
fot. materiał Partnera
Sztuka pięknego pisania, czyli kaligrafia, to hobby dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje zdolności manualne, a przy okazji się zrelaksować. Historia kaligrafii sięga tysięcy lat wstecz, a jeszcze w latach 60. kaligrafia była uczona w polskich szkołach. Od kilku lat ta sztuka odżywa – przyjemność w niej odnajduje coraz szersze grono osób. Jakie zalety wynikają z praktykowania kaligrafii oraz jakie przedmioty będą niezbędne, aby zacząć z nią przygodę?
Kaligrafia, czyli hobby, które trenuje wytrwałość i cierpliwość
Kaligrafia wymaga przede wszystkim cierpliwości i systematyczności, a nauczyć się jej można samodzielnie w domowym zaciszu. W internecie jest wiele interesujących poradników, zarówno dla bardziej zaawansowanych, jak i początkujących, a w bibliotece czekają książki pełne pomocnych rad. Najważniejsze jest to, aby nie zrażać się na początkowym etapie – każdemu może zdarzyć się kleks bądź krzywe literki. Należy spróbować jeszcze raz, a potem dziesiątki kolejnych razy. Z czasem wyjdzie perfekcyjnie!
W jaki sposób zacząć przygodę z kaligrafią? Niezbędne produkty
Tak naprawdę do kaligrafii potrzebne są dwie podstawowe rzeczy – przedmiot do pisania oraz przedmiot, na którym się pisze. Tym pierwszym w kaligrafii tradycyjnej są pióra ze stalówką oraz odpowiedni tusz. Nowoczesna kaligrafia dopuszcza również flamastry czy cienkopisy. Natomiast papier, na którym będziemy kaligrafować, powinien być wysokiej jakości, aby zapewnić wygodę i estetyczny efekt.
Dobrym pomysłem może być wybór zeszytów czy notatników od Oxfordu, które są wyposażone w technologię Oxford Optik Paper+. Wyróżnia się ona śnieżnobiałym kolorem oraz wyjątkowo płynnym prowadzeniem po nim przyborów do pisania. Ponadto tusz nie przebija się na drugą stronę kartki, co w przypadku kaligrafii jest wyjątkowo istotne, ponieważ znacznie ułatwia używanie atramentu. Więcej o produktach Oxford można dowiedzieć się ze strony: https://www.my-oxford.com/pl/innowacyjny-papier-optik-paper/.
Zajęcie dla małych i dużych – kaligrafia
Kaligrafia może okazać się również idealnym hobby dla naszych dzieci. Warto rozważyć zarówno wspólną naukę tej sztuki z pociechą, jak i zapisanie jej na specjalne warsztaty. Kaligrafowanie uczy pokory i cierpliwości, ponieważ rezultaty na początku praktycznie na pewno nie będą spełniały założonych oczekiwań. Uwaga, jaką należy poświęcić kaligrafii, paradoksalnie pozwala na relaks, wymaga bowiem odcięcia się od czynników zewnętrznych.
Kaligrafowanie może nauczyć dziecka samodyscypliny i wzbudzić chęć do ciągłego doskonalenia umiejętności. Wspiera również koncentrację, która jest tak istotna we współczesnym świecie, przepełnionym różnorodnymi bodźcami, które negatywnie wpływają na zdolność utrzymania uwagi dzieci i młodzieży. Kaligrafia może w znaczący sposób poprawić ten aspekt, a do tego sprawić, że dziecko posiądzie ciekawą i niebanalną umiejętność, której rówieśnicy będą mu zazdrościć. Warto kupić przybory już dziś i rozpocząć przygodę z kaligrafią!