Jesteś przeziębiona czy masz alergię?
Objawy są bardzo podobne, jednak przyczyny ich występowania – całkowicie odmienne. I przeziębienie, i jesienne alergie wiążą się z takimi dolegliwościami, jak zatkany nos, problemy z katarem oraz znaczny spadek formy. Jak rozróżnić przeziębienie od
Objawy są bardzo podobne, jednak przyczyny ich występowania – całkowicie odmienne. I przeziębienie, i jesienne alergie wiążą się z takimi dolegliwościami, jak zatkany nos, problemy z katarem oraz znaczny spadek formy. Jak rozróżnić przeziębienie od reakcji alergicznej? Jak walczyć z ich przykrymi objawami?
Mylne objawy
Zarówno przeziębienie, jak i alergia objawiają się w bardzo podobny sposób. Kichanie, kaszel oraz uczucie ciągłego zmęczenia to najbardziej charakterystyczne dolegliwości związane z tymi problemami zdrowotnymi. W obu przypadkach pojawia się również katar. Choć objawy są te same, różne są ich przyczyny. W przypadku przeziębienia sprawcami problemów ze zdrowiem są wirusy oraz skutki nieprawidłowego stylu życia: braku ruchu, złej diety i źle dobranego do pory roku stroju. W przypadku alergii za wszystkie uciążliwe dolegliwości odpowiadają znajdujące się w powietrzu alergeny: roztocza, pleśnie oraz pyłki traw. Ze względu na objawy wielu z nas ma poważne problemy z odróżnieniem przeziębienia od alergii, zwłaszcza w chwili, gdy przykre dolegliwości pojawiają się jesienią.
Jak odróżnić przeziębienie od alergii?
Jak, przy niemal identycznych objawach, odróżnić alergię od przeziębienia? W postawieniu właściwej diagnozy pomóc może katar. Rozwijający się stopniowo i szybko mijający katar świadczy o przeziębieniu, którego dodatkowym objawem jest podwyższona temperatura ciała. Brak gorączki, pojawiający się nagle katar trwający znacznie dłużej może już świadczyć o alergii. W tym drugim przypadku pojawiać się mogą również cechy typowe dla reakcji alergicznych, za to rzadkie przy przeziębieniach. Są to łzawiące i zaczerwienione oczy. By w porę wykryć alergię należy też obserwować wydzielinę z nosa. W przypadku przeziębienia jest ona gęsta i nieprzejrzysta. Katar alergiczny jest z kolei bardzo rzadki (wręcz wodnisty) i przejrzysty.
Złap oddech!
Bez względu na to, czy przyczyną zapchanego nosa jest przeziębienie czy alergia, poważnym problemem stają się kłopoty ze swobodnym oddychaniem. Czym jest katar, który tak poważnie utrudnia życie? Ten powszechny problem pojawia się jako skutek zapalenia błony śluzowej nosa. Za rozwój stanu zapalnego mogą odpowiadać zarówno wirusy powodujące przeziębienie, jak i alergeny: pleśnie, roztocza oraz pyłki traw. W obu przypadkach ważne staje się odpowiednie leczenie kataru, które ułatwiają płyny udrażniające nos. Aplikowane do nosa mogą nie tylko udrożnić górne drogi oddechowe, ale pomóc także w walce ze stanem zapalnym nękającym błony śluzowe. By zapewnić sobie bezpieczeństwo i szybkie rezultaty, warto wybrać sprawdzony lek. Jednym z tych, które cieszą się bardzo dobrą opinią, jest Xylorin – płyn do nosa, który oczyszcza nie tylko nozdrza, ale i zatoki przynosowe. Dzięki niemu znów można złapać oddech i poprawić swe samopoczucie.
Alergie i przeziębienia są problemami, z którymi należy podjąć skuteczną walkę. Troska o higienę oraz wzmacnianie naturalnej odporności organizmu w okresie jesiennym to podstawa. Warto też zwrócić uwagę na to, jak powstaje katar i na jego formę, dzięki czemu w porę można wykryć alergię i podjąć z nią walkę. To najlepsza metoda na uniknięcie problemów z astmą i innymi chorobami górnych dróg oddechowych.
Katy213 21 grudnia, 2015
czasami przyczyną zatkanego nosa mogą być problemy z zatokami, które często pojawiają się po przeziębieniach. w takich sytuacjach pomocny jest nasodren – sprey z allpejskiego fiolka