Thursday, June 13, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Joanna Gotfryd & Agnieszka Czmyr-Kaczanowska: Mamo, pracuj!

Joanna Gotfryd & Agnieszka Czmyr-Kaczanowska: Mamo, pracuj!

Jesteś / chcesz być pracującą mamą? Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc!

mamo pracuj

Rozmowa z Joanną Gotfryd i Agnieszką Czmyr-Kaczanowską, założycielkami portalu mamopracuj.pl oraz fundacji Mamo Pracuj

Joanna Gotfryd i Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Joanna Gotfryd i Agnieszka Czmyr-Kaczanowska / fot. Magdalena Trebert

Ola Przegorzalska: Od sześciu lat prowadzicie portal, który jest miejscem przyjaznym dla mam i pracodawców. Przez prawie pięć lat prowadziłyście go we dwie. W ciągu ostatniego roku wasz zespół się powiększył i liczy sobie dzisiaj sześć osób. Co było impulsem do budowania zespołu?

Joanna Gotfryd: Wiedziałyśmy, że chcemy się rozwijać, robić coraz więcej rzeczy, a same nie chcemy i nie możemy już więcej pracować. Od samego początku ważny był dla nas czas dla naszych dzieci i rodzin. W końcu nie po to zakładałyśmy portal Mamo Pracuj, żeby pracować po 12 godzin dziennie (śmiech). Okazja zapukała do drzwi w styczniu 2017 roku – dostałyśmy propozycję przyjęcia na staż Ewy Moskalik-Pieper. Ewa od początku wspierała nas w pisaniu tekstów, potem z czasem dostawała od nas więcej zadań. Kiedy jej staż się skończył, zarówno my, jak i Ewa byłyśmy gotowe, żeby kontynuować współpracę. Później do naszego zespołu (bo tak zaczęłyśmy się nazywać, zespołem, i myślę, że na poziomie słów to też jest ważne), dołączyła Ania Łabno-Kucharska – ekspertka od projektów. Zależało nam, żeby rozwijać fundację i realizować różne projekty. Jesienią do teamu Mamo Pracuj zaprosiłyśmy Agnieszkę Kumorek, która wspiera nas technologicznie, i Monikę Franczyk-Biś, która współtworzy dział sprzedaży. Teraz jest nas sześć i stanowimy zgraną drużynę. Raz w tygodniu spotykamy się w Ambasadzie Krakowian i wspólnie coworkujemy. Ten dzień jest okazją do omówienia nowych pomysłów, spraw bieżących itp. Czasem też nasze spotkania są jak mobilna biblioteka – wymieniamy się książkami, a jak trzeba to i ubrankami dla dzieci. W pozostałe dni pracujemy zdalnie, każda ze swojego domu, oczywiście pozostając ze sobą w stałym kontakcie. Jest dobrze, czuję, że złapałyśmy wiatr w żagle i możemy realizować fantastyczne pomysły.

mamopracuj.pl

To one tworzą www.mamopracuj.pl / fot. Magdalena Trebert

W jaki sposób wspieracie dzisiaj swoje czytelniczki? Czym się teraz zajmujecie? W jakim kierunku rozwija się portal?

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska: Fundacja i portal dynamicznie się rozwijają i z wielką radością wdrażamy nasze kolejne projekty. Jest ich ostatnio bardzo dużo. Zacznę od tego, że współpracujemy z coraz szerszym gronem pracodawców i to jest coś, na co pracowałyśmy przez ostatnie sześć lat i na czym nam bardzo zależało. To pracodawcy, którzy wiedzą, jak ważna jest różnorodność w zespołach, doceniają zalety wynikające z zatrudniania mam, które są zaangażowanymi i efektywnymi pracownikami. Publikujemy oferty pracy pracodawców przyjaznych mamom, opowiadamy historie mam pracujących w tych firmach, podkreślając, w jaki sposób firma wspiera swoich pracowników-rodziców. W ten sposób poszerzamy naszą Bazę Pracodawców Przyjaznych Mamie, aby ułatwić wszystkim mamom poszukiwanie pracy. Bo o wiele łatwiej jest łączyć życie rodzinne i zawodowe, mając wsparcie i zrozumienie pracodawcy.

Joanna Gotfryd: Organizujemy sporo akcji społecznych – takich jak bezpłatne konsultacje CV, coaching czy bezpłatne porady prawne. W marcu ruszyła wersja „0” naszego pierwszego kursu online i już wiemy, że to był strzał w dziesiątkę, więc lada moment wypuścimy kurs w finalnej wersji. Stanowi on kompleksowe wsparcie dla matek, które chcą wkrótce rozpocząć poszukiwanie pracy. Przez trzy tygodnie przygotowujemy je do skutecznego szukania pracy na nowoczesnym rynku pracy. Dużo energii wkładamy również w projekt #MamoPracujwIT, w którym pokazujemy kobietom, że branża IT jest bardzo ciekawa i coraz bardziej otwarta na płeć piękną. Zorganizowałyśmy już kilka spotkań w różnych miastach Polski, we współpracy z pracodawcami z branży IT, którzy chcą zatrudniać mamy, zrobiłyśmy serię webinarów, np. na temat testowania. Jednak mnie osobiście najbardziej cieszą historie kobiet – mam, które pod wpływem naszych działań zmieniły swoje życie zawodowe. Mamy wśród nich testerki, czy scrum masterki, które pierwszy raz o branży IT przyjaznej mamom usłyszały właśnie od nas i zdecydowały się na zmianę zawodu. Współpracujemy również z Coders Trust Polska przy tworzeniu kursów online skierowanych do mam. Kursy dające nowy zawód to szansa dla matek opiekujących się małymi dziećmi, czy dla osób, które nie mieszkają w dużych miastach. Świetnym pomysłem był kurs WordPress & Freelancing, który w osiem tygodni uczy tworzenia stron www opartych na WordPressie i freelancingu. Drugim naszym hitem jest kurs Wirtualna Asystentka i Social Media Ninja, który również daje podstawy by zdobyć nowy, przyszłościowy zawód i pracować zdalnie.

A marzenia i plany na przyszłość? Możecie coś zdradzić?

mamo pracuj

Zespół „Mamo Pracuj” / fot. Magdalena Trebert

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska: Czasem żartujemy, że nadal trudno nam uwierzyć, że teraz Mamo Pracuj to prawdziwy zespół, i że strach marzyć o czymkolwiek, bo się jeszcze spełni;-) Ale tak serio, to marzymy o tym, abyśmy potrafiły utrzymać równowagę w różnych naszych działaniach. Mam na myśli różne „równowagi” – słowo kluczowe w życiu każdej matki…
Pierwsza równowaga – między liczbą projektów społecznych fundacji a liczbą projektów biznesowych, dzięki którym możemy działać i finansować cały portal.
Druga równowaga – między działalnością gospodarczą (projektami biznesowymi) a dotacjami i grantami od innych instytucji. Jak na razie grant otrzymaliśmy wyłącznie z Fundacji Ashoka, a to ważne, abyśmy nie musiały opierać się tylko na działalności gospodarczej.
Trzecia równowaga – to ta kluczowa, abyśmy nie zapomniały o tym, że mamopracuj.pl stworzyłyśmy także dla siebie i innych dziewczyn w naszym zespole, żeby mieć idealne dla mamy miejsce pracy – z pełną elastycznością, telepracą i zrozumieniem, i nie pracować za dużo.
Czwarta, ostatnia, równowaga – między pracą a życiem rodzinnym każdej z nas, abyśmy nie dawały się za bardzo porywać pracy, ale też utrzymywały frajdę z pracy na takim poziomie, który daje nam radość i satysfakcję z tego, co robimy. Ambitne te marzenia chyba 😉
A plany? Tak, jak najbardziej, planujemy rozwijać się przynajmniej tak, jak przez ostatni rok, podwoić liczbę klientów, zdobyć nowe granty, i zwiększać satysfakcję z pracy, także finansową. Zatem trzymajcie kciuki!

 Ola Przegorzalska

Szukasz dobrej pracy?
Jesteś mamą, każdy Twój dzień wypełniony jest po brzegi i nie wiesz od czego zacząć?
Chcesz pracować, ale powrót do poprzedniej pracy nie wchodzi w grę?
A może pracujesz zawodowo, ale potrzebujesz zmiany?
Z myślą o Tobie i Twoich potrzebach, zespół MamoPracuj.pl przygotował
kurs on-line poszukiwania pracy dla mam!
Z KODEM MIASTOKOBIET15 DOSTANIESZ 15 % RABAT NA KURS. KOD JEST WAŻNY W DNIACH: 5-10 CZERWCA 2018 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ