Thursday, May 23, 2024
Home / Ludzie  / Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje

Zmarł wybitny polski pisarz Jerzy Pilch [1952-2020]

Jerzy Pilch

Jerzy Pilch nie żyje

„Dom, nałóg, dotyk, pismo, dzwon, trawa, światło, matka, skrzydła, koniec”. Tak Jerzego Pilcha pożegnała na swoim profilu fb Katarzyna Kubisiowska, autorka jego biografii „Pilch w sensie ścisłym”. 

 

Jerzy Pilch zmarł dzisiaj (29 maja 2020). Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, ale jak pisze „Gazeta Wyborcza”, która jako pierwsza poinformowała o jego śmierci, do końca tworzył i był zachłanny na życie.

Pochodził z Wisły, pisał felietony do Tygodnika Powszechnego, a potem do Polityki. Pozostawił po sobie ponad dwadzieścia książek, za które był wielokrotnie nagradzany. Nagroda Fundacji im. Kościelskich za „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, Paszport Polityki za „Bezpowrotnie utraconą leworęczność”, Nagroda Literacka Nike za „Pod Mocnym Aniołem”. Ta ostatnia powieść doczekała się świetnej ekranizacji, z doskonałą główną rolą Roberta Więckiewicza oraz świetną Julią Kijowską.

Pozostawił po sobie trzy tomy „Dzienników”, w których pisał m.in. o dzieciństwie w Wiśle i o aktualnych zmaganiach z własnym ciałem, które wskutek choroby podlegało postępującej degeneracji.

Można by przypuszczać, że życie pisarza nie miało już żadnych tajemnic, a jednak wydana cztery lata temu biografia „Pilch w sensie ścisłym” Katarzyny Kubisiowskiej odkrywała Pilcha na nowo.  A był to proces na tyle drastyczny, że po jego zakończeniu dziennikarka i pisarz… przestali się przyjaźnić. 

Od grudnia 2019 roku Jerzy Pilch razem z żoną mieszkał w Kielcach.  

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Magda 4 czerwca, 2020

    Wielka strata dla polskiej literatury.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / jerzy-pilch-nie-zyje
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ