Tuesday, July 23, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Kalina – z ekranu telewizyjnego do świata muzyki

Kalina – z ekranu telewizyjnego do świata muzyki

Dowiedz się kim jest nowa gwiazda w showbiznesie!

kalina piosenkarka

Kalina obdarzona jest poruszającym i romantycznym wokalem / fot. materiały prasowe

„Barwy szczęścia”, „Ojciec Mateusz”, „Kryminalni”,
to jedne 
z najpopularniejszych seriali w Polsce i to właśnie z nich znana jest Kalina Hlimi-Pawlukiewicz. Aktorka, poetka, scenarzystka, autorka utworów muzycznych, a ponadto harfistka i pianistka. Prawdziwa, współczesna kobieta renesansu!

kalina piosenkarka

Kalina obdarzona jest poruszającym i romantycznym wokalem / fot. materiały prasowe

Pomimo iż nazwisko Kaliny przede wszystkim kojarzy się z aktorstwem i rolami w projektach telewizyjnych, jej pierwszą największą pasją była właśnie muzyka. Dzięki mamie, która szybko dostrzegła i postanowiła rozwijać muzyczne talenty córki, Kalina w wieku 7 lat zdała do szkoły muzycznej, gdzie uczyła się gry na harfie i fortepianie. Chociaż wszystko wskazywało na to, że grę na harfie Kalina kontynuować będzie w Akademii Muzycznej, zupełnie przypadkiem trafiła ona na egzaminy do szkoły teatralnej, które przeszła pozytywnie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu pozwoliły jej odkryć nową, zupełnie odmienną od rządzącej się restrykcyjnymi zasadami muzyki, pasję. I chociaż, jak sama podkreśla, aktorstwo wciągnęło ją na poważnie, artystka nigdy nie potrafiła całkowicie zrezygnować z muzyki. Dlatego też jeszcze na studiach Kalina skomponowała piosenki do realizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi spektaklu „Kubuś Puchatek”. Również jej teatralny debiut – przedstawienie „Krwawe Wesele” w Łaźni Nowej w Krakowie – stanowił w całości oparty na muzyce cygańskiej spektakl muzyczny.
Przełomem w podjęciu przez Kalinę decyzji o powrocie do muzyki, okazał się moment otrzymania dużej roli w realizowanym przez Teatr Studio w Warszawie przedstawieniu, w którym artystka grała również na harfie. Do tego samego spektaklu skomponowała także piosenkę, która stała się trailerem.
Sytuacja życiowa zmusiła ją do sprzedania ukochanego instrumentu, co wyzwoliło w Kalinie ogromne pragnienie powrotu do muzyki. Po latach oszczędzania udało jej się znowu grać na harfie. Od tego momentu artystka zaczęła komponować utwór za utworem.
Szumnie do świata muzyki weszła albumem „Czyste szumienie”. Na debiutanckiej płycie Kaliny każdy może znaleźć coś dla siebie – są tutaj zarówno łagodne, poetyckie, melancholijne, ale i energetyzujące, szybkie i rytmiczne piosenki, na przykład „Pamiętam Cię” czy „Biuro rzeczy znalezionych”. Swoje kompozycje Kalina stworzyła, łącząc ze sobą żywe dźwięki tradycyjnych instrumentów z elektronicznymi aranżacjami Maksa Skiby, aktualnie jednego z najlepszych producentów na polskiej scenie muzycznej.

Balansująca pomiędzy liryzmem a tanecznością płyta, idealnie współgra z tekstami utworów, które nie są oderwane od rzeczywistości. Opowiadając w inteligentny sposób o emocjach i przeżyciach znanych każdemu z nas, Kalina ubiera swoje doświadczenia w wysmakowane zdania, zaś w subtelnych grach słownych lokuje nowe sensy. Liryczny, ale i energetyzujący charakter utworów obecnych na „Czystym szumieniu” podkreśla najważniejszy atut – jej głos. Pewny i silny, pozbawiony zbędnych ozdobników, a jednak miejscami przepełniony romantyzmem, poruszający wokal Kaliny, to wokal artystki świadomej, która na równi z barwą ceni sobie jego przejrzystość. I chociaż wokalistka w jednym ze swoich radiowych wywiadów mocno podkreślała, że odżegnywała się przed wykonywaniem na swojej debiutanckiej płycie piosenki aktorskiej, wyraźnie dostrzec można, iż doświadczenia zdobyte na deskach teatru pomogły jej osiągnąć niesamowitą klarowność, jeśli chodzi o sztukę wokalną.

 

My first promo concert in Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Agnieszki Osieckiej ? #kalina #CzysteSzumienie #kalinasongs #muzyka #music #pop #polskamuzyka #singer #harp #KalinaHlimiPawlukiewicz #followme #instamusic #stage #live #concert #studiokoncertowe #polskieradio #polishsong

Post udostępniony przez KALINA ? (@kalina_songs_official)


Album „Czyste szumienie” jest eksperymentalny, nieoczywisty, energetyzujący, poruszający, kobiecy, baśniowy. 13 utworów obecnych na płycie odzwierciedla jej niezwykle interesujący, barwny i fantazyjny świat – a do tego sam talent muzyczny to zdecydowanie zbyt mało. Artystce niezbędna w tym procesie była również jej teatralna wyobraźnia. Można więc powiedzieć, że alternatywna rzeczywistość Kaliny zbudowana została na fundamentach muzycznego rygoru i aktorskiej swobody.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • ignou reports 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More Info here on that Topic: miastokobiet.pl/kalina-z-ekranu-telewizyjnego-do-swiata-muzyki/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ