Monday, May 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Karma dla psów po sterylizacji. Na co zwrócić uwagę?

Karma dla psów po sterylizacji. Na co zwrócić uwagę?

Te zabiegi zmieniają nie tylko temperament

Karma dla psów po sterylizacji

fot. Freepik

Wielu właścicieli decyduje się na kastrację lub sterylizację swojego pupila, czy to ze względów zdrowotnych, wyboru stylu życia, czy też w celu uniknięcia nieplanowanych miotów szczeniąt. Sterylizacja lub kastracja psa to powszechny, rutynowy zabieg, polegający na usunięciu narządów rozrodczych zwierzęcia. W przypadku samców oznacza usunięcie jąder, a u samic – najczęściej wycięcie macicy wraz z jajnikami. W odniesieniu do psów (samców) zabieg ten nazywamy kastracją. W przypadku suk (samic) mówimy o sterylizacji

 

Zabieg sterylizacji  jest bardziej inwazyjny niż kastracja u samców, ponieważ wiąże się z otwarciem jamy brzusznej. To rutynowe działanie pomaga w zapobieganiu najczęstszym problemom zdrowotnym psów związanym z ich układem rozrodczym i zapewnia spokój ich właścicielom. Ta procedura ostatecznie zmieni status reprodukcyjny psa i może mieć również wpływ na jego późniejsze zachowanie i interakcje społeczne. Może również wpływać na wymagania żywieniowe psa, co oznacza, że ​​właściciele często muszą zmodyfikować dietę, aby była ona w pełni dostosowana do zapotrzebowania na konkretne składniki pokarmowe i ich ilość w dziennej dawce, dlatego z pomocą mogą przyjść karmy dedykowane dla psów po sterylizacji.

 

Po zabiegu sterylizacji zmieni się zapotrzebowanie zwierzęcia na energię, a dokładniej ulegnie ono zmniejszeniu. Dzieje się tak dlatego, że sterylizacja lub kastracja jest zwykle przeprowadzana u młodych psów, a mniej więcej w tym samym czasie ich zapotrzebowanie na energię naturalnie się zmniejsza z powodu zakończenia wzrostu. Ponadto uznaje się, że hormony rozrodcze mają wpływ na metabolizm energetyczny i przyjmowanie pokarmu. Po usunięciu gonad produkcja hormonów zostaje przerwana, co może wpływać na zmianę zachowań żywieniowych i wzrost masy ciała. Psy mogą również stać się mniej aktywne, zwłaszcza jeśli wracają do zdrowia po operacji i mają ograniczone możliwości ruchu. W rezultacie zmiany te mogą okazać się problematyczne, ponieważ zabieg ten jest ściśle powiązany z przybieraniem na wadze.

 

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej karmy dla psów po kastracji, a także kontrola dziennej porcji. Odpowiednia dieta znacznie ułatwi utrzymanie dobrej kondycji i prawidłowej wagi psa. Karma dla psów sterylizowanych zazwyczaj posiada formułę o obniżonej zawartości tłuszczu i jednocześnie wysokiej zawartości błonnika, który pełni funkcję wypełniacza. Błonnik zapewnia dłuższe uczucie sytości, a także działa korzystnie na przewód pokarmowy, poprawiając perystaltykę jelit i utrzymanie prawidłowego mikrobiomu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na karmy zawierające warzywa bogate w błonnik, takie jak brokuły, kalafior, seler i zielona fasola.

 

Głównym celem karmy dla psów po sterylizacji jest ograniczenie liczby kalorii w dawce pokarmowej. Ważne jest jednak, aby nie ograniczać niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje pies do prawidłowego funkcjonowania. Dobrym składnikiem, którego należy szukać w karmie dla psa po kastracji, jest l-karnityna, która pomaga przyspieszyć proces spalania tłuszczu, poprzez przekształcanie go w energię. Nie należy również zapominać o białku – składniku, który pełni główną rolę w żywieniu psów. Odpowiednia zawartość białka jest niezwykle ważna w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przy spowolnionym metabolizmie pożądana jest mniejsza zdolność do odkładania tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu mięśni. Białko pełni ważną rolę we wzroście mięśni szkieletowych, co ma istotne znaczenie dla ich mobilności. Badania wykazały, że zwiększona ilość białka w diecie może pomóc w zachowaniu tkanki mięśniowej u psów również w procesie odchudzania. Warto zwrócić uwagę na karmę dla psa po sterylizacji, która zawiera olej rybny, bogaty w EPA i DHA, czyli dwa kwasy tłuszczowe, wspomagające regulowanie hormonów związanych z przybieraniem na wadze. W celu zachowania prawidłowej wagi ważne jest również dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości wody. Jeśli Twój pies pije niechętnie, warto zdecydować się na mokrą karmę dla psów sterylizowanych, gdyż cechuje się ona o wiele większą wilgotnością niż karma sucha.

 

Dieta nie jest jedynym sposobem na utrzymanie wysterylizowanego lub wykastrowanego psa w dobrej kondycji i zdrowiu. Zachęcaj psa do ruchu i większej aktywności – w ten sposób możesz jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko przybrania na wadze.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ