Kamala Harris: Kim jest najbardziej wpływowa kobieta świata?
Zwycięstwo Joe’ego Bidena w wyborach prezydenckich w USA oznacza, że wiceprezydentką została uwielbiana przez Demokratów i celebrytów Kamala Harris
20 stycznia 2021 roku Joseph Robinette Biden Jr. został zaprzysiężony jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych. Wiceprezydentką została Kamala Harris – pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii USA
Wyświetl ten post na Instagramie.
Your vote is your voice, and your voice is your power. Don’t let anyone take away your power. Now is the time to stand up. Now is the time to speak out. And now is the time to VOTE.
Kim jest Kamala Harris?
Kamala Harris urodziła się w Oakland w Kalifornii. Jej ojciec – Donald Harris pochodzi z Jamajki. Podczas stypendium, które odbywał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley poznał swoją przyszłą żonę – Shyamala Gopalan – indyjską onkolożkę. Rodzice Kamali rozwiedli się gdy miała 5 lat. Wychowywała się u boku mamy, która całe życie poświęciła badaniom raka piersi. Była aktywistką praw obywatelskich. Zmarła 11 lutego w 2007 roku.
Kamala jako dziecko była świadoma swojego pochodzenia. W swojej biografii “The Truths We Hold” napisała
Mama wiedziała, że jej adoptowana ojczyzna będzie postrzegać Mayę i mnie jako czarne dziewczyny i była zdeterminowana, aby upewnić się, że wyrośniemy na pewne siebie, dumne czarne kobiety.
Niezależnie od miejsca urodzenia jej rodziców, ona zawsze czuje się „dumną Amerykanką”.
Od 2014 roku jest żoną Douglasa Emhoffa. Amerykański prawnik zostanie pierwszym drugim dżentelmenem i pierwszym człowiekiem pochodzenia żydowskiego, który jest małżonkiem wiceprezydenta USA.
Wyświetl ten post na Instagramie.
@DouglasEmhoff and I made a plan to vote early by mail. What’s your plan?
Wyświetl ten post na Instagramie.
We did it, @JoeBiden.
Droga do Białego Domu
Kamala Harris studiowała prawo na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, a później w Hastings College of the Law. W 1990 roku została zastępczynią prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda. Pracowała tam przez osiem lat. Głównie zajmowała się sprawami związanymi z molestowaniem seksualnym dzieci. W 2004 roku zaczęła pełnić funkcję prokuratorki okręgowej w San Francisco. W 2011 została prokuratorką okręgową stanu Kalifornia. Mówiła, że wybrała ten zawód, bo wierzyła, że najlepiej zmienić system od wewnątrz.
W 2016 roku dostała mandat senatora stanu Kalifornia i została pierwszą czarnoskóra kobietą w senacie od ponad dekady i pierwszą, która miała korzenie południowoazjatyckie. 21 stycznia 2019 roku w dniu Martina Luthera Kinga obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Kamala Harris ogłosiła, że będzie kandydować w wyborach na prezydenta w 2020 roku. Wycofała swoją kandydaturę pod koniec zeszłego roku ze względu na brak funduszy. Była to dla niej bardzo trudna i ciężka decyzja.
W maju tego roku po śmierci Georga Floyd’a w Minneapolis, opowiedziała się za reformą dotyczącą amerykańskiej policji. Zyskała tym dużą popularność i poparcie. Joe Biden w sierpniu wystąpił publicznie z Kamalą Harris i ogłosił ją kandydatką na przyszłą wiceprezydentką Stanów Zjednoczonych. Powiedział, że jest „najwłaściwszą osobą na to stanowisko”.
Nowy program dla Ameryki
Joe Biden, który pokonał w wyborach prezydenckich 2020 Donalda Trumpa, chce wprowadzić wiele zmian dla kraju, które pomogą stać się Stanom Zjednoczonym jeszcze silniejszym i mocniejszym mocarstwem. W swoich obietnicach prezydent elekt zapowiedział przede wszystkim skuteczniejszą walkę z koronawirusem oraz poprawę działania służby zdrowia. Obiecał również złagodzenie napięć na tle rasowym i proaborcyjny rząd. Bardzo ważnym aspektem jest chęć odbudowania gospodarki czyli plan – „Build Back Better”. Wprowadzenie wspomnianych obietnic można spodziewać się po 20 stycznia 2021 roku, kiedy oficjalnie Joe Biden został 46. prezydentem Stanów zjednoczonych a Kamala Harris pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta.
Zuza Chmura
Barbie 21 stycznia, 2021
mądra i piękna