Sunday, May 26, 2024
Home / Uroda  / Joga, czyli zbawienny trening dla kobiet

Joga, czyli zbawienny trening dla kobiet

Dlaczego to właśnie joga jest tak dobroczynna dla pań?

Wakacje organizowane przez Joga Sztuka Życia - Poddąbie 2014. / fot. materiał prasowy

Joga poprawia kondycję psychofizyczną, pomaga wyciszyć system nerwowy i zwiększyć odporność na stres, regeneruje siły witalne, a także zwiększa apetyt na życie i motywuje do zmian w wielu aspektach. Współczesne kobiety coraz chętniej praktykują jogę, która ma zbawienny wpływ na ich organizm, ciało i umysł. Dlaczego to właśnie joga jest tak dobroczynna dla pań?

Wakacje organizowane przez Joga Sztuka Życia - Poddąbie 2014. / fot. materiał prasowy

Wakacje organizowane przez Joga Sztuka Życia – Poddąbie 2014. / fot. materiał prasowy

Joga Twoim sprzymierzeńcem w odchudzaniu

Joga może okazać się idealnym uzupełnieniem diety i treningu dla kobiet, które cenią sobie zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i dbają o swoje ciało. Praktykowanie jogi ma kapitalny wpływ na organizm pojmowany holistycznie. Wszystkie, nawet najprostsze ćwiczenia kompleksowo rozciągają stawy i zastałe mięśnie, a także redukują wady postawy. Korekcja równowagi ciała umożliwia wykonywanie bardziej zaawansowanych asan (pozycji) poprawiających kondycję i rzeźbę. Delikatne zmęczenie wyzwala przy okazji endorfiny, czyli popularne hormony szczęścia odpowiedzialne za uczucie radości, które skutecznie blokują uczucie łaknienia. Podobne działanie ma m.in. czekolada, która w walce z nadwagą jest wrogiem numer jeden. Ponadto praktykowanie jogi wycisza i pozwala osiągnąć spokój umysłu, dzięki czemu znacznie łatwiej odnaleźć w sobie wewnętrzne motywacje sterujące zachowaniami. Uczucie lekkości po treningu wynika jednak nie tylko z dużej ilości wydzielonych endorfin. Joga zbawiennie wpływa na układ trawienny, a także poprawia gospodarkę hormonalną, w tym usprawnia kontrolę ilości kortyzolu i reakcję na glukozę we krwi. W praktyce skutkuje to zmniejszeniem napięcia w nerwowym układzie wegetatywnym, a także pozwala zredukować zapotrzebowanie kaloryczne.

Aktywne mamy rodzą wygodniej

Przyszłe mamy podczas ciąży coraz chętniej oddają się najróżniejszym aktywnościom fizycznym, które kontrolowane przez specjalistów mają fantastyczny wpływ na rozwój dziecka oraz ich własne samopoczucie. Codzienne praktykowanie jogi gwarantuje przede wszystkim kontrolę oddechu i stabilność emocjonalną, tak ważną wobec zmian hormonalnych, a także przynosi wewnętrzny spokój, radość życia i kumuluje energię. Dobry nastrój to złoty środek na poprawę pewności siebie i zredukowanie obaw związanych z porodem, co skutkuje przeżyciem ciąży z ogromną radością. Joga nie jest jednak zbawienna tylko dla psychiki przyszłych mam. Ćwiczenia rozciągające oczyszczają także organizm z toksyn i poprawiają pracę narządów wewnętrznych stabilizując funkcjonowanie organizmu. Dzięki krótkim treningom istnieje szansa na znaczną poprawę kondycji fizycznej obciążonego wagowo ciała, a także wzmocnienie i uelastycznienie mięśni. Praktykowanie jogi w okresie ciąży pomaga także w regeneracji ciała po porodzie, łagodzi stany depresyjne i syndrom baby blues, a dzieci aktywnych mam (co udowadniają badania) są pełne życia i szybciej stają się samodzielne.

Zapraszamy na zajęcia do warszawskiej szkoły Joga Sztuka Życia (www.jogasztukazycia.pl) prowadzonej przez Justynę Wojciechowską.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ