Friday, April 25, 2025
Home / PARTNER MK  / Kadrowanie zdjęć przed wywołaniem ‒ wskazówki

Kadrowanie zdjęć przed wywołaniem ‒ wskazówki

Z warsztatu fotoamatora

Kadrowanie zdjeć

fot. Pexels

Wielu z nas uwielbia uwieczniać najważniejsze chwile na fotografiach. To jedna z najpiękniejszych pamiątek, która pozwala nam sięgnąć oczami wyobraźni do wybranych wspomnień. Nowoczesne urządzenia i technologie sprawiają, że niejednokrotnie przechowujemy całe pliki zdjęć w formie elektronicznej. Chcąc jednak stworzyć albumy czy ramki ze zdjęciami, decydujemy się na ich wywołanie. Jak wykonać kadrowanie zdjęć, by doskonale się prezentowały? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska

 

Kadrowanie zdjęć przed wywołaniem

Zdjęcie widoczne na ekranie komputera może różnić się na papierze fotograficznym. W tym celu należy właściwie je wykadrować. Bardzo często zdjęcia wykonane aparatem cyfrowym mają inne proporcje boków niż standardowe wymiary odbitek. By uzyskać zamierzone efekty, należy zdjęcia do wywołania online bardzo dobrze i przemyślanie wykadrować. W tym celu stosuje się dwie metody.

Pełny kadr

Pierwsza metoda kadrowania zdjęć nazywana jest pełnym kadrem. Polega ona na właściwym pomniejszeniu obrazu, by mógł zmieścić się na odbitce. Obraz umieszczany jest w centralnej części odbitki, a dwa białe pasy widoczne są na górze i dole zdjęcia bądź po jego bokach. Z całą pewnością wybierając tę metodę kadrowania, na odbitce możemy odzwierciedlić cały obraz, bez konieczności docinania. Dla niektórych jednak wystąpienie białych pasów nie jest estetyczne i wolą skorzystać z drugiej metody kadrowania.

Pełny papier

Druga dostępna metoda kadrowania zdjęć przed wywołaniem nazywana jest pełnym papierem. Polega ona na takim powiększeniu obrazu, by w całości zakrył on powierzchnię wybranego formatu papieru fotograficznego. Wybór tej techniki sprawia, że część obrazu wypada poza obszarem odbitki, przez co nie jest widoczna. Wówczas dochodzi do odcięcia nieproporcjonalnej części. Cała sztuka i trudność wykadrowania w tej metodzie polega na wyborze optymalnego kadru.

Zasady kadrowania zdjęć

By właściwie wykadrować zdjęcia przed ich wywołaniem, należy kierować się pięcioma zasadami. Należą do nich kwestie dotyczące:

 

• trójpodziału,
• ramki,
• linii,
• symetrii i wypełnienia kadru,
• kadru centralnego.

 

Trójpodział polega na podzieleniu zdjęcia na dziewięć pól. Najważniejsze elementy powinny znaleźć się najbliżej punktów przecięć linii. Po drugie, najkorzystniej, jeśli ramka zdjęcia jest naturalnym elementem krajobrazu (np. elementy ogrodzenia czy dziury w płocie). Po trzecie, podczas kadrowania należy korzystać z linii poziomych i pionowych, które pomogą uchwycić nam właściwe proporcje. Po czwarte, w celu osiągnięcia symetrii warto szukać na zdjęciu powtarzających się wzorów bądź elementów. Po piąte, główny obiekt zdjęcia powinien znajdować się pośrodku kadru.

 

Pragniesz cieszyć się doskonałymi zdjęciami po ich wywołaniu? Koniecznie pamiętaj o ich właściwym wykadrowaniu.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ