Thursday, April 25, 2024
Home / Inne  / Nowe produkty  / Jesienny kaszel – przyczyny, objawy, leczenie

Jesienny kaszel – przyczyny, objawy, leczenie

Okazuje się, że o najbardziej popularnych zjawiskach, przedmiotach oraz zachowaniach, wiemy najmniej!

Kaszel - czy wiesz o nim wszystko? / fot. materiały prasowe

Bardzo często bywa tak, że o najbardziej popularnych zjawiskach, przedmiotach oraz zachowaniach, wiemy najmniej. Wynika to z faktu, iż mamy z nimi do czynienia na co dzień, dlatego też są dla nas tak powszechne i łudząco znajome, że nie czujemy potrzeby zagłębiania wiedzy na ich temat. Jednym z takich objawów jest nasz pospolity kaszel. Źródłem zdobywanej wiedzy na jego temat są reklamy telewizyjne, uwagi specjalistów, a nawet rozmowa z przyjaciółką, którą cierpi na tę przypadłość. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy przygotować obszerny artykuł, dzięki któremu raz na zawsze zerwiemy z dręczącymi mitami oraz stereotypami na temat kaszlu.

Kaszel – czy wiesz o nim wszystko? / fot. materiały prasowe

Czym jest kaszel?

Kaszel to najczęściej spotykany objaw, który sygnalizuje organizmowi chorobę układu oddechowego. Mówi się o nim – odruch obronny. Pojawia się, gdy błona śluzowa jest podrażniona (zaczerwieniona, sucha). Odruch kaszlowy pojawia się w sytuacjach, gdy do dróg oddechowych dostaną się ciała obce, gazy drażniące obecne we wdychanym powietrzu (dym, spaliny), pyłki (alergeny). Jest on obecny również podczas nadprodukcji wydzieliny w drogach oddechowych oraz działania czynników wywołujących chorobę (wirusy, bakterie, grzyby).

Jak wygląda mechanizm kaszlu?

Cały proces rozpoczyna się od zaczerpnięcia nasilonego wdechu – tak jakby organizmowi brakowało powietrza. Następnie zamyka się głośnia – to część krtani, która tamuje drogi oddechowe. Gdy drogi te zostaną odcięte, w płucach oraz klatce piersiowej, wytwarza się wysokie ciśnienie. Po chwili głośnia otwiera się – w tym samym momencie powietrze jest gwałtownie wyrzucane, w wyniku czego pozbywamy się ciał obcych, niepożądanych substancji oraz cząsteczek wirusów lub bakterii.

Jakie są przyczyny kaszlu?

Zacznijmy od tego, że przyczyn kaszlu można upatrywać w różnych sytuacjach i miejscach. Najczęściej należą do nich choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, które mogą charakteryzować się, zarówno ostrością (uczucie kłucia), jak i przewlekłością, wynikającą np. z nieprawidłowego leczenia lub regularnego palenia tytoniu. Rzadziej kaszel może występować przy chorobach układu krążenia (niewydolność serca), chorobach przewodu pokarmowego (refluks żołądkowo-przełykowy) oraz chorobach alergicznych. Kaszel może również oznaczać, iż aktualnie jesteśmy poddawani bardzo stresującej sytuacji (podłoże psychogenne).

Zaobserwowanie charakteru kaszlu również jest bardzo ważne, w inny sposób bowiem leczy się kaszel suchy, a w odmienny kaszel mokry (wilgotny, produktywny). Kaszel suchy, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się brakiem odkrztuszania wydzieliny. Zazwyczaj pojawia się w początkowej fazie zainfekowania dróg oddechowych, szczególnie jeśli zostały zarażone wirusami. Ten rodzaj znany jest z uczucia „drapania/swędzenia” w gardle. Natomiast podczas kaszlu produktywnego, możemy zaobserwować dużą ilość wydzieliny w drogach oddechowych. Nie bez powodu o kaszlu mówi się „odruch obronny” – dzięki temu zalegająca wydzielina może być usunięta z dróg oddechowych.

Jak leczyć kaszel mokry?

Wymaga on stosowania leków, które ułatwiają odkrztuszanie, a co za tym idzie usuwania wydzieliny z dróg oddechowych. Pomocne mogą okazać się tabletki na kaszel mokry, takie jak Fluimucil, zawierające acetylocysteinę. Substancja ta działa w sposób dwutorowy – mukoaktywnie oraz antyoksydacyjnie. Mukoaktywność wspomaga odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Antyoksydacyjność natomiast redukuje skutki stanu zapalnego, regenerując komórki dróg oddechowych. Lek oryginalny Flumucil rozrzedza gęsty śluz, pozwalając na łatwe odkrztuszanie. Dostępny jest w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego lub tabletek musujących. Jak działa lek? Przekonaj się sam na http://fluimucil.pl/.

Czas trwania kaszlu – kiedy robi się poważnie?

Warto również wspomnieć, iż kaszel możemy klasyfikować ze względu na czas jego trwania. W związku z tym wyróżnia się trzy rodzaje – ostry, podostry oraz przewlekły.

Zacznijmy od ostatniego rodzaju, ponieważ jest on najprostszy do omówienia – kaszel przewlekły trwa dłużej niż 8 tygodni. Ten natomiast towarzyszy osobom, które od wielu lat palą tytoń lub są palaczami biernymi, czyli stale narażonymi na dym papierosowy. Dotyczy również niektórych przewlekłych chorób.

Kaszel ostry trwa najkrócej z całego tria – około 3 tygodni. Jest on charakterystyczny dla chorób związanych z zakażeniami górnych lub dolnych dróg oddechowych oraz alergii. Odruch kaszlowy ostry występuje w następstwie obecności ciała obcego w drogach oddechowych. Jest on konsekwencją wdychania pyłków lub gazów drażniących.

Kaszel podostry trwa od 3 do 8 tygodni. Jest on wynikiem wirusowego zapalenia dróg oddechowych, które ma tendencję do przewlekłości. Zakażenie wirusowe jest również objawem nadwrażliwości dróg oddechowych na wilgotne, gorące, suche lub zimne powietrze.

Można pokusić się o stwierdzenie, że odruch kaszlowy jest naturalnym odruchem obronnym. To pomocnik w usuwaniu z dróg oddechowych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń. Jego cel jest dość prosty – eliminowanie niebezpiecznych czynników z organizmu, które obecne są w środowisku. Kaszel natomiast prowadzi do przewlekłych schorzeń, dlatego warto wyzbyć się palenia tytoniu, przebywania w miejscach dla palących oraz unikać miejsc o dużym stężeniu gazów drażniących. Pamiętajmy jednak, że gdy kaszel trwa dłużej, jego objawy się nasilają lub są nietypowe, każdorazowo należy udać się do lekarza.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ