Joga dla początkujących – co i z kim warto ćwiczyć?
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale boisz się, że nie podołasz szybkiemu tempu i zakwasom? Poznaj jogę! Dyscyplinę, choć nie jest to do końca trafne sformułowanie, która oferuje rozruch pełen wyrozumiałości zarówno dla ograniczeń ciała, jak i duszy. Praktykowanie jogi wzmocni twoją sylwetkę, przyspieszy metabolizm, poprawi samopoczucie i wiele więcej.
Dlaczego joga?
Joga – biorąc pod uwagę aspekt fizyczny – jest połączeniem asan (pozycji ciała) i pranjam (ćwiczeń oddechowych). Dzieli się na wiele odmian, a każda z nich charakteryzuje się odmienną dynamiką i rodzajem ćwiczeń, co przekłada się na zróżnicowanie pod względem rezultatów w ciele. Jeśli regularnie praktykujesz bądź praktykowałaś jogę, doskonale wiesz, jakie przynosi korzyści. Dla osób, które nigdy nie miały z nią styczności lista najważniejszych zalet:
• zwiększona mobilność ciała,
• rozciągnięcie kręgosłupa i poprawa postawy,
• przyspieszony metabolizm,
• pobudzone krążenie,
• poprawa wydolności układu oddechowego,
• lepsze samopoczucie,
• obniżony poziom stresu.
Słowem: joga jest naprawdę dla każdego i chociażby za to warto ją docenić.
Joga dla początkujących – jaka praktyka będzie najlepsza?
Osoby początkujące z pewnością nie powinny rzucać się na głęboką wodę i zaczynać od praktyk, które wymagają nie tylko rozciągnięcia i dobrej koordynacji ruchowej, ale również kondycji. Wykonywanie praktyk z zakresu power jogi lub ashtanga jogi jest męczące i frustrujące dla osób kompletnie do tego nieprzygotowanych, dlatego na samym początku przygody z jogą lepiej zwrócić się ku innym odmianom.
1. Hatha joga uznawana jest za podstawę jogi fizycznej. Polega na spokojnym wykonywaniu poszczególnych asan, bez narzucania szybkiego tempa. Chodzi w niej o to, aby w danym momencie przenieść całe swoje skupienie na pozycję oraz oddech – ten jest niezmiernie ważny w kontekście całej jogi, zarówno w praktykach powolnych, jak i dynamicznych. Przechodząc z jednej asany w kolejną, nie należy się spieszyć, lecz dać poprowadzić oddechowi.
2. Iyengara joga polega na precyzyjnym wykonywaniu asan i utrzymywaniu ich przez dłuższy czas w połączeniu z kontrolowanym oddechem. Celem praktyki jest osiągnięcie równowagi i wzmocnienie ciała właśnie poprzez bycie w pozycji, w czym pomagają kostki, paski, koce i bolstery (materiałowe wałki).
3. Vinyasa joga jest odpowiednia dla osób, które znają najważniejsze asany, potrafią kontrolować swój oddech i być w ciągłym ruchu. Cechą charakterystyczną jest płynne przechodzenie z jednej pozycji w kolejną. Ponownie, kluczowy jest oddech, który staje się naszym przewodnikiem. Wyzwaniem jest znalezienie swojego rytmu i wykonywanie ćwiczeń z lekkością.
4. Sivananda joga, uważana za jedną z najłagodniejszych rodzajów jogi, to propozycja dla osób poszukujących rozluźnienia i wytchnienia. Równie ważna co asany i pranajamy jest savasana, czyli relaksacja. Tradycyjnie praktyka wg Sivanandy bardziej skupia się na pracy z emocjami niż na pracy mięśni, dlatego zamiast forsować ciało, należy przede wszystkim głęboko oddychać i wyciszyć umysł.
5. Kundalini joga to z kolei praca z czakrami – energetycznymi centrami, biegnącymi od nasady kręgosłupa po czubek głowy. Wykonywanie poszczególnych pozycji ma uwalniać z nich energię; aspekt fizyczny jest mniej istotny. W praktykach jogi kundalini oprócz asan i ćwiczeń oddechowych ważne są też mudry (gesty dłoni), mantry i medytacje.
5 kanałów na YouTube które warto znać!
Osobom początkującym czasem ciężko zacząć ze względu na niepewność wynikającą z braku doświadczenia. Praktyka we własnym zaciszu domowym wydaje się być najdogodniejszą opcją. Z pomocą przychodzi YouTube oraz joginki, które na swoich kanałach publikują nie tylko praktyki, ale często też dzielą się swoją wiedzą i wskazówkami w kontekście jogi, zdrowia i dobrego samopoczucia.
1. Małgorzata Mostowska
Kanał Małgorzaty Mostowskiej to prawdziwa skarbnica wiedzy i pozytywnej energii. Prowadzone przez nią praktyki pokochasz od razu, gdyż Gosia ma bardzo spokojny, kojący głos. Ponadto jest wyrozumiała i zawsze podkreśla, aby słuchać własnego ciała i wykonywać ćwiczenia na tyle intensywnie, na ile pozwala nam organizm danego dnia. Jej filmy to zarówno kilkuminutowe praktyki, jak i nieco dłuższe sesje. Na kanale znajdziesz też afirmacje, medytacje i Q&A.
2. Olga Butkiewicz Yoga
Rozpoczynając przygodę z jogą, zdecydowanie warto zajrzeć na kanał Olgi Butkiewicz, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć na praktykę 30, 40 lub nawet 50 minut, bo właśnie tyle zazwyczaj trwają jej sesje. Na kanale znajdziesz też krótsze filmiki, ale sposób prowadzenia przez Olgę jest tak łagodny i przystępny, że po 20 minutach możesz czuć niedosyt. Na szczególną uwagę zasługują praktyki z cyklu Vinyasa Flow lub Mindful Movement, które łączą w sobie rozciąganie, wzmacnianie i rozluźnianie ciała.
3. Yoga with Adriene
Przenosimy się do Teksasu, skąd swoją pasją do jogi dzieli się Adriene Mischler. Za pośrednictwem jej kanału na YouTube możemy wspólnie rozciągać ciało, medytować, oddychać, a czasem po prostu zawinąć się w koc i leżeć na macie wsłuchując się w swoje wnętrze. Yoga with Adriene to zastrzyk pozytywnej energii, na luzie i z uśmiechem. Joginka niemal od początku swojej działalności na platformie, każdego roku przygotowuje 30-dniowe wyzwanie, które ma być motywacją na nowy rok. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedno z takich wyzwań wprowadzić w życie już teraz!
4. Yoga with Bird
Pozostając na odległym kontynencie Ameryki, tym razem przenosimy się do Kanady. Joginka Bird publikuje na swoim kanale praktyki, które wykonać możesz nawet w przerwie od pracy, gdyż są przystępne czasowo – trwają 5, 7, 10 lub 15 minut. Ćwiczenia są dobrane w taki sposób, aby szybko zenergetyzować i rozciągnąć ciało, co sprawdza się także o poranku. Krótkie sesje przynoszą rezultaty, gdy wykonujemy je regularnie – kanał Bird jest więc idealnym źródłem, z którego możesz czerpać każdego dnia o ulubionej porze.
5. Aga Bera
Na koniec połączenie ćwiczeń fizycznych z pogłębieniem świadomości i oddechu. Aga Bera jest joginką, która swoje zainteresowanie i pasję skierowała w stronę jogi kundalini – wyjątkowej dziedzinie, łączącej asany, ćwiczenia oddechowe, medytację oraz mantry. Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko aktywności fizycznej, koniecznie zajrzyj na kanał Agi – znajdziesz tam nie tylko praktyki jogi, ale także wiele treści poradnikowych.
autorka: Klaudia Rychtyk