Kamper to perspektywa spędzenia bardzo oryginalnych i przyjemnych wakacji – możemy nim dojechać niemal wszędzie i zawsze będziemy mieli nocleg. Jak przygotować się do podróży?
W Polsce zarejestrowanych jest co prawda niewiele kamperów (około 100, jak podaje portal Camprest.com), ale zainteresowanie karawaningiem powoli rośnie. Oprócz zakupu nowego czy używanego kampera istnieje przecież opcja wypożyczenia auta na czas wyjazdu. Na co zwrócić uwagę, udając się w pierwszą podróż kamperem?
Trasa i obowiązujące przepisy
Zaplanowanie trasy to najważniejszy element wyprawy. Jeśli pierwszy raz zasiadamy za kierownicą kampera, wybierzmy kierunek niezbyt odległy – w Polsce lub tuż za naszą granicą. Sprawdźmy przy okazji mapę pól kempingowych, a także przepisy dotyczące postoju kamperem (nie musimy przecież zatrzymywać się wyłącznie na polach kempingowych). Być może wystarczy nam opcja „wszędzie tam, gdzie nie ma zakazu postoju kamperów”. Sprawdźmy też wysokość opłat drogowych dla pojazdów o masie do 3,5 t. W niektórych państwach obowiązkowe jest posiadanie winiety. Przyklejamy ją po wewnętrznej stronie szyby.
Wyposażenie i stan techniczny
Przed wyruszeniem w trasę, kamper musi przejść przegląd – najważniejsze elementy i układy, na które należy zwrócić uwagę, to układ jezdny (stan silnika i hamulców), instalacja gazowa (sprawdzenie jej szczelności), instalacja wodna. Skontrolujmy niezbędne wyposażenie kampera: należy uzupełnić zbiornik na czystą wodę, a także zapas wody i środka chemicznego do toalety w kamperze. Zabrać trzeba wąż do nalewania czystej wody, przyda się także lodówka turystyczna i… wszystko, co będzie nam potrzebne na wakacjach. Pojemność szafek kampera bywa zadziwiająco duża, a do dyspozycji mamy jeszcze bagażnik. Zabieramy to, co przyda się w podróży oraz w domu – w końcu kamper to dom na kółkach. Warto zabrać m.in. odkurzacz na akumulator, stolik i krzesła oraz składaną suszarkę do prania.
Warto także kamper ubezpieczyć. Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego kierowcy, poza tym warto mieć w zanadrzu polisę AC. Ceny składek ubezpieczeniowych mogą się bardzo różnić między sobą – przeanalizujmy więc możliwie dużo ofert i wybierzmy tę najlepszą. Na rynku polskim brakuje niestety ubezpieczycieli specjalizujących się w motor home insurance, takich jak brytyjska firma Motorhome Protect, ale być może i one wkrótce u nas zawitają, jeśli więcej osób da się przekonać o zaletach karawaningu.