Wednesday, July 17, 2024
Home / Klub Miasta Kobiet  / Joanna Hussakowska: 5Rytmów® – taniec życia

Joanna Hussakowska: 5Rytmów® – taniec życia

Jak nie kisić w sobie złych emocji i dlaczego kobiety lubią tańczyć nago

O tym, jak taniec 5Rytmów® ukształtował jej życie i pozwolił przez nie przejść, oraz o jego istocie i naturze, opowiadała podczas 14. KMK Joanna Hussakowska

Joanna Hussakowska była gościem 14. spotkania KMK / fot. B. Bogacka

Joanna Hussakowska była gościem 14. spotkania KMK / fot. B. Bogacka

Taniec kojarzy się z wyuczonymi krokami, jego sekwencjami – 5Rytmów® jest dynamiczną medytacją w ruchu, która poprzez praktykowanie kontaktowania się z ciałem, staje się indywidualnym, intuicyjnym tańcem.

5Rytmów® to praktyka obecności, zakorzenienia, bycia tu i teraz. Uczy, jak stanąć mocno na ziemi, aby poczuć jej matczyną, opiekuńczą moc. To pozwala nam nie odlatywać w przestworza, nie uciekać w pseudo duchowość, byle tylko nie zderzyć się z rzeczywistością.

W pierwszym rytmie – Flowing – poszukujemy w ciele miękkości, która otworzy nas na czucie, również emocji. W Staccato, rytmie męskim, szukamy sposobu i kształtów na wyrażenie ich. W Chaosie robimy porządek ze sobą, wyrzucamy, co niepotrzebne, co już nam nie służy, a często jest balastem. Ten rytm to taka namiastka umierania, bo żegnamy się z przeszłością. W Lyrical – po oczyszczeniu – otwieramy ramiona dla nowego. Ostatni rytm – Stillness – uczy nas, jak poprzez kontakt z oddechem, który jest odzwierciedleniem nas samych, zaakceptować i odnaleźć spokój.

W 5Rytmach® wyrażamy siebie poprzez ruch, dynamiczny taniec, krzyk, a czasem tylko kiwanie kciukiem lewej ręki – tak jak czujemy i co czujemy.

Niewyrażone emocje, złość, smutek, strach, mają swoje cienie – agresję, irytację, melancholię, zamrożenie…. Często nie wyrażamy ich, bo boimy się odrzucenia.

Najpierw trzeba zrobić porządek u siebie w ogrodzie, a potem zaglądać do ogródka sąsiada, i nie oceniać. Kiedy robię porządek ze sobą, w magiczny sposób wszystko dookoła zaczyna się zmieniać.

Gdy moja córka, Zosia, miała pół roku, mąż dostał udaru mózgu i przechodził śmierć kliniczną – umierał przez siedem dni, codziennie, po dwa, trzy razy. Jeżeli siedzisz na korytarzu w szpitalu i lekarz ci mówi: „Pani wie, że pani mąż może dzisiaj umrzeć”, to co wtedy robisz? Albo się rozpadasz i pogrążasz w histerii, albo bierzesz byka za rogi i stajesz się żołnierzem. Idziesz na wojnę dla niego, dla siebie, dla dzieci – po życie.

Prowadzę cykl zajęć dla kobiet, podczas których przez pięć dni tańczymy nago. Obserwuję, że często trudniej rozebrać się przed drugą kobietą niż przed mężczyzną. Ciekawe. Pierwsze dwa dni bywają trudne, ale tego, co się dzieje w połowie programu, nie da się opowiedzieć – to jest piękno w czystej postaci. Na warsztaty przyjeżdżają 19-letnie dziewczyny i 70-letnie kobiety. Patrzenie na te stare ciała, na te obwisłe piersi i jędrną młodość – to akceptacja tego, co nieuchronne, wielkie „tak” dla życia.

Być mocnym, to brać życie takim, jakie jest. Każde doświadczenie jest lekcją, która wzmacnia. 5Rytmów® uczy mnie, kiedy i jak się rozpadać, aby potem, wychodząc z kokonu, móc rozłożyć skrzydła i frunąć dalej.

Joanna Hussakowska podczas 14. spotkania Klubu Miasta Kobiet / fot. B. Bogacka

Joanna Hussakowska podczas 14. spotkania Klubu Miasta Kobiet / fot. B. Bogacka

Praktyka 5Rytmów® pozwoliła mi przetrwać masę trudnych sytuacji i wciąż uczy kontaktu ze sobą, słuchania siebie, uczy mnie stać mocno na ziemi. Bo moje – Joanny Hussakowskiej, która za dwa dni kończy 53 lata – miejsce jest tu, na ziemi. Urodziłam się w tym, a nie innym czasie i mam tu jakieś zadanie do wykonania.

 

Joanna Hussakowska w rozmowie z Anetą Pondo / fot. B. Bogacka

Joanna Hussakowska w rozmowie z Anetą Pondo / fot. B. Bogacka

Joanna Hussakowska, certyfikowana nauczycielka 5 Rytmów®. W 2011 roku ukończyła trening poziomu Wave™ w The Moving Center School w Kalifornii, ostatni prowadzony przez Gabrielle Roth, a w kwietniu 2015 roku Heartbeat™, pierwszy prowadzony przez Jonathana Horana. Jest absolwentką łódzkiej filmówki, była związana z teatrami Jaracza w Łodzi i Słowackiego w Krakowie. Prowadzi regularne zajęcia w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Bielsku-Białej.
http://5rytmow.net/

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ