Monday, June 24, 2024
Home / Kultura  / John McLaughlin i Ana Vidović uświetnią 15. Wrocławski Festiwal Gitarowy

John McLaughlin i Ana Vidović uświetnią 15. Wrocławski Festiwal Gitarowy

15. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2012 rozpocznie się 10 października i potrwa do 8 listopada. W programie dwa wielkie nazwiska – John McLaughlin i Ana Vidović.

15. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2012 rozpocznie się 10 października i potrwa do 8 listopada. W programie znajdą się dwa wielkie nazwiska – John McLaughlin i Ana Vidović.

Wrocławski Festiwal Gitarowy – Ana Vidović

Zdjęcie 1 z 2

fot. materiały prasowe

John McLaughlin wystąpi ze swoim nowym zespołem The 4th Dimension (3 listopada w Hali Orbita). Należy on do ścisłej czołówki najwybitniejszych gitarzystów na świecie. Jego kilkudziesięcioletnia kariera owocowała współpracą z największymi postaciami współczesnej muzyki, takimi jak: Jimi Hendrix, Miles Davis, Carlos Santana, Paco de Lucía, Larry Coryell czy Chick Corea. W składzie The 4th Dimension występuje od 2004 roku, chociaż nic nie wskazywało na to, że będzie to długotrwały projekt. Zespół powstał na potrzeby kilku koncertów na wyspie La Réunion, do udziału w których John McLaughlin zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków. Entuzjastyczne przyjęcie publiczności przekonało ich do kontynuowania współpracy, która w 2010 roku zaowocowała płytą „To The One”. Krytycy ocenili ją jako najbardziej spójny album w dorobku McLaughlina, doceniając jednocześnie niespotykaną melodyjność zawartych na niej kompozycji. Szczególny jest również jej wymiar emocjonalny, gdyż z założenia miała być ona hołdem złożonym Johnowi Coltrane’owi i jego „A Love Supreme” – jednej z najgenialniejszych płyt w historii jazzu, będącej owocem duchowej przemiany artysty.  John McLaughlin, idąc w ślady mistrza, postanowił swoją duchową podróż i przemianę opisać w muzyce zawartej na „To The One”. W tym roku The 4th Dimension powraca z nowym krążkiem, „Now Here This”, który dla McLaughlina jest „kulminacją dotychczasowej twórczości”. Jego premierę zapowiedziano na 18 października, dlatego podczas koncertu we Wrocławiu usłyszymy zupełnie nowe kompozycje Johna McLaughlina. Mistrzowi towarzyszyć będzie zespół w składzie: Gary Husband (perkusja, klawisze), Etienne M’Bappé (bas) i Ranjit Barot (perkusja).
Natomiast 17 października o godz. 19, również w ramach festiwalu, w Filharmonii Wrocławskiej wystąpi Ana Vidović, mistrzyni gitary klacycznej.  W wieku trzynastu lat była najmłodszą studentką Państwowej Akademii Muzycznej w Zagrzebiu. Później kontynuowała naukę na prestiżowym Peabody Conservatory, zachwycając swoją grą samego Manuela Barrueco. Najbardziej pasjonuje ją muzyka Bacha i XX-wiecznych kompozytorów, toteż ten repertuar grywa najczęściej.
Program festiwalu: www.gitara.wroclaw.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ