Wednesday, June 19, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Kalendarz badań profilaktycznych

Kalendarz badań profilaktycznych

Kiedy i co? Podpowiadamy katalog badań profilaktycznych po: 20, 30, 40 i 50 roku życia

Życzymy sobie zdrowia, szczęścia i pomyślności. Ale czy bierzemy sprawy w swoje ręce? Co robimy, aby realizować swoje życzenia? Jeśli myślisz, że badania profilaktyczne to coś dla hipochondryków, wynajdujących sobie na siłę choroby, to odpowiedz sobie na pytanie: „lepiej zapobiegać czy leczyć”? Przedstawiamy katalog podstawowych badań profilaktycznych odpowiednich do wieku kobiety
po20
Ginekolog: Jeśli stosujesz antykoncepcję, odwiedzaj ginekologa raz na pół roku. Przy okazji wykonaj sobie cytologię i badanie ginekologiczne (raz w roku). Co dwa lata zrób USG przezpochwowe, a jeśli planujesz dziecko – zbadaj poziom hormonów tarczycy, zrób badania na cytomegalię, toksoplazmozę i różyczkę.
Stomatolog: Wystarczy, że raz na pół roku usuniesz kamień i wyleczysz ubytki.
Okulista: Odwiedź okulistę raz na cztery lata, a jeśli masz stwierdzoną wadę wzroku – zgodnie z zaleceniem lekarza.
Badania laboratoryjne: Raz na trzy lata: próby wątrobowe, układu krzepnięcia, próby nerkowe, morfologia, OB, poziom cukru, cholesterol we krwi, badanie ogólne moczu.

po30
Ginekolog: Raz w roku umów się na wizytę z badaniem ginekologicznym i zrób cytologię. W zależności od zaleceń, wykonaj USG przezpochwowe (raz na 2 lata)  Oprócz samodzielnego comiesięcznego badania, co 2 lata zgłaszaj się na USG piersi. Po 35. urodzinach zrób pierwszą mammografię. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na nowotwór, badanie wykonuj co pół roku.
Stomatolog: Raz na 6 miesięcy warto wybrać się na kontrolę i czyszczenie zębów z osadu.
Okulista: Kontrola wzroku i badanie dna oka wskazane raz na 5 lat.
Badania laboratoryjne: Morfologię, OB, stężenie glukozy oraz ogólne badanie moczu warto zrobić raz na 3 lata.
* jeśli odczuwasz bóle w klatce piersiowej zrób EKG. Wybierz się do dermatologa, jeśli masz wiele znamion. Zgłoś się na USG dopplerowskie, jeśli skarżysz się na żylaki i puchnące nogi
po40
Ginekolog: Raz na dwa lata udaj się na USG przezpochwowe narządów rodnych, USC piersi i mammografię. Badanie ginekologiczne i cytologię wystarczy zrobić raz w roku.
Stomatolog: Czyszczenie zębów z osadu i badanie stomatologiczne – raz na pół roku
Okulista: Do standardowej diagnostyki podczas wizyt kontrolnych warto dodać badanie ciśnienia dna oka.
Badania laboratoryjne: Raz do roku: morfologia, OB, profil lipidowy, poziom cukru, stężenie hormonów tarczycy, próby wątrobowe, badanie ogólne moczu, USG jamy brzusznej, densytometria, badanie słuchu i znamion.
po50
Ginekolog: Jeśli ciężko przechodzisz menopauzę, lekarz zleci ci badania FSH, poza tym warto też zmierzyć poziom estrtadiolu. Poza tym standardowo: mammografia – raz na dwa lata, badanie poziomu hormonów tarczycy, oznaczenie hormonów płciowych, badanie ginekologiczne, cytologia i USG narządów rodnych – raz w roku.
Stomatolog: Raz na pół roku wybierz się na oczyszczanie zębów z osadu.
Okulista: Badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego warto zrobić raz na rok.
Badania laboratoryjne: Podstawowe badania należy powtarzać co roku. Oprócz nich – markery nowotworowe CEA, kwas moczowy, EKG, badanie znamion, densytometria

Pamiętaj:
Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną raz w roku wykonuj próby wątrobowe.
Sprawdź układ krzepnięcia.
Co dwa lata rób USG piersi.

konsultacja medyczna: lek. med. Jolanta Wieczorek-Karasińska

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • kasia88 6 czerwca, 2018

    Masz problemy ze zdrowiem, dobraniem odpowiedniej diety, czy ćwiczeń, jeśli jesteś zmęczony poszukiwaniem różnego rodzaju skutecznych metod? Ja miałam dokładnie ten sam problem, dopóki nie odnalazłam strony najlepszego trenera i dietetyka w Polsce. Wejdź teraz na igortreneronline.pl.
    Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja.
    Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ