Saturday, April 13, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Oscary: Płomienne przemówienie Jokera, „Boże Ciało” bez statuetki

Oscary: Płomienne przemówienie Jokera, „Boże Ciało” bez statuetki

– Byłem w swoim życiu łajdakiem, byłem samolubny i okrutny, trudno się ze mną pracowało

Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix w swoim oscarowym przemówieniu: „Byłem w swoim życiu łajdakiem, byłem samolubny i okrutny” / fot. prtscn YT/Oğuz Karabıçak

Tegoroczna 92. gala wręczenie Amerykańskich Nagród Filmowych obyła się bez skandali, faworyci którzy typowani byli od początku, dostali swoje upragnione statuetki. W oscarowych mowach było sporo lukru i trochę ekologii. O konieczność zadbania o środowisko upomniał się Joaquin Phoenix

 

 

Prasówka ze zwycięzców

Czarnym koniem jak mawiano był koreański Parasite, jego reżyser Bong Joon Ho odebrał również nagrodę dla najlepszego w swojej kategorii. Pierwszoplanowa rola kobieca to sukces Rene Zellweger za kreacje w Judy, drugi plan należał do Laury Dern za rewelacyjną Historię małżeńską. Z kolei drugoplanowa rola męska to triumf Brada Pitta za udział w Once upon A time In Hollywood.

Gorzki Joaquin Phoenix

Jednak chyba najbardziej pełne pasji przemówienie odbierając Oskara za rolę pierwszoplanową w Jokerze wygłosił enigmatyczny Joaquin Phoenix cytując m.in. zmarłego przed laty brata Rivera Phoenixa:

Biegnij na ratunek z miłością, a pójdzie za tym spokój

Aktor cierpko mówił o nierównościach, rasizmie, prawach osób queer, o tym jak jeden nie może wykorzystywać drugiego, jak kontrola i dominacja nad bliźnim powoduje różnice i konflikty.

– Myślę, że bardzo oddaliliśmy się od natury – zauważył.

Jesteśmy winni egocentrycznemu spojrzeniu na świat, przekonaniu, że jesteśmy w centrum wszechświata, plądrujemy naturę, wykorzystując jej zasoby naturalne. Czujemy, że możemy w sztuczny sposób zapłodnić krowę, a kiedy rodzi, zabieramy jej dziecko, mimo że jej wołanie z bólu jest trudne do niezauważenia. Potem zabieramy jej mleko i wlewamy sobie do kawy.

Obawa tegorocznego zwycięzcy, który od lat działa na dobro środowiska, o wykorzystanie planety zwróciła uwagę na równoczesne oddalenie się od niej. Człowiek stawiając siebie w centrum wszechświata traci obraz tego co wokół, troska od losy Ziemi już od dawna są treścią przemówień aktora. Nominacja i odbiór statuetki stały się dla aktora możliwością zabrania głosu, nie czując się w żaden sposób, co podkreślił, ponad innymi aktorami, Aktor skorzystał z możliwości publicznego wyznania rachunku sumienia, wyznając że nie był łatwy w kontaktach.

Byłem w swoim życiu łajdakiem, byłem samolubny i okrutny, trudno się ze mną pracowało  

Aktor ma na koncie wybitne kreacje, to tylko nieliczne z jego filmów: Ślepy tor, Znaki, Hotel Ruanda, Gladiator, Droga przez piekło i w końcu oskarowym Jokerze.

 

„Boże Ciało” przegrało z „Parasite”

Nasze rodzime Boże Ciało niestety musi obejść się smakiem, ale konkurencja była silna, w kategorii film nieangielskojęzyczny wygrał również Parasite.

Nasza ekipa prezentowała się za to bardzo światowo

Edyta Sowa-Filipek

Oceń artykuł
3 komentarze
  • Magda 11 lutego, 2020

    Zmieniono po raz pierwszy też nazwę kategorii, zamiast film nieangielskojezyczny, jest teraz międzynarodowy. Można to poprawić w tekście.

  • Nowak K 15 lutego, 2020

    Kiedy inni czekali na rozdanie oscarów dla filmów międzynarodowych, ja modliłam się, aby te pan otrzymał swojego zasłużonego oscara za najlepszą rolę roku. Niesamowity kunszt aktorski. Lubię tego człowieka za bycie i człowiekiem, i aktorem.

  • Noami Wejner 16 lutego, 2020

    Ja uważam, że – biorąc pod uwagę cały nieamerykański świat – już któraś nominacja do Oscara świadczy o sile i potencjale polskiego kina, w które warto inwestować.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ