Karma dla kota ‒ jak wybrać najlepszą
Czy na pewno znasz potrzeby i gusta swojego futrzaka?
Wybór idealnej karmy dla kota nie jest łatwy. Na rynku jest wiele produktów wysokiej jakości, jednak czasami zbyt duży wybór potrafi przytłoczyć. Jak więc wybrać najlepszą karmę, która będzie zapewniała Twojemu ulubieńcowi optymalną dawkę energii i składników odżywczych. Całe szczęście jest kilka sposobów, by wybrać najlepszy sposób żywienia dla Twojego mruczącego pupila
Jaka dieta będzie idealna dla Twojego kota?
Zacznijmy od podstaw. Zapotrzebowanie kotów na składniki odżywcze jest zupełnie inne niż u ludzi. Koty są bezwzględnymi mięsożercami i pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, to zawartość mięsa. Powinno go być jak najwięcej, niektóre karmy mokre mają w składzie nawet ponad 90% mięsa. Zawartość węglowodanów powinna być natomiast jak najniższa. Warto także zwrócić uwagę na diety bezbożowe, które stają się coraz bardziej popularne.
Dobra karma dla kota będzie zawierać odpowiednią ilość suplementów i dodatków odżywczych, które wspierają zdrowie. Pożądane składniki to: tauryna, witamina D3, witamina C, jod czy cynk.
Co jest lepsze? Sucha czy mokra karma dla kota?
Oba sposoby żywienia kota mają swoich zwolenników i przeciwników. Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, który z nich preferujesz, masz wybór karm o naprawdę dobrych składach i formułach. Sucha karma jest uważana za wygodniejszą ‒ zarówno pod względem przechowywania, jak i podawania kotu. Opakowania suchej karmy są większe i można je dłużej przechowywać. Karma sucha jest także bardziej ekonomicznym sposobem żywienia. Z drugiej strony, z uwagi na proces produkcyjny, suche zazwyczaj zawierają większą ilość węglowodanów niż karmy mokre. Znalezienie dobrej suchej karmy dla kota jest nieco trudniejsze, ale na szczęście ten trend się zmienia. Marki coraz częściej wypuszczają suche karmy bezzbożowe. Tego typu produkty znajdziemy między innymi w Acana, Genesis, czy Taste of Wilde.
Zwolennicy mokrej karmy chwalą sobie natomiast większą wilgotność pokarmu. Niektóre koty mają tendencję do przyjmowania zbyt małej ilości wody i podawanie pokarmu mokrego może zapobiegać odwodnieniu. Poza tym niektóre koty po prostu preferują smak i konsystencję mokrej karmy.
Nie wszyscy wiedzą, że… wcale nie musisz wybierać. Możesz podawać kotu karmę mokrą i suchą. Taki mieszany model żywienia łączy w sobie zalety karmienia kota karmą mokrą i suchą.
Jak wybrać karmę dla kotów o specjalnych potrzebach?
Większość produktów na rynku to karmy dla kotów dorosłych o przeciętnej aktywności fizycznej i dobrym zdrowiu. Jednak jaka karma dla kota będzie najlepszym wyborem, jeżeli Twój mruczek ma specjalne potrzeby?
Karma dla kota sterylizowanego
Jeżeli Twój kot jest po zabiegu sterylizacji, prawdopodobnie wiesz, że nieco większe jest ryzyko nadwagi i otyłości. Dlatego dla kotów sterylizowanych poleca się pokarm o nieco mniejszej kaloryczności. Specjalne formuły zostały opracowane z myślą o utrzymaniu właściwej wagi. Ważne: większość karm dla kastratów przeznaczona jest dla dorosłych kotów. Jeżeli jesteś opiekunem wysterylizowanego kociątka, poszukaj karmy, która będzie odpowiednia dla kociąt kastrowanych, np.: Royal Canin Kitten Sterilised.
Jak karmić kociego seniora
Karma dla kota musi być też dostosowana do wieku zwierzęcia. Oprócz karm przeznaczonych dla kociąt, istnieją także specjalne karmy dla seniorów. Odpowiednia karma dla starszego kota pomoże utrzymać kondycję i zdrowie. Karma sucha dla kotów starszych zawiera odpowiedni poziom mikro i makroskładników. Koty starsze szczególnie potrzebują także suplementacji. Odpowiednia karma dla kota seniora powinna zawierać dodatki dietetyczne, w tym kwasy nienasycone z grupy Omega-3 i Omega-6.
Karma dla kota o wyjątkowo wybrednym podniebieniu
Karma dla kota wybrednego, czy kota smakosza? Oczywiście, wyjątkowo wybredny kot potrafi doprowadzić do rozpaczy niejednego opiekuna. Nigdy nie wiadomo, czy wybrać karmy suche, czy mokre, czy jest chory, czy mu zwyczajnie nie smakuje. W takich wypadkach można zastosować różne sztuczki, które sprawią, że jedzenie będzie atrakcyjniejsze dla Twojego kota. Karmy suche można wymieszać z mokrymi. Mokre, które po otwarciu należy przechowywać w lodówce, można lekko podgrzać lub wymieszać z odrobiną ciepłej wody.
Jaka karma dla kotów wrażliwych
Poważnym problemem może być nadwrażliwość układu pokarmowego kota. Karmy dla kota z wrażliwym żołądkiem powinny być dostosowane do szczególnych potrzeb mruczka. Kłopoty trawienne mogą być łatwo pomylone z chorobą, dlatego najlepiej poprosić o poradę weterynarza. Karmy suche, czy mokre? Formuła nie jest zwykle tak ważna, jak to, czy karma zawiera składniki, dopasowanw do potrzeb ulubieńca. W większości przypadków rozwiązaniem będzie karma typu gastrointestinal lub monobiałkowa. Czasami jednak problemy trawienne mogą być pierwszym krokiem do wczesnego zdiagnozowania choroby, a jak wiadomo, im szybsza reakcja, tym szybszy powrót do zdrowia.