Tuesday, June 18, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / „Jestem kobietą, jestem matką, daję życie”

„Jestem kobietą, jestem matką, daję życie”

Od marca krakowska artystka Agata Pałys-Suchorab fotografuje matki, aby w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec wojen i marnowaniu życia, jakie ze sobą niosą.

Od marca krakowska artystka Agata Pałys-Suchorab fotografuje matki, aby w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec wojen i marnowaniu życia, jakie ze sobą niosą. Projekt, którego zalążkiem była jednodniowa wystawa na 2. Małopolskim Kongresie Kobiet prezentująca 19 portretów, rozwinął się i do dziś wzięło w nim udział 270 uczestniczek. Autorka pragnie zorganizować wystawę kończącą dzieło w Międzynarodowy Dzień Pokoju, który przypada na 21 września.

600_jestem_matka

fot. Agata Pałys-Suchorab

Autorka o projekcie: Ten pomysł dojrzewał we mnie już od dłuższego czasu. Nie mogę pogodzić się z tym, że świat znowu nie odrobił lekcji… Gdy media obiegło zdjęcie 4-letniej syryjskiej dziewczynki, która na widok aparatu fotograficznego podniosła ręce w geście poddania, postanowiłam pokazać, że nie zgadzamy się na taki świat! Wojna niszczy wszystko: odbiera życie i dzieciństwo, rujnuje dom, rodzinę, kraj, sieje strach i pozostawia ból na zawsze. Co więc mogę zrobić – ja sama – jako kobieta, matka, fotograf, człowiek? Mogę jedynie pokazać siłę matczynej miłości, która buduje i tworzy, a nie niszczy! Jak? – za pomocą aparatu fotograficznego.

aneta1

fot. Agata Pałys-Suchorab

Autorka zaprasza przed swój obiektyw matki, które pragną powiedzieć wojnie NIE. Czarno-biały portret każda uczestniczka podpisuje swoim imieniem i imionami swoich dzieci. Niektóre matki pozują z dziećmi, inne same. Nie ma ograniczeń wiekowych – matką jest się przez całe życie. Udział w projekcie jest bezpłatny, a każda uczestniczka dostanie odbitkę swojego portretu. Agata Pałys-Suchorab pracuje w swoim studio w Krakowie, jednak w związku z tym, że zainteresowane matki nie zawsze mogą do niej dojechać, odbyła już kilka podróży poza Kraków – m. in. do Lublina i Wołomina, gdzie mamy zaprosiły autorkę projektu i zorganizowały się na „sesje seryjne”. W planach już jest Rybnik i Trójmiasto.

Monika1

fot. Agata Pałys-Suchorab

W trakcie trwania projektu portrety są prezentowane na blogu autorki atelier19-21.blog.pl (tu również zamieszczane są bieżące informacje z jego przebiegu), na stronie internetowej atelier19-21.pl i na Facebooku.

Autorka chciałby dać możliwość dołączenia do projektu mamom, do których nie uda się jej dotrzeć. Rozważa możliwość zaprezentowania na wystawie także zdjęć wykonanych i przesłanych przez nie same.
Czuję się zobowiązana wobec matek, które mi zaufały, by spełnić ich oczekiwania i nagłośnić ich wołanie o pokój – podsumowuje Artystka. – Moim marzeniem jest, aby idea wyszła poza nasz kraj. Wszędzie matki chcą tego samego dla swoich dzieci: życia w pokoju. Wierzę, że w innych krajach też są fotografowie tacy jak ja, którzy podjęliby się takiego dzieła. To na razie marzenie, ale jak uda się u nas, to może uda się też gdzie indziej. Marzenia zmieniają świat na lepszy. Warto marzyć i wierzyć w świat bez wojen!
Potrzeba wsparcia.

Aby kontynuować projekt i doprowadzić go do końca – potrzebne jest wsparcie. Autorka poszukuje sponsorów i partnerów. Projekt został umieszczony na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl w celu zebrania środków finansowych wspomagających realizację zamierzenia: odbitki, oprawa, transport i organizacja wystawy kosztują…

Ma już wsparcie blogerek, mamopracuj.pl, miastodzieci.pl, dojrzewalnia.pl, pomaga też Laboratorium Fotograficzne Ostrowski, PROGRESSteron Kraków, Małgorzata Jantos – Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa i inni.

wystawa_1

fot. Agata Pałys-Suchorab

O autorce projektu
Agata Pałys-Suchorab fotografią zajmuje się od kilkunastu lat, jest absolwentką Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Pracowała jako fotograf w firmie kosmetycznej INGLOT oraz w studio projektowania opakowań ART-PACK. Współpracowała z czasopismami, m. in. florystycznymi (ukończyła magisterskie studia ogrodnicze).
Od niedawna prowadzi własne studio fotograficzne ATELIER XIX-XXI. Najchętniej fotografuje ludzi. W swojej pracy twórczej wykorzystuje szlachetne i historyczne techniki fotograficzne. W projekcie „Kobiety z pasją” pokazała portrety wykonane w technice gumy chromianowej, a na wystawie „Autoportrety roślin” – zdjęcia roślin wykonane w XIX wiecznej technice anthotypii.

Więcej informacji o autorce oraz o projekcie na stronach www.atelier19-21.pl, www.atelier19-21.blog.pl, www.facebook.com/pages/Agata-Pałys-Suchorab
Projekt na portalu PolakPotrafi.pl: www.polakpotrafi.pl/projekt/jestem-kobieta

Kontakt: Agata Pałys-Suchorab

Kraków ul. Turystyczna 34
Tel. +48 507 197 216
foto@atelier19-21.pl
www.atelier19-21.pl

Stale uzupełniana galeria zdjęć z projektu „Jestem kobietą, jestem matką, daję życie”- znajduje się na stronie FB www.facebook.com/pages/Agata-Pałys-Suchorab oraz blogu www.atelier19-21.blog.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ