
fot. Juan Encalada-Scteca / Unsplash
Ciąża podzielona jest na 3 trymestry trwające łącznie 9 miesięcy. W tym czasie w organizmie przyszłej matki dochodzi do szeregu zmian, które ułatwiają fizjologiczny rozwój płodu. Kalendarz ciąży ułatwia przejście przez ten zarówno piękny, jak i trudny okres w życiu kobiety. Śledząc to, co dzieje się w brzuchu tydzień po tygodniu, zyskuje się większy spokój i można w pełni cieszyć się tym okresem
Czym jest kalendarz ciąży?
Kalendarz ciąży powstał z myślą o kobietach, które chcą wiedzieć, co dzieje się w danym tygodniu tego błogosławionego stanu. Śledząc go regularnie można dowiedzieć się, na jakim etapie rozwoju znajduje się płód. Kalendarz ciąży podzielony jest na 40 tygodni, przy czym:
1. trymestr obejmuje czas od 1 do 13 tygodnia ciąży,
2. trymestr obejmuje czas od 14 do 27 tygodnia ciąży,
3. trymestr obejmuje czas od 28 do 40 tygodnia ciąży.
Wielu specjalistów podkreśla, że istnieje jeszcze 4. trymestr i obejmuje on połóg, czyli stan regeneracji organizmu po ciąży, w których dochodzi m.in. do obkurczania macicy i wielu zmian w psychice samej kobiety (głównie pod wpływem hormonów i nowej, życiowej roli). Więcej na temat kalendarza ciąży przeczytasz na https://porody.medicover.pl/kalendarz-ciazy/
1. trymestr ciąży
Pierwsze 3 miesiące ciąży przez wiele kobiet uznawane są za najtrudniejsze. W tym okresie dochodzi do intensywnego rozwoju zarodka, co związane jest z dynamicznymi zmianami hormonalnymi. W konsekwencji tych procesów przyszła mama może odczuwać nudności, doświadczać wymiotów, bólów głowy i ciągłego uczucia zmęczenia i senności.
Większość ciężarnych zgłasza się na pierwszą wizytę u ginekologa między 6. a 8. tygodniem ciąży. Na tym etapie ginekolog, bazując na badaniu USG, może potwierdzić obecność ciałka ciążowego, z którego z czasem zacznie rozwijać się płód. Po około 6 tygodniu przyszła matka będzie mogła zobaczyć bijące serduszko swojego dziecka.
2. trymestr ciąży
Od 4. do 7. miesiąca ciąży, ciężarna powoli zaczyna odzyskiwać pełnię sił. Zdecydowana większość kobiet określa ten czas jako tzw. złoty okres ciąży. Uporczywe dolegliwości mijają, a kobieta ma zdecydowanie więcej energii i chęci do działania. To idealny moment do wykonywania dostosowanych do ciężarnych, lekkich ćwiczeń fizycznych. Mija również niebezpieczny etap, niosący ze sobą ryzyko poronień, dlatego też przyszła mama zazwyczaj może odetchnąć z ulgą. Widoczny zaczyna być brzuszek, a przyszli rodzice na jednej z wizyt USG mogą poznać płeć maluszka. Ok. 20 tygodnia można poczuć również pierwsze ruchy dziecka.
3. trymestr ciąży
To ostatnia prosta na drodze przed rozwiązaniem. Macica znacznie zwiększa swój rozmiar, co może wpływać na uciskanie ważnych narządów wewnętrznych, a przyszła mama odczuwa to jako duszności, lekkie kłucia lub może doświadczać zgagi i niestrawności. Dokucza jej często także ból pleców. Kobieta odczuwa częste potrzeby skorzystania z toalety. Sama macica zaczyna przygotowywać się do porodu i ćwiczy skurcze znane jako skurcze Braxtona Hicksa. Od 37 tygodnia ciąży może dojść do fizjologicznego rozwiązania ciąży, co na ogół rozpoczyna się ujściem wód płodowych i odejściem czopu śluzowego.