Karma dla kota: gotowa czy gotowana?
[caption id="attachment_122173" align="aligncenter" width="590"] To co jest dobre dla człowieka, niekoniecznie jest odpowiednie dla kota. / fot. materiał prasowy[/caption] Koty są zwierzętami mięsożernymi, dlatego i żywienia wymagają specjalnego. Jest to bardzo ważne. Nieodpowiednia dieta kota może
Koty są zwierzętami mięsożernymi, dlatego i żywienia wymagają specjalnego. Jest to bardzo ważne. Nieodpowiednia dieta kota może być przyczyną wystąpienia u pupila kłopotów ze zdrowiem.
„Czy można kota karmić resztkami ze stołu?” – często takie pytania zadają osoby, które po raz pierwszy biorą do swojego domu kota. I najczęściej otrzymują odpowiedź negatywną. I nie chodzi tu wcale o osławioną kocią godność, tylko o zdrowie. To co jest dobre dla człowieka, niekoniecznie jest odpowiednie dla kota.
Domowe jedzenie dla kota
Decydując się na przygotowywanie domowych posiłków dla pupila, często tłumaczymy to dbałością o jego kondycję. Posiłki ze świeżych produktów przeciwstawiamy kupionej karmie – w powszechnym mniemaniu niezdrowej. Tymczasem to właśnie „ludzkie” posiłki, przygotowywane bez planu dietetycznego i podawane bez rozwagi szkodzą kotom.
Produkty dostępne w sklepie często nie zawierają niezbędnego dla zwierzaka minimum witamin i minerałów. Gotując w domu, nie wiemy, ile niezbędnych składników zawiera posiłek, a o ile np. aminokwasów w diecie jest za mało. Często nowo upieczeni posiadacze kotów mylnie sądzą, że skoro kot jest zwierzęciem mięsożernym, to sama dieta mięsna w zupełności mu wystarczy. Otóż nie. Skutkiem takiego podejścia jest dieta uboga w składniki odżywcze.
Nie znaczy to wcale, że od czasu do czasu jadłospis kota nie może być wzbogacony w mięso czy ryby. Warto jednak pamiętać, że drób należy podawać w postaci gotowanej, a ryby – przynajmniej sparzonej. Ze względu na ryzyko zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych, trzeba wykluczyć surowe produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie wolno żywić kota samymi podrobami, jako że zawierają one za dużo fosforu, a za mało białka.
Karmy dla kota
Domowe żywienie kota jest sprawą bardzo skomplikowaną. Należy bowiem pamiętać, że zawartość mięsa powinna wynosić połowę dziennej dawki pokarmowej. Zawartość białka nie może być niższa niż 40 proc. A w jadłospis powinny być wniesione również węglowodany.
Stąd, wielu weterynarzy zaleca podawanie kotom karmy. Skład gotowych karm jest oparty o sprawdzone receptury i zawiera naturalne składniki: mączkę mięsną, zboże, tłuszcze. Co więcej, karmy zawierają również zbilansowane składniki odżywcze, jak witaminy i minerały (np. takie, które w naturalnych składnikach występują w ilościach śladowych).
Jedzenie dla kota zależy także od wieku pupila. Karmy dla najmłodszych wzmacniają system immunologiczny, dla najstarszych – zawierają kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Warto również dostosować karmę do specyficznych potrzeb pupila (pomogą w tym karmy weterynaryjne dla kotów, np. PRO PLAN). Jako że inne wymagania będzie miało zwierzę wykastrowane, inne – wrażliwe, a jeszcze inne – przebywające cały czas w domu, to i dietę w każdym z tych wypadków należałoby zastosować odmienną.