopodobniej poskutkuje tym, że i nam nikt nie pomoże, gdy będziemy tego potrzebowali. 

 

Wiele osób zastanawia się także, czy karma wraca do zdradzającego. Jest to jeden z przykładowych złych uczynków, który może pociągnąć za sobą szereg negatywnych konsekwencji i przekonać nas do tego, że karma wraca. Zdrada, oszustwo, kłamstwa czy niechęć do pomocy mogą więc w przyszłości przynieść dużo cierpienia, jeżeli wierzymy w filozofię karmy. Czy zła karma zawsze wraca? Według zasad karmy ludzie sami stanowią o swoim losie. Jeżeli więc nie chcemy, by karma do nas wróciła, powinniśmy czynić dużo dobra, by odwrócić złe uczynki. Człowiek nie jest z natury idealny, dlatego każde zło powinniśmy zadośćuczynić jeszcze większą ilością dobra.

Dobra karma – czy zawsze wraca?

Samo powiedzenie „Pamiętaj, karma wraca” zwykle wiąże się z tym, iż oczekujemy, że osobę, która wyrządziła nam lub komuś innemu krzywdę spotka za to sprawiedliwość. Jednak czy dobra karma wraca? Dobre uczynki, podobnie jak złe, są konsekwencjami naszych działań. Wracają one zatem do nas jak nagroda, w różnej postaci. Należy jednak pamiętać, że jeżeli robimy coś dobrego interesownie, oczekując tejże nagrody, dobra karma do nas nie wróci. Według filozofii karmicznej, dobra karma zawsze wraca – podobnie jak zła. Aby to się wydarzyło, najlepiej jest po prostu czynić bezinteresowne dobro. 

 

Jak czynić dobro? Jak byc dobrym czlowiekiem? Nie dla każdego jest to proste i oczywiste. Oto przykładowa lista dobrych uczynków, które mogą pomóc ci w codziennym czynieniu dobra na świecie:

 

  • Zadbaj o swoich bliskich. Szczególnie o tych, z którymi czasami ciężko jest się porozumieć. Może im też jest trudno? Czasem szczera rozmowa może bardzo pomóc.
  • Pamiętaj o najmniejszych. Zaangażuj dzieci w robienie karmnika dla ptaków, dokarm bezdomne psy, nie mijaj obojętnie zwierzęcia, które potrzebuje twojej pomocy.
  • Nie marnuj wody i elektryczności. Wyłącz dodatkowe światła, które nie są potrzebne, zakręć wodę podczas mycia zębów. Zadbasz wtedy o klimat, a tym samym o swoje dzieci – by dłużej żyły na planecie, na której dostępna jest woda pitna.
  • Nie wyrzucaj ubrań i jedzenia – kupuj tyle, ile jesteś w stanie zużyć. Resztki jedzenia mroź, a stare ubrania oddawaj tym, którzy najbardziej tego potrzebują, np. domom dziecka lub pomocy społecznej.
  • Pamiętaj, że wiele osób potrzebuje twojej pomocy. Wystarczy rozejrzeć się dookoła – ustąpić miejsca w autobusie, wpłacić 1% podatku, zebrać zalegające w pobliskich fosach śmieci lub po prostu szczerze się uśmiechnąć – nigdy nie wiesz, kto akurat potrzebuje twojego uśmiechu. Jeśli wierzysz w karmę pamiętaj – dobro wraca.

 

Zobacz także: Jak poradzić sobie z rozstaniem?   

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ