Thursday, December 5, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Aktywności  / Joga i trening siłowy – czy warto je połączyć?

Joga i trening siłowy – czy warto je połączyć?

Nie wykluczają się, a wręcz przeciwnie

Joga

fot. Sorrapongs / Adobe Stock

Zarówno joga, jak i trening siłowy, to rodzaje aktywności fizycznej pozwalające na utrzymanie sprawnego i zdrowego ciała. Służą zwiększeniu siły, wytrzymałości i gibkości, a także zlikwidowaniu niepożądanego napięcia mięśni. Joga i trening siłowy mają ponadto wyraźny wpływ na poprawę samopoczucia. Czy można łączyć te dwa rodzaje aktywności fizycznej?

 

Czy warto łączyć jogę z treningiem siłowym?

Osoby dbające o sprawność fizyczną, powinny rozważyć włączenie jogi do treningu siłowego i vice versa. Te dwie, wydawałoby się skrajnie różne, formy aktywności fizycznej w rzeczywistości doskonale się uzupełniają, a ich połączenie pomaga dostarczyć organizmowi licznych korzyści.

Charakterystyka treningu siłowego

Rolą treningu siłowego, a więc ćwiczeń oporowych wykorzystujących dodatkowe obciążenie pod postacią sztang, hantli czy też odważników kettlebell, jest przede wszystkim poprawa wytrzymałości oraz siły, a także rozbudowa mięśni i kształtowanie sylwetki.

Charakterystyka jogi

Joga, bazująca na niezwykle dokładnych i powolnych ruchach, którym towarzyszy spokojny, głęboki oddech, w korzystny sposób oddziałuje na mobilność ciała. Pozwala zwiększyć elastyczność i polepszyć balans mięśniowy. Służy ponadto walce ze stresem, przywracając wewnętrzną równowagę.

Dzięki połączeniu treningu siłowego z jogą można znacząco poprawić swoją kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Uprawianie tych dwóch form aktywności pozwala zwiększyć wytrzymałość, siłę oraz gibkość, co przekłada się na wspaniały, zdrowy wygląd sylwetki.

Zalety łączenia jogi z treningiem siłowym

Jogę można wprowadzić do planu ćwiczeń zarówno przed jak i po treningu siłowym, każde z rozwiązań posiada osobny zestaw zalet.

Joga przed treningiem siłowym

Sesja jogi przed planowanym treningiem siłowym stanowi doskonałe uzupełnienie rozgrzewki. Poprawia mobilność oraz giętkość, przygotowując ciało go dalszych intensywnych ćwiczeń z obciążeniem.

Joga po treningu siłowym

Joga po treningu siłowym jest wspaniałym dodatkiem do powysiłkowych ćwiczeń rozciągających. Zapobiega występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, które mogą pojawić się po intensywnych ćwiczeniach z obciążeniem. Zwiększa przepływ krwi do mięśni, dzięki czemu otrzymują one niezbędne składniki odżywcze i szybciej się regenerują. Joga uprawiana po treningu siłowym pomaga ponadto zapobiegać sztywności i przykurczom mięśni, a także wyregulować oddech, co wspomaga właściwe dotlenienie organizmu. Ma to wpływ na poprawę jakości snu oraz zniwelowanie przeciążenia systemu nerwowego.

Wskazania do łączenia jogi z treningiem siłowym

Na połączenie jogi z treningiem siłowym powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które źle znoszą obciążenie treningowe i są podatne na kontuzje. Połączenie to sprawdzi się również w obliczu wywołanych wielogodzinnym siedzeniem przy biurku bólów pleców oraz karku. Pomaga przestać się garbić i wypracować prawidłową postawę ciała. Wzbogacenie treningu siłowego o jogę wskazane jest także dla osób, które chcą poprawić równowagę oraz uelastycznić ciało i uformować sylwetkę. Połączenie tych dwóch form aktywności fizycznej polecane jest również trenującym chcącym mieć więcej energii, równocześnie nabywając umiejętność wyciszenia i koncentracji.

joga mata

Profesjonalna mata do jogi / fot. materiał Partnera

Czy strój ma znaczenie w trakcie treningu?

Właściwie dobrany strój to niezwykle istotna część treningu. Ubranie musi być przede wszystkim wygodne i zapewniać ćwiczącemu pełną swobodę ruchów. Powinno być ponadto wykonane z elastycznych, lecz oddychających materiałów ograniczających pocenie. Strój na trening musi być wytrzymały i dostosowany do tempa oraz intensywności wykonywanych ćwiczeń. Kupując ubranie sportowe, warto pamiętać, że w trakcie wysiłku fizycznego temperatura ciała wzrasta. Może to powodować dyskomfort termiczny w sytuacji, gdy strój wykonany został z materiałów nieprzepuszczających powietrza, i wpływać na obniżenie jakości oraz efektywności treningu.

Odzież i akcesoria do jogi

Uprawianie jogi nie wiąże się z koniecznością posiadania rozbudowanego zestawu przyrządów ćwiczeniowych. W pełni wystarczy mata oraz wygodny zestaw odzieży. Profesjonalne maty do jogi, dostępne w ofercie takich producentów, jak B Yoga, Southern Shorez oraz Campz, posiadają właściwości antypoślizgowe i antydrobnoustrojowe. Zapewniają pełen komfort, higienę oraz stabilność w trakcie ćwiczeń. Wybierając strój do jogi, warto zdecydować się na wykonane z elastycznych materiałów spodnie, które gwarantują pełną swobodę ruchów. W ofercie producentów odzieży sportowej dostępne są także doskonale nadające się do uprawiania jogi, przylegające do ciała topy oraz T-shirty.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ