Home / Uroda  / Trendy  / Kalendarz badań profilaktycznych

Kalendarz badań profilaktycznych

Kiedy i co? Podpowiadamy katalog badań profilaktycznych po: 20, 30, 40 i 50 roku życia

Życzymy sobie zdrowia, szczęścia i pomyślności. Ale czy bierzemy sprawy w swoje ręce? Co robimy, aby realizować swoje życzenia? Jeśli myślisz, że badania profilaktyczne to coś dla hipochondryków, wynajdujących sobie na siłę choroby, to odpowiedz sobie na pytanie: „lepiej zapobiegać czy leczyć”? Przedstawiamy katalog podstawowych badań profilaktycznych odpowiednich do wieku kobiety
po20
Ginekolog: Jeśli stosujesz antykoncepcję, odwiedzaj ginekologa raz na pół roku. Przy okazji wykonaj sobie cytologię i badanie ginekologiczne (raz w roku). Co dwa lata zrób USG przezpochwowe, a jeśli planujesz dziecko – zbadaj poziom hormonów tarczycy, zrób badania na cytomegalię, toksoplazmozę i różyczkę.
Stomatolog: Wystarczy, że raz na pół roku usuniesz kamień i wyleczysz ubytki.
Okulista: Odwiedź okulistę raz na cztery lata, a jeśli masz stwierdzoną wadę wzroku – zgodnie z zaleceniem lekarza.
Badania laboratoryjne: Raz na trzy lata: próby wątrobowe, układu krzepnięcia, próby nerkowe, morfologia, OB, poziom cukru, cholesterol we krwi, badanie ogólne moczu.

po30
Ginekolog: Raz w roku umów się na wizytę z badaniem ginekologicznym i zrób cytologię. W zależności od zaleceń, wykonaj USG przezpochwowe (raz na 2 lata)  Oprócz samodzielnego comiesięcznego badania, co 2 lata zgłaszaj się na USG piersi. Po 35. urodzinach zrób pierwszą mammografię. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na nowotwór, badanie wykonuj co pół roku.
Stomatolog: Raz na 6 miesięcy warto wybrać się na kontrolę i czyszczenie zębów z osadu.
Okulista: Kontrola wzroku i badanie dna oka wskazane raz na 5 lat.
Badania laboratoryjne: Morfologię, OB, stężenie glukozy oraz ogólne badanie moczu warto zrobić raz na 3 lata.
* jeśli odczuwasz bóle w klatce piersiowej zrób EKG. Wybierz się do dermatologa, jeśli masz wiele znamion. Zgłoś się na USG dopplerowskie, jeśli skarżysz się na żylaki i puchnące nogi
po40
Ginekolog: Raz na dwa lata udaj się na USG przezpochwowe narządów rodnych, USC piersi i mammografię. Badanie ginekologiczne i cytologię wystarczy zrobić raz w roku.
Stomatolog: Czyszczenie zębów z osadu i badanie stomatologiczne – raz na pół roku
Okulista: Do standardowej diagnostyki podczas wizyt kontrolnych warto dodać badanie ciśnienia dna oka.
Badania laboratoryjne: Raz do roku: morfologia, OB, profil lipidowy, poziom cukru, stężenie hormonów tarczycy, próby wątrobowe, badanie ogólne moczu, USG jamy brzusznej, densytometria, badanie słuchu i znamion.
po50
Ginekolog: Jeśli ciężko przechodzisz menopauzę, lekarz zleci ci badania FSH, poza tym warto też zmierzyć poziom estrtadiolu. Poza tym standardowo: mammografia – raz na dwa lata, badanie poziomu hormonów tarczycy, oznaczenie hormonów płciowych, badanie ginekologiczne, cytologia i USG narządów rodnych – raz w roku.
Stomatolog: Raz na pół roku wybierz się na oczyszczanie zębów z osadu.
Okulista: Badanie dna oka i pomiar ciśnienia śródgałkowego warto zrobić raz na rok.
Badania laboratoryjne: Podstawowe badania należy powtarzać co roku. Oprócz nich – markery nowotworowe CEA, kwas moczowy, EKG, badanie znamion, densytometria

Pamiętaj:
Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną raz w roku wykonuj próby wątrobowe.
Sprawdź układ krzepnięcia.
Co dwa lata rób USG piersi.

autorka: Agna Karasińska; konsultacja medyczna: lek. med. Jolanta Wieczorek-Karasińska

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Avatar
    kasia88 Czerwiec 6, 2018

    Masz problemy ze zdrowiem, dobraniem odpowiedniej diety, czy ćwiczeń, jeśli jesteś zmęczony poszukiwaniem różnego rodzaju skutecznych metod? Ja miałam dokładnie ten sam problem, dopóki nie odnalazłam strony najlepszego trenera i dietetyka w Polsce. Wejdź teraz na igortreneronline.pl.
    Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja.
    Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Czemu pytam?

Chcę być informowany/a o odpowiedziach