Jesienny kaszel – przyczyny, objawy, leczenie
Okazuje się, że o najbardziej popularnych zjawiskach, przedmiotach oraz zachowaniach, wiemy najmniej!
Bardzo często bywa tak, że o najbardziej popularnych zjawiskach, przedmiotach oraz zachowaniach, wiemy najmniej. Wynika to z faktu, iż mamy z nimi do czynienia na co dzień, dlatego też są dla nas tak powszechne i łudząco znajome, że nie czujemy potrzeby zagłębiania wiedzy na ich temat. Jednym z takich objawów jest nasz pospolity kaszel. Źródłem zdobywanej wiedzy na jego temat są reklamy telewizyjne, uwagi specjalistów, a nawet rozmowa z przyjaciółką, którą cierpi na tę przypadłość. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy przygotować obszerny artykuł, dzięki któremu raz na zawsze zerwiemy z dręczącymi mitami oraz stereotypami na temat kaszlu.
Czym jest kaszel?
Kaszel to najczęściej spotykany objaw, który sygnalizuje organizmowi chorobę układu oddechowego. Mówi się o nim – odruch obronny. Pojawia się, gdy błona śluzowa jest podrażniona (zaczerwieniona, sucha). Odruch kaszlowy pojawia się w sytuacjach, gdy do dróg oddechowych dostaną się ciała obce, gazy drażniące obecne we wdychanym powietrzu (dym, spaliny), pyłki (alergeny). Jest on obecny również podczas nadprodukcji wydzieliny w drogach oddechowych oraz działania czynników wywołujących chorobę (wirusy, bakterie, grzyby).
Jak wygląda mechanizm kaszlu?
Cały proces rozpoczyna się od zaczerpnięcia nasilonego wdechu – tak jakby organizmowi brakowało powietrza. Następnie zamyka się głośnia – to część krtani, która tamuje drogi oddechowe. Gdy drogi te zostaną odcięte, w płucach oraz klatce piersiowej, wytwarza się wysokie ciśnienie. Po chwili głośnia otwiera się – w tym samym momencie powietrze jest gwałtownie wyrzucane, w wyniku czego pozbywamy się ciał obcych, niepożądanych substancji oraz cząsteczek wirusów lub bakterii.
Jakie są przyczyny kaszlu?
Zacznijmy od tego, że przyczyn kaszlu można upatrywać w różnych sytuacjach i miejscach. Najczęściej należą do nich choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, które mogą charakteryzować się, zarówno ostrością (uczucie kłucia), jak i przewlekłością, wynikającą np. z nieprawidłowego leczenia lub regularnego palenia tytoniu. Rzadziej kaszel może występować przy chorobach układu krążenia (niewydolność serca), chorobach przewodu pokarmowego (refluks żołądkowo-przełykowy) oraz chorobach alergicznych. Kaszel może również oznaczać, iż aktualnie jesteśmy poddawani bardzo stresującej sytuacji (podłoże psychogenne).
Zaobserwowanie charakteru kaszlu również jest bardzo ważne, w inny sposób bowiem leczy się kaszel suchy, a w odmienny kaszel mokry (wilgotny, produktywny). Kaszel suchy, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się brakiem odkrztuszania wydzieliny. Zazwyczaj pojawia się w początkowej fazie zainfekowania dróg oddechowych, szczególnie jeśli zostały zarażone wirusami. Ten rodzaj znany jest z uczucia „drapania/swędzenia” w gardle. Natomiast podczas kaszlu produktywnego, możemy zaobserwować dużą ilość wydzieliny w drogach oddechowych. Nie bez powodu o kaszlu mówi się „odruch obronny” – dzięki temu zalegająca wydzielina może być usunięta z dróg oddechowych.
Jak leczyć kaszel mokry?
Wymaga on stosowania leków, które ułatwiają odkrztuszanie, a co za tym idzie usuwania wydzieliny z dróg oddechowych. Pomocne mogą okazać się tabletki na kaszel mokry, takie jak Fluimucil, zawierające acetylocysteinę. Substancja ta działa w sposób dwutorowy – mukoaktywnie oraz antyoksydacyjnie. Mukoaktywność wspomaga odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Antyoksydacyjność natomiast redukuje skutki stanu zapalnego, regenerując komórki dróg oddechowych. Lek oryginalny Flumucil rozrzedza gęsty śluz, pozwalając na łatwe odkrztuszanie. Dostępny jest w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego lub tabletek musujących. Jak działa lek? Przekonaj się sam na http://fluimucil.pl/.
Czas trwania kaszlu – kiedy robi się poważnie?
Warto również wspomnieć, iż kaszel możemy klasyfikować ze względu na czas jego trwania. W związku z tym wyróżnia się trzy rodzaje – ostry, podostry oraz przewlekły.
Zacznijmy od ostatniego rodzaju, ponieważ jest on najprostszy do omówienia – kaszel przewlekły trwa dłużej niż 8 tygodni. Ten natomiast towarzyszy osobom, które od wielu lat palą tytoń lub są palaczami biernymi, czyli stale narażonymi na dym papierosowy. Dotyczy również niektórych przewlekłych chorób.
Kaszel ostry trwa najkrócej z całego tria – około 3 tygodni. Jest on charakterystyczny dla chorób związanych z zakażeniami górnych lub dolnych dróg oddechowych oraz alergii. Odruch kaszlowy ostry występuje w następstwie obecności ciała obcego w drogach oddechowych. Jest on konsekwencją wdychania pyłków lub gazów drażniących.
Kaszel podostry trwa od 3 do 8 tygodni. Jest on wynikiem wirusowego zapalenia dróg oddechowych, które ma tendencję do przewlekłości. Zakażenie wirusowe jest również objawem nadwrażliwości dróg oddechowych na wilgotne, gorące, suche lub zimne powietrze.
Można pokusić się o stwierdzenie, że odruch kaszlowy jest naturalnym odruchem obronnym. To pomocnik w usuwaniu z dróg oddechowych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń. Jego cel jest dość prosty – eliminowanie niebezpiecznych czynników z organizmu, które obecne są w środowisku. Kaszel natomiast prowadzi do przewlekłych schorzeń, dlatego warto wyzbyć się palenia tytoniu, przebywania w miejscach dla palących oraz unikać miejsc o dużym stężeniu gazów drażniących. Pamiętajmy jednak, że gdy kaszel trwa dłużej, jego objawy się nasilają lub są nietypowe, każdorazowo należy udać się do lekarza.