Thursday, July 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Kalorie należy liczyć przez cały rok!

Kalorie należy liczyć przez cały rok!

emy na mieście, próbujemy przysmaków różnych kuchni, nie możemy się oprzeć kolejnej pokusie… Jest to poważny błąd, ponieważ kalorie powinniśmy liczyć przez cały rok.

fot. fotolia

Wakacje są często okresem, w którym pozwalamy sobie na luz, także w sprawach żywieniowych. Jemy na mieście, próbujemy przysmaków różnych kuchni, nie możemy się oprzeć kolejnej pokusie… Jest to poważny błąd, ponieważ kalorie powinniśmy liczyć przez cały rok.

fot. fotolia

fot. fotolia

Dlaczego zarządzanie kaloriami jest tak ważne?

Skończyły się wakacje, wchodzisz na wagę i zakrywasz usta z okrzykiem przerażenia? Niestety, tak kończy się zapominanie o odpowiedniej ilości kalorii. Każdy człowiek posiada swoje własne indywidualne dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Inną ilość kalorii powinien codziennie przyjmować mężczyzna, inną kobieta, a jeszcze inną dziecko. Średnio powinnyśmy przyjmować ok. 2000 kalorii dziennie, ale po ukończeniu 35. roku życia dawka ta obniża się o 0,2% z każdym kolejnym rokiem.

Trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne jest różne w zależności nie tylko od płci i wieku, ale i poziomu aktywności fizycznej. Nasz metabolizm to swego rodzaju matematyka: powinnyśmy jeść tyle kalorii, ile organizm jest w stanie spalić. Ogólnie ważnym jest, aby codziennie mieścić się w limicie kalorii, przeznaczonych na dany dzień. Dlatego licz kalorie i ruszaj się – to najprostszy sposób na zadbanie o swoją figurę. Drobne błędy dietetyczne nie wpłyną negatywnie na naszą sylwetkę, gorzej jeśli zdarzają się regularnie – tak jak w czasie wakacji. Rozwiązaniem na problemy z dodatkowymi kilogramami nie są rygorystyczne głodówki czy katowanie się ćwiczeniami, lecz zrównoważona dieta, której celem jest utrzymanie energetycznej równowagi.

Czym jest bilans energetyczny?

Wszystko co spożywamy w ciągu dnia jest źródłem niezbędnej energii dla naszego organizmu – aż do 70% dziennego zapotrzebowania energetycznego wydatkowane jest tylko na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych i pracę naszych organów. Jednak przekraczanie naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego prowadzi do dodatniego bilansu energetycznego.

Bilans energetyczny to po prostu proporcja pomiędzy energią, którą dostarczamy organizmowi, a tą, którą wykorzystujemy. Zrównoważony bilans energetyczny pozwala na utrzymanie odpowiedniej sylwetki, natomiast dodatni powoduje, że nadmiar kalorii odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej. W ten sposób możemy nabawić się nie tylko otyłości, lecz także problemów zdrowotnych z nią związanych.

Jak więc naprawić wakacyjne błędy żywieniowe?

Przede wszystkim nie można liczyć na to, że dodatkowe kilogramy zrzucimy w ciągu tygodnia dzięki głodówkom i intensywnym ćwiczeniom. Jak ustaliłyśmy na początku, każdy posiłek to energia. Natomiast jej dłuższy niedostatek jest sygnałem alarmowym dla mózgu i włącza procedurę… „odłóż ile się da z kolejnego posiłku”. To dlatego niewłaściwe rozłożenie w czasie posiłków uniemożliwi nam odchudzanie. Jeśli w ten sposób będziemy próbowały schudnąć, nabawimy się co najwyżej frustracji i problemów zdrowotnych.

Rozwiązaniem jest świadome zarządzanie kaloriami i utrzymywanie przez dłuższy okres ujemnego bilansu energetycznego. Starajmy się jeść regularne, niewielkie posiłki – badania wykazały, że osoby spożywające tę samą liczbę kalorii, mogą otrzymywać zupełnie różne efekty, w zależności od ich rozłożenia w ciągu dnia. Najlepiej jest jeść przynajmniej 5 posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolację i dwie przekąski) w odstępie czasu ok. 3-3,5 godziny. Tak rozplanowane pory jedzenia pozwolą nam na uniknięcie napadów głodu i na bieżące wykorzystywanie dostarczanej organizmowi energii. Warto też trochę czasu poświęcić na ruszanie się – niekoniecznie musimy od razu stać się fankami fitnessu i siłowni, bo każda aktywność fizyczna (nawet czynności domowe czy spacery) spala dodatkowe kalorie.

Dowiedz się więcej na zarzadzaniekaloriami.pl

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • sex 26 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] There you can find 88749 more Info to that Topic: miastokobiet.pl/kalorie-nalezy-liczyc-przez-caly-rok/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ